ZLECAŁ PODPALENIE PRYWATNYCH SAMOCHODÓW POLICJANTÓW

Dodano: 2013-09-17

Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 27 i 22 lata. Pierwszy z mężczyzn oskarżony o to, że w okresie od listopada 2011 r. do marca 2012 r. sześciokrotnie kierował wykonaniem czynu zabronionego polecając drugiemu z oskarżonych dokonanie podpaleń samochodów osobowych oraz dostarczał temu mężczyźnie informacje dotyczące samochodu oraz wskazywał miejsce jego parkowania. Tym samym spowodował straty w łącznej kwocie 29.600 złotych.

Drugiego z mężczyzn prokurator oskarżył o to, że w wyżej wymienionym czasie dokonał sześciu podpaleń samochodów osobowych działając na szkodę pokrzywdzonych.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pierwszy z mężczyzn do 2012 r. trudnił się nielegalną sprzedażą środków odurzających na terenie miejscowości w okręgu żagańskim. Oskarżony w 2011 r. pożyczył drugiemu z mężczyzn pieniądze.
Wykorzystując fakt, że ten drugi jest u niego zadłużony polecił mu dokonanie szeregu przestępstw polegających na podpaleniu prywatnych samochodów należących do funkcjonariuszy Policji z tej miejscowości.

Działanie te miały być formą zemsty oraz nastraszyć policjantów ułatwiając w ten sposób podejrzanemu dalszy handel narkotykami.

Ponadto 27 letni oskarżony, aby umożliwić drugiemu z mężczyzn dokonanie przestępstw dostarczył mu informacji dotyczących prywatnych samochodów funkcjonariuszy policji oraz wskazał miejsca ich parkowania.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Wobec pierwszego z oskarżonych Sąd Okręgowy w Zielonej Górze przedłużył stosowanie tymczasowego aresztowania na okres kolejnych dwóch miesięcy.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W Prokuraturze Rejonowej w Żaganiu od początku roku w związku z art. 288 par. 1 kk (Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku) zarejestrowano 150 spraw./AP

Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
AFIS, czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej - Proste tłumaczenie angielskiej nazwy Automated Fingerprint Identification System jest jednak trochę mylące. W kryminalistyce sam termin "identyfikacja" jest rozumiany wprawdzie wieloznacznie i identyfikacją jest także przypisanie konkretnego przedmiotu do jakiejś klasy obiektów. Z uwagi na właściwości linii papilarnych, w szczególności ich indywidualność, ślady daktyloskopijne tradycyjnie kojarzą się jednak z kategorycznym i jednoznacznym ustaleniem tożsamości konkretnej osoby, która je pozostawiła. AFIS takie ustalenie bardzo przyspiesza i ułatwia, ale nim nie jest. Więcej


Kara sprawiedliwa, użyteczna, oczekiwana - Bez wiedzy o społecznych warunkach powstawania przestępczości uchwalanie ustaw karnych jest twórczością w próżni, a bez świadomości o bezpośrednich następstwach wyroków karnych wymiar sprawiedliwości uderza na ślepo. Autorem tej opinii jest znakomity prawnik i znawca zagadnień penitencjarnych - M. Szerer. Jestem przekonany, że jej wartości przecenić się nie da. O karze sprawiedliwej, jako proporcjonalnej do winy pisał już Arystoteles. W dzisiejszych, rozdyskutowanych czasach o sprawiedliwości mówią politycy, piszą dziennikarze, dyskutują na forach internetowych rzesze słuchaczy i czytelników. Wszyscy mają receptę na karę sprawiedliwą. No, może z wyjątkiem tych, którzy kary wymierzają na podstawie obowiązującego prawa, czyli sędziów. Więcej