UDERZAŁ ŻONĘ W GŁOWĘ RĘKOJEŚCIĄ BAGNETU

Dodano: 2013-12-10

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 10 maja do dnia 25 września 2013 roku w Zielonej Górze, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną w ten sposób, że zakłócał jej spoczynek nocny świecąc latarką w oczy, trzaskał drzwiami, poniżał ją zdejmując z niej ubranie, znieważał ją słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe, szturchał ją, popychał, szarpał, bił rękoma po twarzy i groził jej pozbawieniem życia.  

Nadto ustalono, że w dniu 25 września 2013 roku w Zielonej Górze, w celu zmuszenia żony do zaniechania wpuszczenia do jej mieszkania interweniujących funkcjonariuszy Policji, stosował wobec niej przemoc w ten sposób, że szarpał ją przewracając na podłogę oraz uderzał ją w głowę rękojeścią bagnetu.  

Podczas tego samego zdarzenia oskarżony, w celu zmuszenia dwóch funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej polegającej na przeprowadzeniu interwencji, której celem było udzielenie pomocy pokrzywdzonej, stosował wobec tych funkcjonariuszy przemoc poprzez uderzanie ich parasolem, odpychanie ich i kopanie. Naruszył tym zachowaniem ich nietykalność cielesną, a nadto znieważył ich słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe. 

Mężczyzna decyzją sądu, na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 478 spraw z art. 207 par 1 kk - penalizującego przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą, 35 spraw z art. 222 par 1 kk -określającego przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz 76 spraw z art. 226 par 1 kk - penalizującego przestępstwo znieważenia. /jcz  


Zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

- Fizyczne i psychiczne znęcanie się -Jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota polega na zadawaniu osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, psychicznym, a najczęściej jednym i drugim jednocześnie. "Znęcanie się" nie jest stylem życia dwojga czy więcej osób w określonym środowisku społecznym, np. w rodzinie. Do uznania określonych zachowań sprawcy za przestępstwo znęcania się konieczne jest ustalenie, że jego uczynki wyraźnie podyktowane są wolą dręczenia ofiary. Cechuje je określona intensywność i dokuczliwość. Czytaj więcej..

- Zniewaga funkcjonariusza publicznego - Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. Czytaj więcej..  

- Niebieska Lubuska Tarcza