TANKOWALI PALIWO I NIE PŁACILI ZA NIE - POSŁUGIWALI SIĘ SKRADZIONYMI TABLICAMI REJESTRACYJNYMI

Dodano: 2013-07-16

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 45 i 31 lat. Oskarżeni w grudniu 2012 roku w Zielonej Górze, na różnych osiedlach, dokonali kradzieży co najmniej 10 kompletów tablic rejestracyjnych odczepiając je od zaparkowanych pod blokami samochodów, a następnie w krótkich odstępach czasu, wykorzystując te tablice rejestracyjne montując je na samochodzie marki Opel, model Vectra, typu kombi, dokonywali kradzieży paliwa na różnych stacjach paliw na terenie Zielonej Góry i okolic.

Jak ustalono oskarżeni, po zamontowaniu skradzionych tablic na samochodzie marki Opel po zatankowaniu z reguły całego baku paliwa odjeżdżali ze stacji paliw nie płacąc za nie.

Takie zdarzenia miały miejsce co najmniej 18-krotnie na terenie różnych miejscowości okręgu zielonogórskiego na łączną kwotę około 4000 zł.

Młodszy z oskarżonych swoich czynów dopuścił się w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Drugiemu ze sprawców grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W 2013 r. w Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze zarejestrowano 418 spraw z artykułu 278 par 1 kk - kradzieży mienia /jcz

zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;
-Recydywa
"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. czytaj wiecej..

- Kradzież -
W rozumieniu prawa karnego, kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Istotą zaboru jest wyjęcie cudzej rzeczy ruchomej spod władztwa osoby uprawnionej do niepodzielnego władania [dysponowania] tą rzeczą. Rzecz ruchoma to każdy przedmiot o właściwości materialnej, który daje się przeliczyć na pieniądze. czytaj wiecej..