POBIERAŁ RENTĘ RODZINNĄ KTÓRA MU NIE PRZYSŁUGIWAŁA

Dodano: 2015-02-18

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 26 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 01 listopada 2013 r. do 31 lipca 2014 r. w Żarach wprowadzał w błąd pracownika ZUS co do faktu pobierania nauki w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym doprowadził ZUS Oddział w Zielonej Górze do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 12.694,30 zł. z tytułu pobranej należności renty rodzinnej.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony pobierał z ZUS Oddział w Zielonej Górze rentę rodzinną po zmarłych rodzicach. W związku z przedkładanymi przez oskarżonego kolejnymi zaświadczeniami o kontynuowaniu przez niego nauki ZUS wydawał kolejne decyzje o przyznaniu ww renty rodzinnej.

W toku okresowej weryfikacji wypłacanych świadczeń Oddział ZUS zwrócił się do Liceum o potwierdzenie faktu kontynuowania nauki przez oskarżonego. Z nadesłanych informacji przez dyrekcję szkoły wynika, że oskarżony został skreślony z listy słuchaczy w dniu 30.10.2013 r. z powodu przekroczenia liczby godzin nieobecności na zajęciach szkolnych.

W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2014 r. zarejestrowano 346 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 286 par 1 kk (doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem).

Oskarżonemu grozi kara pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP

Czytaj więcej:

 -  w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej