Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • RZUCAŁ KAWAŁKAMI GRUZU BETONOWEGO NISZCZĄC ELEWACJĘ BUDYNKU

  Dodano: 2017-05-25

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie, który 1 stycznia 2017 r. rzucał kawałkami gruzu betonowego w panelową elewację budynku oraz okna powodując uszkodzenie lub zniszczenie mienia wycenione na kwotę 1.525 zł, na szkodę pokrzywdzonego- właściciela domu.

 • ŚMIERĆ 2 MĘŻCZYZN W REJONIE RUIN SZTOLNI

  Dodano: 2017-05-22

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował, że  20.05.2017 r. około godziny 10.40 ujawniono zwłoki 2 mężczyzn w kompleksie leśnym w okolicy miejscowości Nowe Czaple w rejonie starej sztolni pokopalnianej. W wyniku prowadzonych czynności ustalono, że dwaj mężczyźni kilka dni wcześniej przyjechali pociągiem z Opola w celach turystycznych, a następnie udali się w rejon Łęknicy.  Mężczyźni podróżowali rowerami i pozostawali w stałym telefonicznym kontakcie z rodzinami. 

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD MATKĄ I MAŁOLETNIĄ SIOSTRĄ

  Dodano: 2017-04-28

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 21 letniemu mężczyźnie, który w okresie od sierpnia  do listopada 2016 r. znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką i małoletnią siostrą, w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, w czasie których wyzywał pokrzywdzonych słowami obelżywymi, niszczył ich rzeczy osobiste i sprzęty gospodarstwa domowego, zakłócał spoczynek nocy, poniżał i ośmieszał matkę, naruszał nietykalność cielesną poprzez popychanie i szarpanie oraz kierował do niej groźby uszkodzenia ciała, które wzbudziły u pokrzywdzonej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

 • 23-LATEK KIEROWAŁ POD WPŁYWEM ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH, SPOWODOWAŁ WYPADEK ZGINĘŁA 22-LETNIA KOBIETA ..

  Dodano: 2017-04-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 23-letniego mężczyzny.  Podejrzanemu zarzucono spowodowanie wypadku samochodowego  w dniu  17.04.2017 r. w Mirostowicach Dolnych, na skutek którego zginęła  22 -letnia pasażerka.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tamtego dnia  w wyniku niedostosowania przez 23 letniego kierowcę prędkości pojazdu do panujących warunków drogowych na łuku drogi  utracił on panowanie nad pojazdem i uderzył prawym bokiem pojazdu w betonowe bloczki stojące przy drodze.

 • WYŁUDZAŁ OD POKRZYWDZONEJ PIENIĄDZE GROŻĄC UJAWNIENIEM KOMPROMITUJĄCYCH ZDJĘĆ I NAGRAŃ

  Dodano: 2017-03-31

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 letniemu mężczyźnie, który w maju 2016 r. groził pokrzywdzonej, że rozpowszechni kompromitujące zdjęcia pokrzywdzonej i nagrania i w ten sposób zmusił kobietę do przekazania mu pieniądze w kwocie 5000 zł.

 • KOPNĄŁ I ZNIEWAŻYŁ RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

  Dodano: 2017-03-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 18 letniemu mężczyźnie, który 24 września 2016 r. naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego - ratownika medycznego pogotowia ratunkowego podczas i w związku z wykonywaniem  przez niego czynności służbowych w ten sposób, że kopnął go w nogę w trakcie udzielania mu pomocy medycznej. Nadto oskarżony znieważył funkcjonariuszy medycznych w ten sposób, że ubliżał im słowami obelżywymi.

 • KOPAŁ SWOJEGO OJCZYMA NASTĘPNIE USIŁOWAŁ SKRĘCIĆ MU KARK

  Dodano: 2017-03-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40 letniemu mężczyźnie, który w okresie od marca 2015 r. do grudnia 2016 r. znęcał się psychicznie i fizycznie nad ojczymem w ten sposób, że znajdując się w stanie nietrzeźwości wielokrotnie wszczynał awantury, w trakcie których stosował wobec pokrzywdzonego przemoc fizyczną kopiąc go po całym ciele, uderzając pięściami, rzucając w niego różnymi przedmiotami, popychając, szarpiąc, a także wielokrotnie wyzywał ww słowami obelżywymi i wielokrotnie groził mu pozbawieniem życia.
  W dniu 05 grudnia 2016 r. oskarżony uderzył pokrzywdzonego pięścią w twarz, a następnie gdy ten upadł na podłogę usiadł na nim i złapał go za głowę usiłując skręcić ją w bok, ale został powstrzymany przez inne osoby.
  Oskarżony działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • SIŁĄ DOPROWADZIŁ KOBIETĘ DO OBCOWANIA PŁCIOWEGO, POTEM ZAMKNĄŁ W MIESZKANIU

  Dodano: 2017-03-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia wobec 35 letniego mężczyzny, który 25 maja 2016 roku w jednej z miejscowości koło Żar stosując przemoc wobec pokrzywdzonej, przewracając ją na łóżko, przytrzymując za ręce, zatykając usta siłą ściągnął z niej odzież i bieliznę, a następnie doprowadził ją do obcowania płciowego. Mężczyzna działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

 • PRZYWŁASZCZYŁA POWIERZONE JEJ PIENIĄDZE

  Dodano: 2017-03-09

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 42 letniej kobiecie, która w okresie od 01 października 2015 r. do 17 listopada 2016 r. w jednej z miejscowości koło Żar, przywłaszczyła powierzone jej mienie w postaci pieniędzy w kwocie 3.154 zł należących do Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej, i nie zwróciła tych pieniędzy, pomimo żądania zwrotu.

 • KOPAŁ KOTA POWODUJĄC U NIEGO ZŁAMANIE KOŚCI ŻUCHWY

  Dodano: 2017-02-28

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie, który w lipcu 2016 r. w Żarach, przed jednym z budynków znęcał się nad wolno żyjącym kotem kopiąc go. W wyniku jednego z kopnięć mężczyzna spowodował u zwierzęcia złamanie kości żuchwy.

Strona: