Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Barbara Neneman-Szachnowska
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
Mariusz Juryca

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • LEKARZ ODBIERAJĄCY PORÓD W STANIE NIETRZEŹWOŚCI SKAZANY

  Dodano: 2014-09-19

  Żary. 16 września br. zapadł wyrok w sprawie przeciwko lekarzowi jednego ze szpitali na terenie okręgu zielonogórskiego, którego Prokurator Rejonowy w Żarach oskarżył o to, że w lipcu 2012 r., pełniąc dyżur na oddziale ginekologii oraz znajdując się w stanie nietrzeźwości - 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, prowadził poród siłami natury pokrzywdzonej. W trakcie tego porodu oskarżony w nienależyty sposób dokonał przebicia pęcherza płodowego i co najmniej trzykrotnie nakłuwając go igłami spowodował uszkodzenie główki noworodka objawiającego się czterema ranami ciętymi okolicy ciemieniowej. Według opinii powołanych w sprawie biegłych przeprowadzone przez lekarza - w opisanym stanie nietrzeźwości - czynności naraziły pokrzywdzoną (matkę) i jej dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

 • PODAŁA NIEPRAWDĘ W DEKLARACJACH VAT NARAŻAJĄC NA USZCZUPLENIE PODATEK NA KWOTĘ PONAD 496 TYS. ZŁ

  Dodano: 2014-09-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37-letniej kobiecie. Oskarżona prowadząc działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów pojazdami uniwersalnymi z siedzibą w Żarach, w okresie od sierpnia do grudnia 2007 r., w złożonych deklaracjach dla podatku od towarów i usług /VAT-7/ podała nieprawdę.

 • 41-LATEK UKRADŁ PRZEWÓD ZAKŁÓCAJĄC DZIAŁANIE SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM

  Dodano: 2014-09-12

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że dniach od 5 do 6 maja 2014 r., po uprzednim wykopaniu oraz przecięciu przewodu telekomunikacyjnego doprowadzającego zasilanie do samoczynnej sygnalizacji świetlnej, na przejeździe kolejowym w miejscowości Budziechów, biegnącego wzdłuż czynnej linii kolejowej relacji Bieszków - Bieniów, dokonał kradzieży 250 mb przewodu, czym spowodował zakłócenie działania sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym na szkodę telekomunikacji kolejowej w Zielonej Górze PKP utrzymanie S p. .z .o o. Warszawa.

 • USIŁOWAŁ UKRAŚĆ TRZY MOSIĘŻNE ŚWIECZNIKI Z KOŚCIOŁA

  Dodano: 2014-09-09

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 58 letniemu mężczyźnie, który  01 kwietnia 2014 r. w jednej z miejscowości w powiecie żarskim, usiłował ukraść trzy mosiężne świeczniki (akolitki) łącznej wartości 1.000 zł, na szkodę tamtejszej parafii, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na interwencję pracownika kościoła.

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ – PONIŻAŁ JĄ PRZY DZIECIACH

  Dodano: 2014-09-08

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 45 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 06 marca 2014 r. do 01 kwietnia 2014 r. znęcał się psychicznie nad swoją żoną w ten sposób, że wywoływał awantury, poniżał ją w obecności nieletnich dzieci, wyzywał przy użyciu słów powszechnie uznawanych za obelżywe.

  Mężczyzna działał w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.

 • KOPNĄŁ I UDERZYŁ DREWNIANYM KOŁKIEM W DRZWI WEJŚCIOWE POWODUJĄC STRATY

  Dodano: 2014-09-05

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który w dniu 07 lipca 2014 r. w jednej z miejscowości koło Żar, wspólnie i w porozumieniu z innymi mężczyznami, uderzył drewnianym kołkiem oraz kopnął w drzwi wejściowe do budynku mieszkalnego powodując straty w kwocie 900 zł na szkodę pokrzywdzonej.

 • UDERZYŁ POKRZYWDZONEGO W TWARZ ŻĄDAJĄC WYDANIA 5 ZŁ- NA WNIOSEK PROKURATORA TRAFIŁ DO ARESZTU

  Dodano: 2014-09-03

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec  41-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że  w dniu 11.08.2014 r. w Żarach, uderzył w twarz pokrzywdzonego - innego mieszkańca Żar - siekierą, żądając wydania mu 5 zł. Pieniędzy podejrzany nie uzyskał z uwagi na postawę pokrzywdzonego i innych osób. Kilka dni później ten sam podejrzany spotykając pokrzywdzonego zagroził mu pobiciem, jeżeli ten nie cofnie swoich zeznań złożonych na policji, a dotyczących przestępstwa rozboju.

 • LEGITYMOWAŁ SIĘ CELNIKOM DOWODEM OSOBISTYM INNEJ OSOBY

  Dodano: 2014-08-27

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu mężczyźnie, który 04 kwietnia 2014 r. podczas kontroli drogowej na drodze krajowej relacji Berlin-Wrocław, wylegitymował się przed umundurowanymi funkcjonariuszami Straży Granicznej - jako własnym - dowodem osobistym wydanym na nazwisko innej osoby.

 • GROZIŁ SIOSTRZE PRZY UŻYCIU NOŻA

  Dodano: 2014-08-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 30 letniemu mężczyźnie, który 31 marca 2014 r. w jednej z miejscowości w okolicach Żar używając noża, groził swojej siostrze pozbawieniem życia, co wzbudziło u niej uzasadnioną obawę, że groźba zostanie spełniona.

 • USIŁOWAŁ PODPALIĆ SAMOCHÓD

  Dodano: 2014-08-25

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38 letniemu mężczyźnie, który 28 maja 2014 r. w jednej z miejscowości w okolicach Żar, usiłował dokonać podpalenia samochodu Volkswagen Golf, pokładając kanister z substancją łatwopalną. Swojego czynu oskarżony nie zrealizował z uwagi na interwencję innego mężczyzny.

Strona: