ODDAŁ RUSZTOWANIE, KTÓRE BYŁO OBJĘTE UMOWĄ LEASINGOWĄ

Dodano: 2015-01-22

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 56 letniemu mężczyźnie, który na przełomie maja i czerwca 2013 r. w jednej z miejscowości koło Żar przywłaszczył powierzone mu rusztowanie typu Platek w ilości 150 m2 o wartości 17373 złotych działając na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony zawarł z Europejskim Funduszem Leasingowym umowę leasingu rusztowań budowlanych.

W związku z opóźnieniem w zapłacie czynszu a następnie zaniechania płatności, rozwiązano z nim umowę leasingu i wezwano do zwrotu przedmiotowych rusztowań.

Mimo wezwań oskarżony nie zwrócił rusztowań, bowiem przedmiotowe rusztowania, po zakończeniu robót budowlanych na przełomie maja i czerwca 2013 r. przekazał w rozliczeniu za swoje długi swojemu pracownikowi.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej

- Precedensy Oszustwo/ korzyść majątkowa/ przywłaszczenie mienia