Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

Informacja dla osób niepełnosprawnych

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Inspektor Ochrony Danych

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00

Dyżury dla interesantów w każdy poniedziałek do godz. 18:00

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • 39-LATKA ZNĘCAŁA SIĘ NAD PSEM, POZOSTAWIŁA GO BEZ DOSTĘPU DO WODY I POŻYWIENIA

  Dodano: 2018-11-30

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował  do sądu akt oskarżenia przeciwko 39-letniej kobiecie.
  Oskarżona  w okresie od 16 do 18 sierpnia 2018 r.   w jednej z miejscowości powiatu żarskiego  znęcała się nad psem rasy mieszanej w ten sposób, że pozostawiła go w miejscu zamieszkania bez żadnej opieki, bez dostępu do wody oraz pożywienia, czym naraziła go na utratę życia lub zdrowia.

 • DOPROWADZIŁ DO WYPADKU, W KTÓRYM CIĘŻKI USZCZERBEK NA ZDROWIU ODNIOSŁA PASAŻERKA POJAZDU

  Dodano: 2018-11-27

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie.
  Oskarżonemu zarzucono, że w kwietniu 2018 roku na trasie Jasień - Jabłoniec, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Skoda, nie zachował szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu w utrudnionych warunkach spowodowanych opadami atmosferycznymi, śliską nawierzchnią i porą nocną i zastosował błędną technikę jazdy sprowadzającą się do tego że nie zachowując wymaganej i szczególnej ostrożności, rozwagi podczas pokonywania zakrętu drogi oznakowanego znakiem ostrzegawczym, przy jednoczesnym jej spadku, zbyt późno podjął manewr hamowania i wyjeżdżając z łuku drogi z nadmierną prędkością, nie opanował pojazdu, wpadł w poślizg, na skutek czego zjechał na prawe pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo lewym bokiem pojazdu.

 • NIELEGALNIE SPROWADZIŁ DO POLSKI ODPAD KOMUNALNY W ILOŚCI OK. 23500 KG

  Dodano: 2018-11-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował  do sądu akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu mężczyźnie.
  Oskarżony w okresie od 21 marca 2016 r. do 7 kwietnia 2016 r. , w krótkich odstępach czasu i z góry powziętym zamiarem , na przejściu granicznym w Olszynie, nie stosując się do procedur określonych w rozporządzeniu nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14.06.2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów oraz przepisów ustawy o międzynarodowym przemieszczeniu odpadów, sprowadził do Polski odpad o kodzie 20 03 01 w postaci odpadów komunalnych w ilości nie mniejszej niż 23 500 kg.

 • 20-LATEK KIERUJĄC POD WPŁYWEM AMFETAMINY POTRĄCIŁ ROWERZYSTĘ, KTÓRY W NASTĘPSTWIE WYPADKU ZMARŁ

  Dodano: 2018-11-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie.
  Oskarżony  8 marca 2018 r. na trasie Strzeszowice - Królów, na drodze krajowej nr 12, kierując pojazdem Mazda i znajdując się pod działaniem środka odurzającego w postaci amfetaminy nieumyślnie  naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że prowadził pojazd z nadmierną prędkością, wskutek czego doprowadził do potrącenia przemieszczającego się rowerzysty , który w następstwie zdarzenia doznał wielonarządowych obrażeń ciała, w wyniku których zmarł.

 • POZOSTAWIŁ KOTY, PSA I GOŁĘBIE BEZ DOSTĘPU DO WODY ORAZ POŻYWIENIA

  Dodano: 2018-11-19

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 43 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 19 maja 2018 r. do 02 czerwca 2018 r. w jednej z miejscowości koło Żar znęcał się nad siedmioma kotami, psem rasy mieszanej oraz gołębiami w ten sposób, że pozostawił je w miejscu przechowywania, bez opieki, bez dostępu do wody oraz pożywienia, czym naraził je na utratę życia lub zdrowia.

 • PRZYKŁADALI DO GŁOWY POKRZYWDZONYCH PISTOLET ZMUSZAJĄC DO OKREŚLONEGO ZACHOWANIA

  Dodano: 2018-11-09

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 35 i 42 lat. W/w zarzucono, że 15 maja 2018 r. w Żarach działając wspólnie i w porozumieniu przykładali do głowy dwóch pokrzywdzonych kobiet pistolet typu beretta grożąc im przy tym pozbawieniem życia, a jednocześnie zmuszali je do określonego zachowania polegającego na pozostaniu przez nie w określonym miejscu.

 • ŚMIERTELNY WYPADEK Z UDZIAŁEM 20-LETNIEGO KIEROWCY

  Dodano: 2018-10-30

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował  o zdarzeniu, do którego doszło 27.10.2018 w miejscowości Biecz gm. Brody.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 20 letni mężczyzna kierujący samochodem osobowym Honda Civic, jadąc drogą wojewódzką nr W 286  z Gubina w kierunku Lubska,na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas, a następnie kierowanym pojazdem  uderzył w drzewa na lewym poboczu i obrócił się na dach. Pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu. Kierowca zmarł przed przybyciem służb ratowniczych. Ciało zmarłego zabezpieczono do sekcji.

 • KRÓTKO PO WYJŚCIU Z ZAKŁADU KARNEGO ZATRZYMAŁ AUTO NA TZW. STOPA, UDERZYŁ STARSZEGO KIEROWCĘ I SIŁĄ ZABRAŁ MU POJAZD

  Dodano: 2018-10-29

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 25-letniego mieszkańca Zgorzelca.
  Jak ustalono  25.10.2018 roku starszy mężczyzna kierujący samochodem w miejscowości Żagań zatrzymał się przy drodze  i zabrał do samochodu 25-letniego autostopowicza.

 • OSZUKAŁ NA PONAD 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH OFERUJĄC SPRZEDAŻ WIRTUALNĄ WALUTĘ O NAZWIE YANG

  Dodano: 2018-10-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 9 do 14 lutego 2018 r. oszukał pokrzywdzonego na łączną kwotę ponad 30 tysięcy złotych w ten sposób, że zamieścił w sieci na ogólnym czacie gry o nazwie "Mein 2" ogłoszenie dotyczące sprzedaży wirtualnej waluty o nazwie "yang", po czym przyjął od pokrzywdzonego ww kwotę pieniędzy tytułem zapłaty za zakupioną wirtualną walutę, a następnie nie wywiązał się z umowy.

 • INFORMACJA O WOLNYM STANOWISKU ASESORSKIM W PROKURATURZE REJONOWEJ W ŻARACH (sygn. PO IV WOS 1110.20.2018)

  Dodano: 2018-10-23

  Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze uprzejmie informuje, iż Prokuratura Rejonowa w Żarach dysponuje jednym wolnym stanowiskiem asesorskim.
   
  Osoby zainteresowane, spełniające warunki do mianowania na stanowisko asesora określone w Ustawie z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1767 z późn. zm.) proszone są o składanie wymaganych dokumentów, tj. w szczególności:

Strona: