WYŁUDZIŁ LEASINGI OPERACYJNE NA KWOTĘ PONAD 292 TYS. ZŁ

Dodano: 2013-12-09

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 45-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 5 grudnia 2011 roku w Zielonej Górze, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonym osobami, doprowadził pracowników jednej z wrocławskich firm leasingowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w postaci dwóch samochodów wartych 184 tys. zł. Oskarżony reprezentując spółkę zawarł z leasingiem dwie umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem były te pojazdy, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pracowników tej spółki co do zamiaru i możliwości uiszczania czynszu leasingowego, czym działał na szkodę leasingodawcy.  

Nadto ustalono, że w dniu 2 grudnia 2011 roku w Lubinie, oskarżony doprowadził pracowników innej firmy leasingowej z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci kolejnego samochodu, o wartości brutto 108.236 złotych. W tym przypadku także reprezentując tą samą spółkę zawarł z leasingodawcą umowę leasingu operacyjnego na ten pojazd, po uprzednim wprowadzeniu w błąd pracowników tej spółki co do zamiaru i możliwości uiszczania czynszu leasingowego, czym działał na szkodę leasingodawcy.

Jak ustalono w toku śledztwa z oskarżonym skontaktował się nie żyjący już mężczyzna, składając mu propozycję zarobienia pieniędzy w kwocie 5.000 złotych. Warunkiem otrzymania tej kwoty było zarejestrowanie na oskarżonego spółki oraz podpisanie umów leasingowych. 45-latek został wpisany jako wspólnik obejmujący 100 udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, o łącznej wartości 5.000 złotych odpowiadającej wysokości kapitału zakładowego spółki. W dniu 2 i 5 grudnia 2011 roku oskarżony, reprezentując spółkę, zawarł z dwoma leasingodawcami umowy leasingów operacyjnych na łączna kwotę ponad 292 tys. zł.  

Jak ustalono, poza dokonaniem wpłat tytułem opłaty wstępnej, wynoszącej łącznie 29.221,90 złotych, leasingobiorca nie uiścił miesięcznych rat leasingowych, nie zwrócił też przedmiotów leasingu. Do chwili obecnej nie udało się też ustalić miejsca postoju oraz odzyskać samochodów będących przedmiotem niniejszego postępowania.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów początkowo odmawiając złożenia wyjaśnień w sprawie, a następnie złożył takie wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym sprawy.

Mężczyzna za swój czyn będzie odpowiadał z aresztu śledczego, gdzie przebywa pozbawiony wolności do innej sprawy.

Za oszustwo grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 884 sprawy z art. 286 par 1 kk - penalizującego przestępstwo oszustwa. /jcz

Zobacz także:
w Ciekawie..nie tylko o prawie;
- Oszustwo - Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.czytaj dalej...