ZŁOŻYŁ W URZĘDZIE MIASTA NIERZETELNE OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI SĄDOWEJ CELEM OTRZYMANIA LICENCJI

Dodano: 2014-08-08

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40-letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że będąc prawomocnie skazanym przez Sąd Rejonowy Zielonej Górze wyrokiem z maja 2011 roku, w ramach prowadzonego przez Urząd Miasta Zielonej Górze postępowania w przedmiocie udzielenia licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego, złożył fałszywe oświadczenie o nie karalności sądowej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Jak ustalono w dniu 24 sierpnia 2011 r. oskarżony - jako prezes zarządu jednej z zielonogórskich spółek, w Wydziale Przedsiębiorczości i Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta w Zielonej Górze, złożył wniosek o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego. Ponadto na odrębnym wzorcowym druku, który podpisał, złożył oświadczenie o swojej niekaralności. Na druku tym zawarta była klauzula następującej treści "jestem świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań".

Urząd Miejski w celu weryfikacji posiadania "dobrej reputacji " o jakiej mowa w ustawie o transporcie drogowym, wystąpił do Krajowego Rejestru Karnego o podanie danych na temat karalności oskarżonego. Do Urzędu Miasta Zielonej Górze wpłynęła odpowiedź z Krajowego Rejestru Karnego, z której wynikało, że oskarżony był karany za przestępstwo oszustwa.

Zgodnie z przepisami Ustawy o transporcie drogowym, jednym z warunków koniecznych do uzyskania licencji na wykonywanie transportu było spełnianie wymogu tzw. "dobrej reputacji". Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcy udziela się licencji, jeżeli członkowie organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzające spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy, albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu. Potwierdzeniem spełnienia wymogu dobrej reputacji jest dołączenie do wniosku o udzielenie licencji zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego albo złożenie oświadczenia o niekaralności.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego 40-latek przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Za składanie fałszywych zeznań  grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności./jcz