PO ROZMOWIE O POGODZIE ZADAŁ TAKSÓWKARZOWI CIOS NOŻEM W SZYJĘ - ODPOWIE ZA USIŁOWANIE ZABÓJSTWA

Dodano: 2014-02-06

 Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 23-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 27 kwietnia 2013r. w Zielonej Górze, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego ugodził go nożem w szyję, lecz zamierzonego celu nie osiągnął, z uwagi na samoobronę pokrzywdzonego i natychmiastowe udzielenie pokrzywdzonemu pomocy medycznej.

  Jak ustalono do zdarzenia doszło wieczorem, gdy pokrzywdzony pracował w charakterze taksówkarza w jednej z zielonogórskich korporacji. Feralnego wieczora taksówkarz stał swoim samochodem na postoju . Po godzinie 22.00 do taksówki wsiadł mężczyzna- oskarżony i zamówił kurs na jedną z zielonogórskich ulic. Podczas drogi mężczyźni prowadzili kurtuazyjną rozmowę o pogodzie. Po dojechaniu na miejsce pasażer poprosił o podjechanie pod wskazaną posesję , a następnie wyciągnął telefon i zaczął mówić do telefonu - polecając, aby rozmówca się pospieszył. Taksówkarz był wówczas przekonany, że do taksówki ma wsiąść jeszcze jedna osoba, na którą właśnie czekają i spojrzał w kierunku posesji, aby zobaczyć czy ktoś z niej wychodzi. Właśnie w tym momencie poczuł cios nożem z prawej strony pod szczęką. Odruchowo chwycił za nóż i go wyciągnął z rany, z której zaczęła intensywnie lecieć krew. Zszokowany zaistniałą sytuacją pokrzywdzony odruchowo zaczął szukać ukrytej w drzwiach pałki sprężynowej, która miała mu służyć do samoobrony. W tym momencie napastnik wybiegł z samochodu, pokrzywdzony ruszył za nim i zaczął go gonić. Sprawca zdążył wcześniej zabrać swój plecak i uciekł w kierunku pobliskiego Osiedla.

Pokrzywdzony zawiadomił o zdarzeniu Policję, na miejsce przyjechało również Pogotowie Ratunkowe i pokrzywdzonego przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Mężczyzna został zatrzymany przez patrol Policji bezpośrednio po tym jak zbiegł z miejsca zdarzenia.

 W wyniku opisanego powyżej działania oskarżony spowodował u pokrzywdzonego obrażenia jego ciała w postaci rany kłutej szyi w okolicy poniżej prawego kąta żuchwy, penetrującej do gardła i podniebienia miękkiego z uszkodzeniem i następowym niedowładem nerwu twarzowego, które to obrażenia naruszyły czynności narządu ciała na czas znacznie powyżej 7 dni. Mężczyzna ponadto został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub nastąpienie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Powyższe ustalenia faktyczne stanęły u podstaw przedstawienia 23-latkowi zarzutu usiłowania zabójstwa i spowodowania u niego obrażeń ciała naruszających czynności narządu ciała na czas znacznie powyżej 7 dni.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego podczas pierwszego przesłuchania początkowo przyznał się do zarzucanego mu czynu, później jednak wyjaśnił, iż nie wie co w niego wstąpiło, co się stało, i że nie chciał zabić pokrzywdzonego, nie wie co chciał i nie potrafi tego wytłumaczyć.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013r. zarejestrowano 7 spraw z art. 148 par 1 kk - penalizującego przestępstwo zabójstwa. /jcz

zobacz także:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie :

Rany- Są jednym z typowych następstw urazu mechanicznego na organizm żywy. Ich istotą jest przerwanie anatomicznej ciągłości tkanki. W przypadku skóry dochodzi do uszkodzenia jej wszystkich trzech zasadniczych warstw. Urazy poważniejsze zwykle nie ograniczają się do powłok skórnych, lecz prowadzą do większego lub mniejszego uszkodzenia lub zniszczenia narządów wewnętrznych. czytaj więcej ..


Rany kłute - diagnozowanie - Są typowym następstwem mechanicznego działania narzędzi ostrokończystych lub kończystych typu bagnet czy widły na tkankę człowieka. Rana kłuta może też powstać od pchnięcia czubkiem noża. W toku śledztwa przedmiotem badania rany tego rodzaju jest w pierwszej kolejności ustalenie narzędzia, od jakiego powstała. W niektórych przypadkach może to nie być łatwe, gdyż rana kłuta może na pierwszy rzut oka przypominać postrzałową. czytaj więcej..

Zabójstwo -Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo. czytaj więcej..