Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • PROKURATOR WSZCZĄŁ ŚLEDZTWO W SPRAWIE POŻARU 25 TYS. TON ODPADÓW

  Dodano: 2017-02-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  14.02.2017 r. w miejscowości Brożek. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia na terenie jednej z miejscowych spółek  powstał pożar 25 tys. ton odpadów składowanych zgodnie z przepisami.  W wyniku pożaru spaleniu uległy 2 koparki oraz znaczna część składowanych odpadów.

 • TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW

  Dodano: 2017-02-17

  W dniach 20 - 26 lutego 2017 r. obchodzony będzie w Polsce TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW.

  Organizowana po raz 14 akcja przypominać ma o konieczności ciągłego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw w naszym kraju, służyć wyznaczaniu kierunków niezbędnych dla poprawiania ich położenia.
  Udział w tej akcji jest dobrowolny - nasza prokuratura - jak zwykle - weźmie w niej udział.
  Widząc potrzebę pomocy ofiarom przestępstw - Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze Jarosław Kijowski - w porozumieniu z Prokuratorami Rejonowymi okręgu zielonogórskiego uprzejmie informuje, że we wskazanych wyżej  dniach wyznaczeni prokuratorzy udzielać będą informacji o uprawnieniach i obowiązkach osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. 

 • NARAZIŁ CÓRKĘ NA NIEBEZPIECZEŃSTWO DOZNANIA CIĘŻKIEGO USZCZERBKU NA ZDROWIU

  Dodano: 2017-02-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 46 letniemu mężczyźnie, który 20 czerwca 2016 r. w Żarach naraził swoją córkę na niebezpieczeństwo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że uderzył kierowanym przez siebie pojazdem typu quad w otwarte drzwi samochodu osobowego, które następnie uderzyły pokrzywdzoną, wskutek czego doznała ona obrażeń ciała w postaci stłuczenia przedramienia i nadgarstka oraz urazu szyi, które to obrażenia spowodowały rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.

 • NAGŁY ZGON NOWORODKA - UZUPEŁNIENIE INFORMACJI

  Dodano: 2017-02-14

  Żary. W nawiązaniu do wcześniejszego komunikatu dotyczącego stwierdzonego w dniu 12.02.br. nagłego zgonu noworodka w mieszkaniu w jednej z miejscowości w okolicach Żar uzupełniająco informujemy, że w dniu dzisiejszym w Zakładzie Medycyny Sądowej AM w Poznaniu przeprowadzona zostanie sekcja zwłok dziecka.
  O wynikach i wstępnych ustaleniach sekcji poinformujemy prawdopodobnie ok godz. 13.

 • USTALONA PRZYCZYNA ZGONU NIEMOWLAKA

  Dodano: 2017-02-14

  Żary. W dniu dzisiejszym na polecenie Prokuratora Rejonowego w Żarach przeprowadzona została w Zakładzie Medycyny Sądowej AM w Poznaniu sekcja zwłok dziecka zmarłego 12.02.2017 roku w jednej z miejscowości z okolic Żar.

 • UJAWNIONO ZWŁOKI MIESIĘCZNEGO NOWORODKA

  Dodano: 2017-02-13

  Żary. Prokurator Rejonowy w  Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  12.02.2017 roku. Jak ustalono tego dnia  policja została powiadomiona o ujawnieniu zwłok martwego miesięcznego noworodka  w mieszkaniu w jednej z miejscowości powiatu żarskiego.

 • DOKONAŁ KRADZIEŻY ENERGII ELEKTRYCZNEJ

  Dodano: 2017-01-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 46 letniego mężczyzny, który we wrześniu 2016 r. w mieszkaniu w jednej z miejscowości koło Żar, samowolnie podłączył przewody instalacji odbiorczej do głównego przyłącza energetycznego z pominięciem układu pomiarowego i dokonał w ten sposób kradzieży energii elektrycznej, czym działał na szkodę Enea Operator Sp. z o.o. Mężczyzna działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • KRADZIEŻ ZŁOTEJ BIŻUTERII WARTOŚCI 5950 ZŁOTYCH

  Dodano: 2017-01-11

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40 letniemu mężczyźnie, który we wrześniu 2016 roku w jednej z miejscowości koło Żar wszedł do sklepu jubilerskiego, poprosił ekspedientkę o pokazanie złotego łańcuszka o wartości 3500 zł, złotej bransoletki o wartości 2100 zł oraz złotego wisiorka w kształcie krzyża o wartości 350 zł.
  Mężczyzna podczas przymierzania biżuterii nagle wybiegł ze sklepu zabierając ją ze sobą.

 • KIEROWCA CIĘŻARÓWKI NAJECHAŁ NA TYŁ MOTOROWERU

  Dodano: 2017-01-10

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37 letniemu mężczyźnie, który  10 maja 2016 r. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem ciężarowym marki MAN TGX z naczepą i jadąc z nadmierną prędkością drogą nr 27 , a następnie zbliżając się do skrzyżowania z drogą podporządkowaną nie zachował szczególnej ostrożności, nienależycie obserwował przedpole jazdy oraz poruszający się przed nim motorower sygnalizujący zamiar zmiany kierunku jazdy i podjął manewr wyprzedzania go w miejscu oznakowanym podwójną linią ciągłą, wskutek czego doprowadził do uderzenia w tył wykonującego manewr skrętu w lewo motoroweru oraz do powstania u kierującego tym pojazdem obrażeń ciała, które spowodowały rozstrój jego zdrowia trwający dłużej niż 7 dni.

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD MATKĄ I OJCZYMEM

  Dodano: 2016-12-22

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 34 letniego mężczyzny, który w okresie od stycznia do lipca 2016 r. znęcał się psychicznie nad swoją matką oraz  ojczymem, w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, w czasie których wyzywał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe, krytykował a także kierował pod adresem pokrzywdzonego groźby karalne pozbawienia życia, które wzbudziły u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

Strona: