Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • GRUPA ZAMASKOWANYCH MĘŻCZYZN UDAJĄCYCH POLICJANTÓW NAPADŁA NA HALE MAGAZYNOWE

  Dodano: 2016-10-18

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  14.10.2016 r. w jednej z miejscowości powiatu żarskiego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w nocy 14 października 2016r. na teren jednej z żarskich firm wtargnęła grupa 6 lub 7 zamaskowanych mężczyzn, którzy grożąc pracownikowi ochrony użyciem broni palnej, zażądali otwarcia hal magazynowych i wydania wyrobów tytoniowych, które miały być przechowywane w tych halach.

 • NA POBOCZU DROGI PRZYPADKOWI PRZECHODNIE UJAWNILI ZWŁOKI 35-LETNIEGO MOTOCYKLISTY

  Dodano: 2016-10-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu ujawnionym w dniu wczorajszym  w Tucholi Żarskiej. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Lubsko zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym ze skutkiem śmiertelnym. Na obecnym etapie postępowania ustalono, że przypadkowi przechodnie na poboczu drogi prowadzącej z Tucholi Żarskiej do miejscowości Stara Woda ujawnili zwłoki 35 letniego mężczyzny. Wymieniony znajdował się kilka metrów od skraju drogi. W pobliżu ciała znaleziono motocykl typu Cross. Prokurator wszczął śledztwo z art. 177 par. 2 kk - obecnie trwają ustalenia okoliczności zdarzenia.

 • SFAŁSZOWAŁ DOKUMENTY I WYŁUDZIŁ PIENIĄDZE

  Dodano: 2016-10-07

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37 letniemu mężczyźnie, który 02 lipca 2015 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz uzyskania pożyczki gotówkowej złożył  stwierdzające nieprawdę podrobione pisemne oświadczenia o zatrudnieniu w Jednostce Wojskowej na stanowisku dowódcy wozu dowodzenia i wysokości osiąganych zarobków oraz podrobione elektronicznie wygenerowane potwierdzenie przelewu uposażenia, następnie w mieszkaniu w Żarach zawarł za  pośrednictwem doradcy klienta umowę pożyczki gotówkowej na kwotę 500 zł a w dniu 21 sierpnia 2015 r. zawarł umowę pożyczki na kwotę 800 zł. Oskarżony doprowadził spółkę udzielającą pożyczki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD RODZICAMI, POPYCHAŁ, SZARPAŁ ORAZ UDERZAŁ PO CIELE

  Dodano: 2016-10-04

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 38 letniego mężczyzny, który w okresie od 01 października 2014 r. do 22 kwietnia 2015 r. w Żarach znęcał się fizycznie i psychicznie nad rodzicami w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe w trakcie których wyzywał pokrzywdzonych słowami obelżywymi, naruszał ich nietykalność cielesną poprzez popychanie, szarpanie i uderzanie po ciele, a nadto w październiku
  2014 r. na skutek popchnięcia matki spowodował jej upadek, na skutek czego kobieta doznała złamania kości ramiennej z przemieszczeniem. Mężczyzna działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • GROZIŁ KOBIECIE, KTÓRA BRONIŁA DZIECKA

  Dodano: 2016-09-30

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie, który 16 lipca 2016 r. w Żarach groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia, a następnie uderzył ją w bark, za to, że kobieta stanęła w obronie wyzywanego przez niego małoletniego dziecka....
  Oskarżony działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • POBILI POKRZYWDZONEGO, BO CHCIELI DAĆ MU NAUCZKĘ ZA ZNIEWAŻENIE ICH ZNAJOMEJ

  Dodano: 2016-09-29

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia wobec dwóch mężczyzn w wieku 38 i 35 lat, którzy  16 lipca 2016 r. w Żarach działając wspólnie, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, pobili pokrzywdzonego w ten sposób, że kopali oraz bili go pięściami po twarzy i całym ciele. Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci obrzęku i zasinienia twarzy i głowy, zasinienia mostka, łokcia, przedramienia oraz złamania nosa.

 • PRZEZ 10 LAT KORZYSTAŁ Z PRĄDU Z POMINIĘCIEM LICZNIKA

  Dodano: 2016-09-28

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 55 letniego mężczyzny, który w okresie od 2006 r. do 25 czerwca 2016 r. dokonał kradzieży energii elektrycznej samowolnie podłączając przewody elektryczne do przyłącza elektrycznego w zajmowanym budynku z pominięciem układu pomiarowego, czym działał na szkodę ENEA Operator sp. Z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

 • "PRZEDŁUŻYŁ" SOBIE PRZERWĘ W ODBYWANIU KARY

  Dodano: 2016-09-27

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 63 letniego mężczyzny, który po wykorzystaniu 6-miesięcznej przerwy w odbywaniu kary, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powrócił do Aresztu Śledczego w Lubsku.

 • BIŁ ŻONĘ PRZY UŻYCIU METALOWEJ PATELNI

  Dodano: 2016-09-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 47 letniego mężczyzny, który w okresie od lipca 2014 r. do lipca 2016 r. w Żarach znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i córką w ten sposób, że znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, w trakcie których wyzywał pokrzywdzone słowami obelżywymi, groził im pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała, poniżał, zakłócał spoczynek nocny, niepokoił, niszczył przedmioty gospodarstwa domowego, bił żonę pięściami i przy użyciu metalowej patelni po całym ciele powodując u niej obrażenia ciała w postaci powierzchownych urazów obu nadgarstków i ramion, urazu twarzoczaszki oraz urazu powierzchniowego szyi.

 • CELOWAŁ Z BRONI W STRONĘ POKRZYWDZONEJ, ŻĄDAJĄC WYDANIA PIENIĘDZY Z KASY

  Dodano: 2016-09-23

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie, który 08 lipca 2016 r. w jednym ze sklepów w Żarach  używając przemocy poprzez szarpanie oraz trzymając w ręce pistolet alarmowy Start skierowany w stronę pokrzywdzonej zażądał od niej wydania pieniędzy znajdujących się w kasie w kwocie 1951,08 zł, oraz zabrał sztangę papierosów marki RGD wartości 125 zł. Oskarżony zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej oraz klienta sklepu, którzy zatrzymali sprawcę odbierając mu pistolet uniemożliwiając jednocześnie oddalenie się z miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu Policji.

Strona: