KOBIETA W ZAAWANSOWANEJ CIĄŻY ULEGŁA ŚMIERTELNEMU ZATRUCIU TLENKIEM WĘGLA

Dodano: 2010-03-29

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 51 letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono nieumyślne doprowadzenie w dniu 2 stycznia 2010r., w Świebodzinie do śmierci kobiety i jej nienarodzonego dziecka, która  to kobieta uległa śmiertelnemu zatruciu tlenkiem węgla w mieszkaniu.

W toku podjętych czynności ustalono, że oskarżony będąc prezesem wspólnoty mieszkaniowej i zarządcą tego budynku w okresie od 2005r. do 2 stycznia 2010r., nie dopełnił obowiązków wynikających z Prawa Budowlanego, poprzez zaniechanie przeprowadzenia kontroli okresowych, polegających na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych i kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania budynku. 

Tym samym oskarżony nie dopełnił usunięcia znajdującego się w przewodzie kominowym gruzu i nieczystości, powodując całkowitą niedrożność przewodu kominowego, co było bezpośrednią przyczyną śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla kobiety, będącej w ósmym miesiącu ciąży. Nadto naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo śmiertelnego zatrucia węglem konkubina pokrzywdzonej, który znajdował się w tym czasie w mieszkaniu. 

Pięćdziesięciojednolatek nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5./mz