Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Barbara Neneman-Szachnowska
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
Mariusz Juryca

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • PRZEWOZILI DWA AUTA WIEDZĄC, ŻE POCHODZĄ Z KRADZIEŻY

  Dodano: 2015-07-07

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 35 i 37 lat, obywatelom Rosji i Estonii, którzy w dniu 27 stycznia 2015 r. pomagali w ukryciu samochodów marki BMW X6 oraz BMW X5 poprzez ich przewóz, wiedząc, że te samochody pochodzą z kradzieży z terenu Niemiec wartości łącznej nie mniejszej niż 420.000 zł.

 • GROŻĄC 16 LATCE DOPROWADZIŁ JĄ DO PODDANIA SIĘ INNYM CZYNNOŚCIOM SEKSUALNYM

  Dodano: 2015-07-02

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 letniemu mężczyźnie, który w okresie Świąt Wielkanocnych 2014 r. używając przemocy oraz gróźb pobicia doprowadził 16 letnią pokrzywdzoną do poddania się innym czynnościom seksualnym w postaci dotykania rękami jej miejsc intymnych.

 • WYROK W MEDIALNEJ SPRAWIE DLA MATKI 6-LETNIEGO DZIECKA, KTÓRE ZMARŁO Z NIEDOŻYWIENIA I LEKARKI

  Dodano: 2015-07-02

  Żary. Sąd Rejonowy w Żarach wydał wyrok w sprawie przeciwko 27-letniej kobiecie - matce oraz 66-letniej lekarce. W skierowanym do sądu akcie oskarżenia prokurator zarzucił pierwszej z kobiet, że w okresie od lutego do grudnia 2012 r. jako matka 6-letniego chłopca cierpiącego na czterokończynowe porażenie spastyczne i padaczkę, na której ciążył obowiązek opieki nad dzieckiem, naraziła go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w ten sposób, że nie zapewniała mu racjonalnego żywienia adekwatnego do wieku dziecka i stanu jego zdrowia, nie uczestniczyła z dzieckiem w systematycznej rehabilitacji ruchowej, na którą był skierowany, nie stosowała się do zaleceń wydawanych przez lekarza rodzinnego w zakresie systematycznej kontroli wagi dziecka w związku ze stwierdzonym znacznym niedoborem jego wagi.

 • GROZIŁA POKRZYWDZONYM CELEM WYWARCIA WPŁYWU NA NICH JAKO ŚWIADKÓW POSTĘPOWANIA

  Dodano: 2015-07-01

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniej kobiecie, która w grudniu 2014 r. trzykrotnie groziła pokrzywdzonym pozbawieniem życia celem wywarcia wpływu na pokrzywdzonych jako świadków w postępowaniu o wykroczenie. Nadto oskarżona w dniu 16 grudnia 2014r. uderzyła jedną z pokrzywdzonych w twarz i groziła jej spaleniem domu.

 • 40-LETNI KIEROWCA ŚMIERTELNIE POTRĄCIŁ 70-LETNIEGO ROWERZYSTĘ

  Dodano: 2015-06-29

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o tragicznym zdarzeniu drogowym do którego doszło w dniu 23.06.2015 na drodze wojewódzkiej W287 na odcinku Górzyn - Lubsko. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 40-letni mężczyzna nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Citroen Xsara z nadmierną prędkością niedostosowaną do panujących warunków drogowych i atmosferycznych, zbliżając się do łuku drogi podjął manewr hamowania, w wyniku czego kierowany przez niego pojazd stracił przyczepność, wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadącego rowerzystę, wskutek czego kierujący rowerem 70-letni pokrzywdzony doznał obrażeń wielonarządowych, które spowodowały jego śmierć.

 • INFORMACJA O WOLNYM STANOWISKU ASESORSKIM W PROKURATURZE REJONOWEJ W ŻARACH

  Dodano: 2015-06-26

  Żary. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze uprzejmie informuje, że pozostaje zwolniony 1 etat asesorski w Prokuraturze Rejonowej w Żarach.

  Osoby zainteresowane uzyskaniem nominacji na stanowisko asesora w tej jednostce winny złożyć w terminie do 24 lipca 2015 r. stosowny - aktualny - wniosek adresowany do Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze.

 • NOWY TERMIN SKŁADANIA PODAŃ NA STANOWISKO PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO – KONSERWATORA W PROKURATURZE REJONOWEJ W ŻARACH

  Dodano: 2015-06-26

  Żary. W nawiązaniu do wcześniejszej informacji dot. naboru na stanowisko pracownika gospodarczego-konserwatora w Prokuraturze Rejonowej w Żarach uprzejmie informujemy, że termin składania podań został przedłużony do 10 lipca 2015 r.

 • FAŁSZYWY DOWÓD OSOBISTY I PRAWO JAZDY UKRAIŃSKIEGO OBYWATELA

  Dodano: 2015-06-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który 30 kwietnia 2015 r. na drodze relacji Berlin-Wrocław  podczas przeprowadzonej kontroli drogowej wylegitymował się przed funkcjonariuszem Straży Granicznej - jako własnym  - podrobionym rumuńskim dowodem osobistym oraz podrobionym rumuńskim prawem jazdy. Dokumenty były wystawione na nazwisko innego mężczyzny.

 • WWIEŹLI DO POLSKI NIEBEZPIECZNE ODPADY W POSTACI ROZBITEGO SAMOCHODU OSOBOWEGO

  Dodano: 2015-06-16

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 39 i 30 lat, którzy we wrześniu 2014 r. na przejściu granicznym w Olszynie nie stosując procedur określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów oraz przepisów ustawy o międzynarodowym przemieszczeniu odpadów,  sprowadzili do Polski niebezpieczne odpady w postaci rozbitego samochodu osobowego marki Toyota Aygo.

 • ZNOWU NIEBEZPIECZNIE NA KOMUNIKACYJNYCH SZLAKACH. PROKURATOR OKRĘGOWY PROSI O ROZWAGĘ

  Dodano: 2015-06-16

  Żary - Nowa Sól. W ostatnich dniach na zielonogórskich szlakach komunikacyjnych znów zrobiło się niebezpiecznie. Doszło do kilku wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W dniu 15.06.2015 r. na drodze krajowej K-12 w rejonie miejscowości Strzeszowice doszło do wypadku komunikacyjnego. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe, które zderzyły się czołowo. Kierujący jednego z pojazdów poniósł śmieć na miejscu zdarzenia. Kierowca i pasażer drugiego z pojazdów, obywatele Niemiec, zostali przetransportowani do Szpitala w Żarach. Trwają ustalenia okoliczności zdarzenia.

Strona: