OSKARŻYŁ KOLEŻANKĘ TWIERDZĄC, ŻE PRZYWŁASZCZYŁA JEGO TELEFON

Dodano: 2014-03-11

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu mężczyźnie, który w dniu 11 lipca 2013 r. trzykrotnie podczas składania zeznań w charakterze świadka mających służyć za dowód w sprawie, zeznał nieprawdę i fałszywie oskarżył koleżankę, o to, że na przełomie czerwca i lipca 2013 r. przywłaszczyła sobie jego telefon komórkowy o wartosci 150 zł, podczas gdy w rzeczywistości telefon ten w dniu 25 czerwca 2013 r., wspólnie z pokrzywdzoną oddali do lombardu jako zastaw zaciągniętej przez nich pożyczki gotówkowej.

W toku przeprowadzonego postępowania przesłuchano oskarżonego, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2013 r. zarejestrowano 37 spraw związanych z przestępstwem z art. 233 k.k. - to jest składaniem fałszywych zeznań.

Za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności do lat 3./AP

Czytaj więcej:

-w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego. Więcej