Żary

Żary

KONTAKT

ul. Górnośląska 17, 68-200 Żary
zobacz jak do nas dojechać

Centrala : + 48 68 363-93-51
Fax + 48 68 363-93-60
przary@zielona-gora.po.gov.pl WAŻNE !!
ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
Skrytka odbiorcza: /pozgora/skrytka

LubuskaTelefon alarmowy dla ofiar przemocy domowej                 
/w godzinach urzędowania Prokuratury/:                
68 363-93-62               


Prokurator Rejonowy
Robert Brzeziński
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Zastępca Prokuratora Rejonowego
Mariusz Juryca
Prokurator Prokuratury Rejonowej


Kierownik Sekretariatu
Barbara Matejko

Inspektor Ochrony Danych

Etaty:

 16 etatów orzeczniczych
 12 etatów urzędniczych
 2,5 innych pracownikówSwoją właściwością obejmuje:

miasta: Łęknica i Żary
oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary


Godziny pracy biura prokuratury - poniedziałek - piątek: od godz. 7:30 do godz. 15:30

Po godzinach urzędowania w sprawach tego wymagających kontakt służbowy z prokuratorem dyżurującym zapewnia właściwa jednostka Policji.

Interesanci przyjmowani są w dniach powszednich w godzinach: od 10:00 do 14:00.

Prokurator Rejonowy lub osoba go zastępująca w sprawach skarg i wniosków przyjmuje we wtorki: od godz. 10:00 do godz. 13:00 

W prokuraturze sprawy dokumentowane są w formie pisemnej. Wyjątkowo jednak może zaistnieć potrzeba bezpośredniej rozmowy z prokuratorem. W takich przypadkach wcześniejsze telefonicznie uzgodnienie przyjęcia ułatwi kontakt z właściwą osobą bez zbędnego wyczekiwania.

GALERIA ZDJĘĆ PROKURATURY

 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Żary
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach
 • Prokuratura Rejonowa w Żarach

AKTUALNOŚCI Z REJONU

 • ZWŁOKI 34-LETNIEJ KOBIETY UJAWNIONE W HALI MAGAZYNOWEJ ZAJĘTEJ PRZEZ POŻAR

  Dodano: 2018-08-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w  Żarach poinformował o zdarzeniu, do którego doszło  13.08.2018 w Żarach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia  Komenda Powiatowa Policji w Żarach została powiadomiona o pożarze budynku hali magazynowej,  w której znajdowała się hurtownia. W trakcie prowadzonej akcji gaśniczej w jednym z pomieszczeń hali ujawniono zwłoki kobiety.

 • 45-LETNI MĘŻCZYZNA ŚMIERTELNIE POTRĄCONY W NOCY PRZEZ NIEUSTALONY SAMOCHÓD OSOBOWY

  Dodano: 2018-08-13

  Żary. Prokurator Rejonowy w  Żarach poinformował o potrąceniu pieszego, do którego doszło  11.08.2018 r. na drodze  powiatowej nr 287 relacji Budziechów - Jasień.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tego dnia , 45-letni mężczyzna  około godziny 4.00   nad ranem   w towarzystwie innego mężczyzny  wracał pieszo z miejscowości Lubsko do miejscowości Jasień.  W trakcie przechodzenia na drugą stronę drogi 45-latek został potrącony przez nadjeżdżający samochód osobowy, którego kierujący po potrąceniu pokrzywdzonego, nie zatrzymał się i odjechał w kierunku miejscowości Lubsko. W związku z zaistniałym zdarzeniem wezwano  pogotowie ratunkowe, które po przybyciu na miejsce udzieliło pokrzywdzonemu pomocy medycznej, a następnie został on przewieziony do SOR 105 Szpitala w Żarach, gdzie wykonywane czynności reanimacyjne okazały się nieskuteczne. 45-latek zmarł na skutek doznanych w wyniku zdarzenia obrażeń ciała.

 • UDERZYŁ, POPCHNĄŁ A NASTĘPNIE UKRADŁ KASETKĘ WRAZ Z PIENIĘDZMI W KWOCIE 20.000 ZŁOTYCH

  Dodano: 2018-08-01

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40 letniemu mężczyźnie, który w grudniu 2017 r. używając przemocy wobec pokrzywdzonej, bijąc ją rękoma po całym ciele i popychając, doprowadził do upadku kobiety, a następnie ukradł metalową kasetkę z pieniędzmi w kwocie 20.000 zł działając na jej szkodę.

 • OSKARŻONY O USZCZUPLENIE PODATKU AKCYZOWEGO W KWOCIE 1 MLN 153 TYS. 957 ZŁ

  Dodano: 2018-07-31

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 58-letniemu mężczyźnie.
  Oskarżonemu  zarzucono, że  28 listopada 2017 roku na terenie posesji w jednej z miejscowości powiatu żarskiego, w samochodach marki Fiat Ducato i Opel Vivaro przechowywał łącznie 68.088 paczek zawierających łącznie 1.361.754 sztuk papierosów różnych marek pochodzenia zagranicznego, wartości celnej 152.517 zł, w ilości i rodzaju wskazujących na zamiar wprowadzenia ich do obrotu.  Papierosy nie były oznaczone ceną detaliczną i zostały przywiezione z zagranicy bez przedstawienia organowi celnemu i bez zgłoszenia celnego oraz bez uprzedniego oznaczenia polskimi znakami akcyzy, przez co nastąpiło uszczuplenie należności celnej w kwocie 87500 zł podatku akcyzowego w kwocie 1.153.957 zł oraz podatku VAT w kwocie 320. 695 zł,  których ilość, jak i wartość, wskazują na przeznaczenie do działalności gospodarczej a tym samym stanowi to przedmiot przestępstwa skarbowego.

 • PASMO NIEWŁAŚCIWIE WYKONYWANYCH OBOWIĄZKÓW SŁUŻBOWYCH PRACOWNIKÓW KOLEI I ŚMIERĆ MĘŻCZYZNY NA TORACH

  Dodano: 2018-07-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom w wieku 58 i 47 i 46 lat. Pierwszemu z oskarżonych prokurator zarzucił, że  7 października 2017 r. w Żarach, jako kierujący lokomotywą spalinową na terenie bocznicy kolejowej jednej z żarskich firm, w trakcie wykonywanych manewrów, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i przepisów "świadectwa bezpieczeństwa" dla bocznicy kolejowej i wydanych na jej podstawie w przepisach instrukcji  w ten sposób, że wykonał jazdę kierowaną przez siebie lokomotywą bez sygnału nocnego, którego powinien użyć na podstawie "Instrukcji o sygnalizacji" i kontynuował jazdę nie mając wystarczającej możliwości dostrzeżenia leżącego na torach mężczyzny. W wyniku takiego zdarzenia w oskarżony najechał na leżącego na torach mężczyznę, na skutek czego doznał on licznych  obrażeń ciała  w wyniku czego poniósł śmierć.

 • POBILI KOBIETĘ W CELU KRADZIEŻY 130 ZŁ

  Dodano: 2018-07-26

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom: kobiecie i mężczyźnie. Oskarżonym zarzucono, że w dniu 23 stycznia 2018 r. w Żarach, działając wspólnie i w porozumieniu używając przemocy wobec pokrzywdzonej, poprzez kopanie, bicie pięścią po całym ciele, w tym po twarzy, powodując obrażenia ciała w postaci złamania prawej żuchwy w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, złamania żuchwy po stronie lewej, złamania kości jarzmowej prawej bocznej ,ściany prawej zatoki szczękowej, oczodołu prawego oraz zmiany patologiczne mózgu zabrali jej  w celu przywłaszczenia 130 zł.

 • ŚMIERTELNY WYPADEK PO CZOŁOWYM ZDERZENIU SAMOCHODU OSOBOWEGO Z CIĘŻAROWYM

  Dodano: 2018-06-28

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował  o zdarzeniu, do którego doszło w dniu  22.06.2018 r. w Strzeszowicach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że tamtego dnia  Prokuratura Rejonowa w Żarach została poinformowana przez oficera dyżurnego KPP Żary o wypadku drogowym, który miał miejsce ok.godz.12:40, NA 18,5 km drogi krajowej nr 12 w okolicy miejscowości Strzeszowice.

 • ŚMIERĆ KOBIETY POTRĄCONEJ PRZEZ ŁADOWARKĘ

  Dodano: 2018-06-14

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu mężczyźnie, który 16 listopada 2017 r. na drodze wewnętrznej jednej z firm w Żarach, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując ładowarką marki Volvo nie zachował należytej ostrożności podczas przemieszczania się drogą wewnątrzzakładową, nienależycie obserwował przedpole jazdy zarówno bezpośrednio jak i poprzez zamontowaną w pojeździe kamerę, nie nawiązał wymaganego kontaktu wzrokowego z poruszającą się w miejscu niedozwolonym pieszą i kontynuował jazdę nie mając gwarancji, że jest przez nią widziany, czym przyczynił się do potrącenia pieszej a następnie najechania jej kołami kierowanej przez siebie ładowarki wskutek czego pokrzywdzona doznała licznych obrażeń wielonarządowych, które spowodowały jej śmierć.

 • ODPALAJĄC ŚRODKI PIROTECHNICZNE ZNISZCZYŁ DRZWI I FUTRYNĘ

  Dodano: 2018-06-08

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32 letniemu mężczyźnie, który 31 grudnia 2016 r. działając wspólnie i w porozumieniu z  ustaloną osobą nieletnią odpalając środki pirotechniczne doprowadził do uszkodzenia mienia w postaci futryny drzwi wraz z ramą wartości 2359 zł, skrzynki na listy wartości 50 zł, oraz wybicia szyb wartości 327 zł w oknie remontowanego mieszkania powodując straty o łącznej wartości 2736 zł na szkodę pokrzywdzonego.

 • W TRAKCIE LECZENIA KANAŁOWEGO ZĘBA DOSZŁO DO POŁKNIĘCIA NARZĘDZIA PRZEZ PACJENTA

  Dodano: 2018-06-07

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 letniemu mężczyźnie, który jako lekarz stomatolog wykonując zabieg leczenia kanałowego zęba u pokrzywdzonego nie dokonał zabezpieczenia pilnika do opracowywania kanałów przed jego połknięciem przez pacjenta w wyniku czego w trakcie zabiegu doszło do połknięcia narzędzia przez pacjenta i wbicia się całej długości jego części roboczej w głąb ściany żołądka, a następnie niezwłocznie nie wystawił skierowania do szpitala przez co naraził pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Strona: