Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Barbara Neneman-Szachnowska
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
Mariusz Juryca

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • ODDAŁ RUSZTOWANIE, KTÓRE BYŁO OBJĘTE UMOWĄ LEASINGOWĄ

  Dodano: 2015-01-22

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 56 letniemu mężczyźnie, który na przełomie maja i czerwca 2013 r. w jednej z miejscowości koło Żar przywłaszczył powierzone mu rusztowanie typu Platek w ilości 150 m2 o wartości 17373 złotych działając na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego.

 • PODCZAS KŁÓTNI UGODZIŁA ZNAJOMEGO NOŻEM

  Dodano: 2015-01-21

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38 letniej kobiecie, która  20 września 2014 r. w Żarach ugodziła nożem o długości ostrza 11,7 cm w okolice nadbrzusza pokrzywdzonego i spowodowała u niego obrażenia ciała w postaci rany kłutej nadbrzusza , krwiaka jamy otrzewnej i krwiaka więzadła żołądkowo-poprzecznikowego z dużym krwiakiem o obrębie więzadła, które to obrażenia stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.

 • NIE DOPEŁNIŁ OBOWIĄZKU UTRZYMANIA OBIEKTU BUDOWLANEGO W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM

  Dodano: 2015-01-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 53 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 01 kwietnia 2011 r. do 19 maja 2014 r. w jednej z miejscowości koło Żar jako właściciel obiektu budowlanego nie spełnił określonego obowiązku z ustawy Prawo budowlane - utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym w ten sposób, że nie umieścił na budynkach zawiadomienia o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia, zakazie jego użytkowania, a także nie wykonał doraźnych zabezpieczeń polegających na ogrodzeniu wjazdów na teren zespołu budynków przed dostępem osób postronnych.

 • WYTWARZAŁ WYROBY TYTONIOWE W POSTACI KRAJANKI TYTONIU

  Dodano: 2015-01-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38 letniemu mężczyźnie, który okresie od października 2014 r. do 07 listopada 2014 r. w jednej z miejscowości koło Żar bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych, wytwarzał wyroby tytoniowe w postaci krajanki tytoniu.

 • OSZUKAŁA PRACODAWCĘ NA PONAD 3 TYSIĄCE ZŁOTYCH

  Dodano: 2015-01-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 letniej kobiecie, która w okresie od 01 lipca 2014 r. do 28 sierpnia 2014 r. w Żarach pracując jako kasjerka w minimarkecie wielokrotnie wprowadziła kierownika zmiany tej firmy w błąd co do faktu anulowania transakcji sprzedaży towaru zapisanej na kasie, co nie polegało na prawdzie w związku z czym kierownik zatwierdzał operację anulowania sprzedaży, a następnie oskarżona pobierała dla siebie pieniądze z tak anulowanej transakcji doprowadzając ww firmę do straty w kwocie 3.129,43 zł.

 • PASERKA - PRZEWOZILI RZECZY SKRADZIONE W NIEMCZECH

  Dodano: 2015-01-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 26 i 30 lat, którzy 05 września 2014 r. w pobliżu miejscowości Olszyna, na drodze krajowej  E36 przyjęli rzeczy uzyskane z kradzieży i pomagali w ich ukryciu. Przyjęcie i pomoc w ukryciu polegały na tym, że  przewozili oni  w samochodzie marki Fiat Ducato  200 sztuk ogniw foto-galwanicznych o wartości nie mniejszej niż 146.650 zł, które wcześniej bo w nocy z 4 na 5 września 2014 roku zostały skradzione na terenie Niemiec.

 • 24-LETNI KIEROWCA WYPRZEDZAŁ 3 SAMOCHODY – UDERZYŁ W DRZEWO I SŁUP

  Dodano: 2015-01-09

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o wypadku drogowym, do którego doszło w dniu wczorajszym  tj. 08.01.2015 r. w Tuplicach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że około godz. 13.45 kierujący pojazdem marki Audi A4 24-letni mężczyzna jadąc z dużą prędkością podjął manewr wyprzedzania trzech pojazdów osobowych. Pod koniec wykonywania manewru przy powrocie na część jezdni właściwą do kierunku jazdy pokrzywdzony "uciekając" przed nadjeżdżającym z naprzeciwka nieustalonym samochodem ciężarowym utracił panowanie nad swoim pojazdem, zjechał na chodnik i uderzył w stojące na poboczu po prawej stronie drzewo, a następnie stojący przy nim słup oświetleniowy. W wyniku doznanych obrażeń 24-latek zmarł.

 • WYMUSZENIE ZWROTU WIERZYTELNOŚCI

  Dodano: 2015-01-08

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 18 i 35 lat, którzy w dniu 12 czerwca 2014 r. w jednej z miejscowości koło Żar, w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, tj. kwoty 150 zł, użyli przemocy w stosunku do pokrzywdzonego poprzez przytrzymanie go za przedramię, a następnie zagrozili pokrzywdzonemu dalszym użyciem przemocy w ten sposób, że przytrzymywali rower, którym poruszał się pokrzywdzony, uniemożliwiając mu swobodne przejście. Oskarżeni zabrali następnie pokrzywdzonemu walizkę z wiertarką marki Bosch o wartości 600 zł.

 • ZMIANY KADROWE W PROKURATURACH REJONOWYCH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO

  Dodano: 2014-12-17

  W dniu dzisiejszym w Prokuraturze Generalnej odbyła się uroczystość wręczenia powołań do pełnienia funkcji prokuratorów rejonowych w okręgu apelacji poznańskiej. To niezwykle doniosłe wydarzenie w "życiu" jednostek, gdyż niesie ze sobą zmiany na stanowiskach kierowniczych niektórych prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego.

  Poniżej przedstawiamy sylwetki nowo powołanych Prokuratorów Rejonowych okręgu zielonogórskiego.

 • ZA ZNĘCANIE SIĘ OSKARŻONEMU GROZI DO 5 LAT WIĘZIENIA

  Dodano: 2014-11-13

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 42-letniemu mężczyźnie, który w okresie od 15 czerwca do 03 lipca 2014 r. w jednej z miejscowości w powiecie żarskim, znajdując się pod wpływem alkoholu bez przyczyny i powodu wszczynał awantury domowe, wyzywał pokrzywdzoną słowami obelżywymi, wyganiał ją z domu, w godzinach nocnych trzaskał drzwiami i nastawiał głośno telewizor. Oskarżonemu zarzucono nadto, że we wskazanym czasie wykręcał pokrzywdzonej ręce lub trzymając ją za szyję przyciskał ją do podłogi, jak również szarpał za odzież oraz groził pozbawieniem życia.

Strona: