Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • ŚMIERĆ KOBIETY POTRĄCONEJ PRZEZ ŁADOWARKĘ

  Dodano: 2018-06-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu mężczyźnie, który 16 listopada 2017 r. na drodze wewnętrznej jednej z firm w Żarach, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując ładowarką marki Volvo nie zachował należytej ostrożności podczas przemieszczania się drogą wewnątrzzakładową, nienależycie obserwował przedpole jazdy zarówno bezpośrednio jak i poprzez zamontowaną w pojeździe kamerę, nie nawiązał wymaganego kontaktu wzrokowego z poruszającą się w miejscu niedozwolonym pieszą i kontynuował jazdę nie mając gwarancji, że jest przez nią widziany, czym przyczynił się do potrącenia pieszej a następnie najechania jej kołami kierowanej przez siebie ładowarki wskutek czego pokrzywdzona doznała licznych obrażeń wielonarządowych, które spowodowały jej śmierć.

 • ODPALAJĄC ŚRODKI PIROTECHNICZNE ZNISZCZYŁ DRZWI I FUTRYNĘ

  Dodano: 2018-06-08

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32 letniemu mężczyźnie, który 31 grudnia 2016 r. działając wspólnie i w porozumieniu z  ustaloną osobą nieletnią odpalając środki pirotechniczne doprowadził do uszkodzenia mienia w postaci futryny drzwi wraz z ramą wartości 2359 zł, skrzynki na listy wartości 50 zł, oraz wybicia szyb wartości 327 zł w oknie remontowanego mieszkania powodując straty o łącznej wartości 2736 zł na szkodę pokrzywdzonego.

 • W TRAKCIE LECZENIA KANAŁOWEGO ZĘBA DOSZŁO DO POŁKNIĘCIA NARZĘDZIA PRZEZ PACJENTA

  Dodano: 2018-06-07

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 letniemu mężczyźnie, który jako lekarz stomatolog wykonując zabieg leczenia kanałowego zęba u pokrzywdzonego nie dokonał zabezpieczenia pilnika do opracowywania kanałów przed jego połknięciem przez pacjenta w wyniku czego w trakcie zabiegu doszło do połknięcia narzędzia przez pacjenta i wbicia się całej długości jego części roboczej w głąb ściany żołądka, a następnie niezwłocznie nie wystawił skierowania do szpitala przez co naraził pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

 • 26 -LETNI MĘŻCZYZNA ZGINĄŁ POD KOŁAMI SZYNOBUSU

  Dodano: 2018-06-05

  Żary. Prokurator Rejonowy w  Żarach poinformował o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło  02.06.2018 r. w Żarach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia,  w okolicach wiaduktu przy ul. Czerwonego Krzyża w Żarach szynobus relacji Zielona Góra -Goerlitz potrącił 26 letniego mieszkańca gminy Żary. 

 • NAGŁY ZGON 16 LETNIEGO MĘŻCZYZNY

  Dodano: 2018-05-18

  Żary. Wczoraj w godzinach południowych w jednej z miejscowości powiatu żarskiego - w mieszkaniu, ujawniono zwłoki młodego 16 letniego mężczyzny powieszonego na pasku.
  Na podstawie przeprowadzonych pod kierunkiem prokuratora oględzin miejsca zdarzenia wstępnie wykluczono przestępczy udział w zdarzeniu innych osób (nakłanianie, podżeganie, upozorowanie).

  W toku oględzin zabezpieczono telefon komórkowy zmarłego (analiza poczty smsowej), a także odręczne pismo, które podlegać będzie badaniu.

 • UPADEK PACJENTA NA NOSZACH, W KTÓRYCH NIE ROZŁOŻYŁY SIĘ PODPORY

  Dodano: 2018-05-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom w wieku 50 i 24 lata -  kierowcy karetki i ratownika medycznego - będących członkami zespołu transportu medycznego Szpitala w Żarach, na których ciążył obowiązek opieki nad przewożonym pacjentem, w dniu 6 marca 2017 r. narazili pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że wykonując zlecony transport sanitarny pacjenta, nie sprawdzili stanu technicznego wyposażenia znajdującego się w karetce i nie zauważyli, że w trakcie wyjmowania noszy z pojazdu nie doszło do rozłożenia podpór noszy, na których znajdował się pacjent, w wyniku czego doszło do ich upadku na podłoże wraz z pacjentem, na skutek czego pokrzywdzony doznał on obrażeń ciała w postaci stłuczenia powłok miękkich głowy w postaci krwiaka podczepcowego, które to obrażenia naruszyły prawidłowe funkcjonowanie czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni.

 • GROZIŁ BYŁEJ ŻONIE...

  Dodano: 2018-04-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 2011 r. do 23 stycznia 2018 r. w Żarach wielokrotnie słowami, że "ukręci pokrzywdzonej łeb", że "spowoduje,iż znajdzie się na cmentarzu" groził pozbawieniem życia byłej żonie, przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

 • WYPADEK ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM - KIEROWCA WYPADŁ Z POJAZDU W CZASIE DACHOWANIA

  Dodano: 2018-04-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o wypadku, do którego doszło 19.04.2018 r. na drodze krajowej K12 na odcinku Żary-Tuplice za ms. Sieniawa Żarska.
   
  Na miejscu zdarzenia ustalono, że ok godz. 15 tego dnia, 38 letni mężczyzna kierujący samochodem BMW jadąc z kierunku Żar do Tuplic, po wyjściu z zakrętu stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewy pas ruchu wyprzedając poprzedzający go pojazd, następnie powrócił na swój pas ruchu i tu  wjechał na pobocze.
  Samochód na poboczu stracił stabilność i doszło do jego obrócenia się , a następnie pojazd uderzył z dużą prędkością w pobliskie drzewo i po odbiciu od niego dachował.

 • 67-LATEK WJECHAŁ SAMOCHODEM POD SZYNOBUS NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM

  Dodano: 2018-04-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  12.04.2018 r.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia  doszło do zdarzenia na przejeździe kolejowym strzeżonym sygnalizacją świetlną na drodze Żary-Grabik. Ustalono, że kierujący (lat 67) samochodem osobowym Nissan Primera, wjechał na przejazd kolejowy bezpośrednio pod nadjeżdżający szynobus. Samochód został uderzony w tylne drzwi od strony kierowcy  i przewrócony na pobocze nasypu kolejowego.
  Kierowca i pasażerka pojazdu zostali przewiezieni do szpitala.
  Ustalono, że nie doznali większych obrażeń ciała. Zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu. Pokrzywdzonych pozostawiono na obserwację. Maszynistę szynobusu zbadano urządzeniem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu - był trzeźwy.

 • ARESZT DLA DOMOWEGO OPRAWCY

  Dodano: 2018-04-04

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie  tymczasowego aresztowania wobec 55 letniego mężczyzny.
  Podejrzanemu zarzucono, że od początku marca 2016 r. do  27 marca 2018 r. znęcał się fizycznie i psychicznie nad wspólnie z nim zamieszkującą żoną w ten sposób, że znajdując się w stanie nietrzeźwości wielokrotnie, bez powodu wszczynał awantury domowe, w trakcie których znieważał w/w słowami obraźliwymi i wulgarnymi, kontrolował, ograniczał kontakty z innymi osobami, zabraniał wychodzić z domu, krytykował, poniżał, szarpał za ubranie, popychał, uderzał otwartą dłonią po głowie i plecach, groził pozbawieniem życia.

Strona: