DO UMOWY KREDYTOWEJ PODAŁA DANE SIOSTRY I PODPISAŁA SIĘ ZA NIĄ

Dodano: 2014-03-12

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 49-letniej kobiecie, która w dniu 01 marca 2011 r. doprowadziła Bank z siedzibą we Wrocławiu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w ten sposób, że podrobiła podpis swojej siostry na umowie kredytu na kwotę 1.684 zł, czym wprowadziła w błąd Bank co do zamiaru wywiązania się z tej umowy.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżona mieszkała razem z siostrą, która jest osobą upośledzoną umysłowo i została zaliczona do pierwszej grupy inwalidzkiej. Oskarżona chcąc zakupić węgiel do domu skontaktowała się z firmą, która zajmowała się sprzedażą węgla.

Ponieważ oskarżona nie posiadała pieniędzy a chciała kupić węgiel na kredyt, w dniu 01 marca 2011 r. za pośrednictwem pracownika ww firmy zawarła umowę kredytu z pokrzywdzonym Bankiem. Do umowy podała dane swojej siostry podpisując się za nią.

W sprawie powołano biegłego z dziedziny badań pisma, który w swojej opinii stwierdził, że podpis został nakreślony przez oskarżoną.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2013 r. zarejestrowano 304 sprawy, których przedmiotem były przestępstwa z art. 286 par. 1 kk (doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem), oraz 128 spraw z art. 270 par 1 kk (podrobienie dokumentu i użycie jako autentyczne).

Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP

Fałszerstwo dokumentu
Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej

Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej

Kobieta a przestępstwo
Zacznijmy prowokacyjnym i mocno już nieaktualnym cytatem: "Światem kobiet rządzi eros, a ich zachowanie skupia się na małżeństwie i rodzinie. [...] Światem mężczyzn rządzi logos, toteż ich zainteresowania oscylują wokół rozsądku, wiedzy i wykonywanego zawodu". Opinia zawarta w przytoczonym cytacie streszcza tradycyjne poglądy filozofów, teologów, a nawet dawnej kryminologii na rolę kobiet w społeczeństwie i konsekwencje tej roli w strukturze i nasileniu przestępczości [patrz: B. Hołyst, Kryminologia, Wyd. Praw. LexisNexis, W-wa 2004, s. 525]. Więcej