Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Barbara Neneman-Szachnowska
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
Mariusz Juryca

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • WŁAMAŁ SIĘ DO SKLEPU I UKRADŁ 400 ZŁOTYCH

  Dodano: 2015-04-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu mężczyźnie, który włamał się do sklepu budowlanego, a następnie dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie 400 zł, na szkodę pokrzywdzonej.

 • 26 LETNI KIEROWCA ZGINĄŁ PO UDERZENIU SAMOCHODEM W BUDYNEK MIESZKALNY A NASTĘPNIE SŁUP ENERGETYCZNY

  Dodano: 2015-04-08

   Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował wypadku drogowym, do którego doszło w dniu o 03.04.2015 r. w Chełmie Żarskim. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Audi A4 jadąc z miejscowości Brody na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem po czym uderzył w barierkę, a następnie w budynek mieszkalny. W wyniku uderzenia pojazd przemieścił się na przeciwległą stronę jezdni, gdzie uderzył w słup energetyczny.

 • ZAWARŁ UMOWĘ KREDYTOWĄ NA NAZWISKO POKRZYWDZONEGO

  Dodano: 2015-04-08

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 34 letniemu mężczyźnie, który w maju 2014 r. przywłaszczył dowód osobisty pokrzywdzonego a następnie w dniu 03 września 2014 r. posługując się tym dokumentem, złożył stwierdzające nieprawdę, nierzetelne oświadczenie co do swojej tożsamości oraz zatrudnieniu i wysokości osiąganych zarobków w firmie z Żar i zawarł za pośrednictwem pracownika sklepu umowę kredytową na zakup w systemie sprzedaży ratalnej komputera AMD Athlon 740 wartości 3000 zł.

 • MOLESTOWAŁ 14-LETNIĄ DZIEWCZYNKĘ

  Dodano: 2015-04-07

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 66 letniemu mężczyźnie, który w sierpniu 2014 r. w Żarach dopuścił się innych czynności seksualnych wobec małoletniej 14 - letniej dziewczynki w postaci całowania po twarzy i szyi, obejmowania całego ciała oraz dotykania okolic piersi.

 • USIŁOWAŁ NAJECHAĆ SAMOCHODEM NA FUNKCJONARIUSZA POLICJI

  Dodano: 2015-04-03

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 44 letniemu mężczyźnie - obywatelowi Rumunii, który w dniu 30 marca 2015 r. na drodze K-18 w okolicach zjazdu na Żary usiłował zastosować przemoc wobec funkcjonariusza Policji w ten sposób, że kierując samochodem m-ki Mercedes Benz usiłował  najechać na stojącego na jezdni i dającego sygnały do zatrzymania się funkcjonariusza policji. Do najechania i tym samym potrącenia policjanta nie doszło gdyż ten zdążył uskoczyć z drogi na pobocze.

 • "KUPIŁ" POKRZYWDZONĄ ZA 1.200 EURO W CELU WYKORZYSTANIA JEJ W PROSTYTUCJI

  Dodano: 2015-04-02

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 46 letniemu mężczyźnie - obywatelowi Bułgarii, który w dniach 23 i 24 stycznia 2009 r. dopuścił się handlu ludźmi, w ten sposób, że "kupił" od nieustalonych obywateli Turcji za kwotę 1.200 euro pokrzywdzoną wykorzystując jej krytyczne położenie wynikające z sytuacji materialnej i rodzinnej oraz stan bezradności, będący wynikiem nieznajomości języka polskiego i analfabetyzmu w celu wykorzystania jej w prostytucji, a następnie w dniu 24 stycznia 2009 r. przywiózł ją do hotelu w jednej z miejscowości koło Żar, gdzie przyjął ją właściciel hotelu w celu uprawiania prostytucji.

 • PODCZAS WYJAŚNIANIA NIEPOROZUMIEŃ WYJĄŁ NÓŻ I ZADAŁ NIM 2 CIOSY POKRZYWDZONEMU

  Dodano: 2015-04-02

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 18-letniego mężczyzny. Jak dotychczas ustalono 30.03.2015 roku w godzinach wieczornych 30-letni pokrzywdzony telefonicznie umówił się na spotkanie z podejrzanym w celu wyjaśnienia powstałych pomiędzy nimi wcześniej nieporozumień. Na miejsce spotkania pokrzywdzony przyjechał razem ze swoją narzeczoną i kiedy wysiadł z samochodu został zaatakowany przez podejrzanego.

 • W CIĄGU 6 DNI WŁAMAŁ SIĘ, BĄDŹ USIŁOWAŁ WŁAMAĆ SIĘ DO 19 ALTAN DZIAŁKOWYCH

  Dodano: 2015-03-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 11 listopada do 16 listopada 2014 r. w Żarach na terenie ogródków działkowych osiem razy włamał się do altan działkowych skąd zabrał min. butle gazowe, klucze płaskie, wkrętarki, przedłużacze, przewody elektryczne a nawet piwo. Oskarżony na terenie tych ogródków działkowych w tym czasie jeszcze 11 razy usiłował dokonać kradzieży z włamaniem do altan ogrodowych. Mężczyzna spowodował straty w łącznej kwocie 3790 zł.

 • WYPADEK DROGOWY...I ŚMIERĆ PRAWIDŁOWO JADĄCEGO KIEROWCY

  Dodano: 2015-03-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 67 lat i 26 lat.

  Pierwszy z oskarżonych w dniu 02 czerwca 2014 r. na trasie Bieniów-Włostów droga nr K-27 kierując samochodem osobowym marki Opel Astra, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że podejmując manewr wyprzedzenia ciągnika siodłowego wraz z naczepą, błędnie ocenił istniejącą sytuację drogową a w szczególności odległość od nadjeżdżającego z kierunku przeciwnego samochodu osobowego marki VW Passat, i pomimo tego podjął manewr wyprzedzania ciągnika, w wyniku czego spowodował wypadek, którego następstwem była śmierć kierowcy samochodu VW Passat.

 • KOPAŁ, PLUŁ ORAZ ZNIEWAŻYŁ POLICJANTA I STRAŻNIKA MIEJSKIEGO

  Dodano: 2015-03-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który 31 grudnia 2014 r. w Żarach publicznie i bez powodu naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji i strażnika miejskiego podczas pełnienia przez nich obowiązków służbowych. Oskarżony kopał ich nogami, pluł w ich stronę i szarpał ich za mundur oraz groźbą zmuszał pokrzywdzonych do zaniechania czynności służbowych.

Strona: