Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
---

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • WYPADEK ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM - KIEROWCA WYPADŁ Z POJAZDU W CZASIE DACHOWANIA

  Dodano: 2018-04-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o wypadku, do którego doszło 19.04.2018 r. na drodze krajowej K12 na odcinku Żary-Tuplice za ms. Sieniawa Żarska.
   
  Na miejscu zdarzenia ustalono, że ok godz. 15 tego dnia, 38 letni mężczyzna kierujący samochodem BMW jadąc z kierunku Żar do Tuplic, po wyjściu z zakrętu stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewy pas ruchu wyprzedając poprzedzający go pojazd, następnie powrócił na swój pas ruchu i tu  wjechał na pobocze.
  Samochód na poboczu stracił stabilność i doszło do jego obrócenia się , a następnie pojazd uderzył z dużą prędkością w pobliskie drzewo i po odbiciu od niego dachował.

 • 67-LATEK WJECHAŁ SAMOCHODEM POD SZYNOBUS NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM

  Dodano: 2018-04-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  12.04.2018 r.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia  doszło do zdarzenia na przejeździe kolejowym strzeżonym sygnalizacją świetlną na drodze Żary-Grabik. Ustalono, że kierujący (lat 67) samochodem osobowym Nissan Primera, wjechał na przejazd kolejowy bezpośrednio pod nadjeżdżający szynobus. Samochód został uderzony w tylne drzwi od strony kierowcy  i przewrócony na pobocze nasypu kolejowego.
  Kierowca i pasażerka pojazdu zostali przewiezieni do szpitala.
  Ustalono, że nie doznali większych obrażeń ciała. Zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu. Pokrzywdzonych pozostawiono na obserwację. Maszynistę szynobusu zbadano urządzeniem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu - był trzeźwy.

 • ARESZT DLA DOMOWEGO OPRAWCY

  Dodano: 2018-04-04

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie  tymczasowego aresztowania wobec 55 letniego mężczyzny.
  Podejrzanemu zarzucono, że od początku marca 2016 r. do  27 marca 2018 r. znęcał się fizycznie i psychicznie nad wspólnie z nim zamieszkującą żoną w ten sposób, że znajdując się w stanie nietrzeźwości wielokrotnie, bez powodu wszczynał awantury domowe, w trakcie których znieważał w/w słowami obraźliwymi i wulgarnymi, kontrolował, ograniczał kontakty z innymi osobami, zabraniał wychodzić z domu, krytykował, poniżał, szarpał za ubranie, popychał, uderzał otwartą dłonią po głowie i plecach, groził pozbawieniem życia.

 • ZNĘCAŁ SIĘ NAD PSAMI : GŁODZIŁ, ZADAWAŁ IM BÓL, STRASZYŁ I DRĘCZYŁ

  Dodano: 2018-03-27

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od stycznia 2017 r. w Brodach, znęcał się nad psami wielorasowymi  suką oraz samcem w ten sposób, że utrzymywał je w niewłaściwych  warunkach  bytowania w stanie rażącego niechlujstwa, nadto w stanie zagłodzenia  bez dostępu do świeżej wody, braku  odpowiedniej  ilości jedzenia, nie podejmował czynności opieki weterynaryjnej, oraz świadomie  dopuszczał się do zadawania im bólu i cierpienia  poprzez kopanie, duszenie, złośliwe straszenie i dręczenie.

 • WIELOKROTNIE USIŁOWAŁ WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ PONAD 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH

  Dodano: 2018-03-23

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który od stycznia 2016 r. do sierpnia 2017 r. działając z góry powziętym zamiarem i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za pośrednictwem stron internetowych, wprowadzając w błąd pożyczkodawców usiłował dwadzieścia dwa razy doprowadzić ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę 30.500,00 zł., lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na negatywną weryfikację i odmowę udzielenia pożyczek.

 • OSKARŻONY O NARUSZANIE PRAW PRACOWNICZYCH

  Dodano: 2018-03-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował  do sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu mężczyźnie.
  Oskarżony  w okresie od stycznia 2015 r. do końca kwietnia 2017 r. w jednej z miejscowości powiatu żarskiego , będąc wspólnikiem spółki cywilnej oraz wykonując czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych , uporczywie naruszał prawa pracowników w ten sposób, że nie wywiązywał się z obowiązku przekazania  do ZUS obliczonych składek na ubezpieczenie emerytalne określonych ustawą z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych  należnych z tytułu zatrudnienia dla 12 osób.

 • ZGON 44-LETNIEGO MĘŻCZYZNY OSADZONEGO W ZAKŁADZIE KARNYM

  Dodano: 2018-03-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło 14.03.2018 r. w Żarach. Komenda Powiatowa Policji w Żarach  została powiadomiona przez personel 105 Szpitala w Żarach o zgonie  44-letniego mężczyzny, który kilka godzin wcześniej został przywieziony karetką pogotowia z Zakładu Karnego  w Krzywańcu.

 • WYMIERZYŁ Z BRONI W KIERUNKU POKRZYWDZONYCH

  Dodano: 2018-03-15

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 34 letniemu mężczyźnie, który 18 sierpnia 2017 r. w rejonie stacji paliw położonej w okolicach Żar podczas wymiany zdań z użytkownikami innych pojazdów kierował groźby pozbawienia życia i zdrowia, w ten sposób, że siedząc w swoim samochodzie skierował przedmiot przypominający broń palną w kierunku dwóch pokrzywdzonych i w wulgarny sposób nakazał im oddalić się z miejsca zdarzenia.

 • 49-LATEK ZNĘCAŁ SIĘ NAD OJCEM, GROZIŁ MU POBICIEM I ZABÓJSTWEM

  Dodano: 2018-03-12

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu mężczyźnie.
  Oskarżony w okresie od czerwca  2016 r. do 7 września 2017 r. w jednej z miejscowości powiatu żarskiego, znęcał się psychicznie i fizycznie nad osobą najbliższą - ojcem w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości  wszczynał awantury domowe, w czasie których  wyzywał  pokrzywdzonego słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, poniżał  i kierował  pod jego adresem groźby pobicia i zabójstwa, które to groźby wzbudziły w pokrzywdzonym obawę spełnienia. Oskarżonemu zarzucono ponadto, że  wielokrotnie naruszał nietykalność  cielesną ojca  szarpiąc go. 

 • ROWERZYSTA NIE PRZEŻYŁ ZDERZENIA Z SAMOCHODEM OSOBOWYM W POBLIŻU STACJI PALIW

  Dodano: 2018-03-09

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o tragicznym  zdarzeniu drogowym, do którego doszło  08.03.2018 r. na drodze nr 12 Strzeszowice-Królów.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że ok. godz. 15.00, w pobliżu stacji paliw w Strzeszowicach, kierowca samochodu osobowego marki Mazda uderzył w rowerzystę, który  nagle zajechał mu drogę. W wyniku wypadku  43-letni mężczyzna kierujący rowerem zmarł na miejscu mimo podjętej reanimacji. 

Strona: