ZŁODZIEJ OKRADAŁ LUDZI NA TERENIE CMENTARZA I OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH. PROKURATOR PRZEDSTAWIŁ MU 16 ZARZUTÓW

Dodano: 2014-09-23

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 22 kwietnia do 6 sierpnia 2014 roku na terenie Cmentarza Komunalnego w Zielonej Górze, a także ogrodów działkowych w Zielonej Górze i Sulechowie dokonał szeregu kradzieży torebek damskich, portfeli z zawartością pieniędzy, kart bankomatowych i kredytowych, dokumentów, a także telefonów komórkowych i innych przedmiotów, przy wykorzystaniu nieuwagi osób odwiedzających cmentarz i ogródki działkowe. Prokurator przedstawił mu 16 zarzutów.

Ustalono nadto, że oskarżony żądał od niektórych pokrzywdzonych uzyskania korzyści majątkowej w kwocie 200- 250zł w zamian za zwrot bezprawnie zabranych rzeczy.

Mężczyzna swoich czynów dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności orzeczonej za umyślne przestępstwo podobne.

Działał więc w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.

Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego jednoznacznie przemawia za przyjęciem, iż podejrzany dopuścił się wszystkich 16 zarzucanych mu czynów. Co istotne, okoliczności dokonywanych przez niego kradzieży znajdują potwierdzenia także w obszernych i spójnych wyjaśnieniach podejrzanego, który szczegółowo opisał przebieg poszczególnych zdarzeń.

Mężczyzna, decyzją sądu, na wniosek prokuratora został aresztowany na okres 3 miesięcy.

Grozi mu kara od 3 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także;

- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

Kradzież - W rozumieniu prawa karnego, kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Istotą zaboru jest wyjęcie cudzej rzeczy ruchomej spod władztwa osoby uprawnionej do niepodzielnego władania [dysponowania] tą rzeczą. Rzecz ruchoma to każdy przedmiot o właściwości materialnej, który daje się przeliczyć na pieniądze. czytaj więcej..

Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.czytaj więcej..