Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Barbara Neneman-Szachnowska
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej

Kierownik Działu Śledztw
Mariusz Juryca

Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • W CIĄGU 6 DNI WŁAMAŁ SIĘ, BĄDŹ USIŁOWAŁ WŁAMAĆ SIĘ DO 19 ALTAN DZIAŁKOWYCH

  Dodano: 2015-03-24

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 11 listopada do 16 listopada 2014 r. w Żarach na terenie ogródków działkowych osiem razy włamał się do altan działkowych skąd zabrał min. butle gazowe, klucze płaskie, wkrętarki, przedłużacze, przewody elektryczne a nawet piwo. Oskarżony na terenie tych ogródków działkowych w tym czasie jeszcze 11 razy usiłował dokonać kradzieży z włamaniem do altan ogrodowych. Mężczyzna spowodował straty w łącznej kwocie 3790 zł.

 • WYPADEK DROGOWY...I ŚMIERĆ PRAWIDŁOWO JADĄCEGO KIEROWCY

  Dodano: 2015-03-20

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 67 lat i 26 lat.

  Pierwszy z oskarżonych w dniu 02 czerwca 2014 r. na trasie Bieniów-Włostów droga nr K-27 kierując samochodem osobowym marki Opel Astra, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że podejmując manewr wyprzedzenia ciągnika siodłowego wraz z naczepą, błędnie ocenił istniejącą sytuację drogową a w szczególności odległość od nadjeżdżającego z kierunku przeciwnego samochodu osobowego marki VW Passat, i pomimo tego podjął manewr wyprzedzania ciągnika, w wyniku czego spowodował wypadek, którego następstwem była śmierć kierowcy samochodu VW Passat.

 • KOPAŁ, PLUŁ ORAZ ZNIEWAŻYŁ POLICJANTA I STRAŻNIKA MIEJSKIEGO

  Dodano: 2015-03-17

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który 31 grudnia 2014 r. w Żarach publicznie i bez powodu naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji i strażnika miejskiego podczas pełnienia przez nich obowiązków służbowych. Oskarżony kopał ich nogami, pluł w ich stronę i szarpał ich za mundur oraz groźbą zmuszał pokrzywdzonych do zaniechania czynności służbowych.

 • WYSTAWIAŁ OFERTY SPRZEDAŻY TELEFONÓW, KTÓRYCH NIE MIAŁ ZAMIARU SPRZEDAĆ

  Dodano: 2015-03-13

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 letniemu mężczyźnie, który od 18 maja 2014 r. do 22 listopada 2014 r. w Żarach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej 10 razy umieszczał ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym z ofertą sprzedaży telefonów komórkowych marki Samsung Galaxy CORE, Samsung Galaxy Trend, Samsung Galaxy S4 oraz Iphone S4, których w rzeczywistości nie miał zamiaru sprzedać, czym doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi. Łączna kwota na którą oskarżony oszukał pokrzywdzonych to 4690 złotych.

 • KIEROWCA MOTOROWERU POTRĄCIŁ PIESZEGO NA PASACH

  Dodano: 2015-03-10

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 21 letniemu mężczyźnie, który 17 listopada 2014 r. w Lubsku, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując motorowerem z uszkodzoną dźwignią hamulca nożnego, zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych nie zmniejszył prędkości i nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wkraczającemu na przejście dla pieszych, w skutek czego potrącił pokrzywdzonego. W wyniku potrącenia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci: urazu podudzia ze złamaniem kostki przyśrodkowej, urazu głowy z raną tłuczoną, powierzchownego urazu klatki piersiowej, które to obrażenia spowodowały rozstrój jego zdrowia trwający dłużej niż 7 dni.

 • UZBROJONA I ZAMASKOWANA GRUPA OSÓB NAPADŁA KIBICÓW DRUŻYNY PIŁKARSKIEJ

  Dodano: 2015-03-06

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 letniemu mężczyźnie, który 03 maja 2014 r. w rejonie skrzyżowania dróg K-18 i K-27 w Żarach, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami brał czynny udział w zbiegowisku składającym się z co najmniej 30 osób, którego uczestnicy posiadali drewniane kołki oraz inne niebezpieczne przedmioty oraz zasłonięte twarze w celu uniemożliwienia ich identyfikacji. Celem tego zbiegowiska był gwałtowny zamach na kibiców udających się na mecz piłki nożnej klubu z Żar oraz atak na ich pojazdy. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostały pojazdy kibiców na kwotę 6 tys zł oraz pojazdy służbowe interweniujących funkcjonariuszy policji na kwotę 5 tys zł.

 • PRZYCISNĄŁ DO SŁUPKA BETONOWEGO POKRZYWDZONEGO PODCZAS WYKONYWANIA SKRĘTU SAMOCHODEM CIĘŻAROWYM

  Dodano: 2015-03-05

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 42 letniemu mężczyźnie, który w dniu 12 listopada 2014 r. w Żarach naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując samochodem ciężarowym marki Ford Transit  niewłaściwe obserwował drogę przed kierowanym przez siebie pojazdem w trakcie ruszania, nie uwzględnił faktu skręcenia przednich kół jezdnych i uderzył w pokrzywdzonego prawymi przednimi drzwiami pojazdu powodując jego przyciśnięcie do betonowego słupka ogrodzeniowego powodując u niego złamania żeber, uszkodzenie nerki, złamanie kości łonowej, które to obrażenia naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów jego ciała na okres powyżej 7 dni.

 • OBCOWAŁ PŁCIOWO Z 14 LETNIĄ DZIEWCZYNKĄ

  Dodano: 2015-03-04

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie, który w listopadzie 2014 r. w jednej z miejscowości koło Żar, obcował płciowo odbywając stosunek waginalny z małoletnią - lat 14.

 • PRZYSTAWIŁ MATCE NÓŻ DO SZYI I ŻĄDAŁ WYDANIA PIENIĘDZY

  Dodano: 2015-03-03

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 39 letniemu mężczyźnie, który w okresie od marca 2014 r. do 08 listopada 2014 r. w Żarach znęcał się psychicznie i fizycznie nad matką w ten sposób, że wielokrotnie wszczynał awantury w trakcie, których bił pokrzywdzoną pięściami i kopał po całym ciele powodując zasinienia ciała, wyzywał wymienioną słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, zmuszał do wykonywania rozmaitych prac domowych, wymuszał pieniądze, poniżał, zakłócał spoczynek, wyganiał z domu, powodując, że ostatecznie matka zmuszona była zamieszkać w komórce gospodarczej lub w piwnicy.

 • ZADAŁ 4 ŚMIERTELNE CIOSY OBUCHEM SIEKIERY W GŁOWĘ POKRZYWDZONEGO

  Dodano: 2015-03-02

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 58 letniemu mężczyźnie, który w nocy z 27 na 28 września 2014 r. w Żarach uderzył co najmniej czterokrotnie obuchem siekiery w głowę pokrzywdzonego, powodując rozległe obrażenia czaszkowo-mózgowe, skutkujące nagłą gwałtowną śmiercią pokrzywdzonego.

Strona: