Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • DOKONAŁ KRADZIEŻY ENERGII ELEKTRYCZNEJ

  Dodano: 2017-01-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 46 letniego mężczyzny, który we wrześniu 2016 r. w mieszkaniu w jednej z miejscowości koło Żar, samowolnie podłączył przewody instalacji odbiorczej do głównego przyłącza energetycznego z pominięciem układu pomiarowego i dokonał w ten sposób kradzieży energii elektrycznej, czym działał na szkodę Enea Operator Sp. z o.o. Mężczyzna działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • KRADZIEŻ ZŁOTEJ BIŻUTERII WARTOŚCI 5950 ZŁOTYCH

  Dodano: 2017-01-11

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40 letniemu mężczyźnie, który we wrześniu 2016 roku w jednej z miejscowości koło Żar wszedł do sklepu jubilerskiego, poprosił ekspedientkę o pokazanie złotego łańcuszka o wartości 3500 zł, złotej bransoletki o wartości 2100 zł oraz złotego wisiorka w kształcie krzyża o wartości 350 zł.
  Mężczyzna podczas przymierzania biżuterii nagle wybiegł ze sklepu zabierając ją ze sobą.

 • KIEROWCA CIĘŻARÓWKI NAJECHAŁ NA TYŁ MOTOROWERU

  Dodano: 2017-01-10

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37 letniemu mężczyźnie, który  10 maja 2016 r. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem ciężarowym marki MAN TGX z naczepą i jadąc z nadmierną prędkością drogą nr 27 , a następnie zbliżając się do skrzyżowania z drogą podporządkowaną nie zachował szczególnej ostrożności, nienależycie obserwował przedpole jazdy oraz poruszający się przed nim motorower sygnalizujący zamiar zmiany kierunku jazdy i podjął manewr wyprzedzania go w miejscu oznakowanym podwójną linią ciągłą, wskutek czego doprowadził do uderzenia w tył wykonującego manewr skrętu w lewo motoroweru oraz do powstania u kierującego tym pojazdem obrażeń ciała, które spowodowały rozstrój jego zdrowia trwający dłużej niż 7 dni.

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD MATKĄ I OJCZYMEM

  Dodano: 2016-12-22

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 34 letniego mężczyzny, który w okresie od stycznia do lipca 2016 r. znęcał się psychicznie nad swoją matką oraz  ojczymem, w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, w czasie których wyzywał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe, krytykował a także kierował pod adresem pokrzywdzonego groźby karalne pozbawienia życia, które wzbudziły u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

 • NĘKAŁ POKRZYWDZONĄ, POMAWIAŁ, PONIŻAŁ W OPINII PUBLICZNEJ

  Dodano: 2016-12-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 76 letniego mężczyzny, który w okresie od września 2011 r. do września 2016 r. uporczywie nękał pokrzywdzoną wszczynając awantury w czasie których znieważał ją wyzywając słowami wulgarnymi, zniesławiał pomawiając ją o takie postępowanie, które mogło poniżyć ją w opinii publicznej , kierował pod jej adresem groźby bezprawne popełnienia na jej szkodę przestępstwa, zakłócał spokój uderzając pięściami do drzwi, niszczył mienie, naruszał nietykalność cielesną poprzez uderzanie po ciele, uniemożliwiał wejście do domu, istotnie naruszając w ten sposób jej prywatność.

 • ODPOWIE PRZED SĄDEM ZA HANDEL DOPALACZAMI

  Dodano: 2016-12-19

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie, który w okresie od października 2013 r. do września 2015 r. sprzedał zawierające szkodliwe dla życia i zdrowia związki chemiczne tzw. dopalacze łącznie 1360 gramów o nazwie ABC za łączna kwotę ponad 95 tys zł.

 • WŁAMAŁ SIĘ DO TRAFOSTACJI I UKRADŁ 70 METRÓW PRZEWODU ELEKTRYCZNEGO

  Dodano: 2016-12-15

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 59 letniemu mężczyźnie, który  29 września 2016 r. w Jasieniu poprzez przecięcie kłódki włamał się do wnętrza trafostacji, a następnie używając sekatora przeciął dodatkowe zabezpieczenia i skradł  20 metrów przewodu elektrycznego miedzianego o wartości 400 zł.
  W dniu 2 października 2016 r. w tym samym miejscu i w ten sam sposób ponownie włamał się i skradł tym razem przewód elektryczny o wartości 600 zł. Oskarżony działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • DOTKLIWIE POBIŁ POKRZYWDZONEGO

  Dodano: 2016-12-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 31 letniego mężczyzny, który w nocy 10 lipca 2016 r. w Żarach przed jednym z klubów kilkakrotnie uderzył pokrzywdzonego pięściami po głowie, a gdy ten przewrócił się kopał go po głowie.
  Na skutek pobicia pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci wieloodłamowego złamania kości jarzmowej, złamania dolnej ściany oczodołu, złamania bocznej i tylnej zatoki szczękowej z przemieszczeniem i innych, które to obrażenia naruszyły czynności ciała na okres powyżej siedmiu dni.
  Napastnik działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • GROŻĄC PRZYŁOŻYŁ MACZETĘ DO SZYI POKRZYWDZONEGO

  Dodano: 2016-12-13

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie, który  25 sierpnia 2016 r. przyłożył do szyi pokrzywdzonego maczetę o długości ostrza 41,5 cm i groził mu pozbawieniem życia w celu zmuszenia go do zwrotu wierzytelności w kwocie 861 zł.

 • PRZEWOZIŁ PAPIEROSY BEZ POLSKICH ZNAKÓW AKCYZOWYCH

  Dodano: 2016-12-12

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 31 letniemu mężczyźnie, który 2 kwietnia 2016 r. na drodze krajowej K-27 przewoził ukryte w specjalnie skonstruowanej skrytce w samochodzie dostawczym Fiat Ducato, wyroby tytoniowe w postaci 273 400 sztuk papierosów z napisem PallMall, wartości szacunkowej 180 444 złotych, które zostały przywiezione z zagranicy bez zgłoszenia do kontroli i bez oznaczenia polskim znakami akcyzy, przez co nastąpiło uszczuplenie należności celnej w kwocie 12 450 złotych, podatku akcyzowego w kwocie 227 632 złotych i podatku VAT w kwocie 60 190 złotych.

Strona: