54-LETNIA KOBIETA I 46-LETNI MĘŻCZYZNA POBILI POKRZYWDZONEGO

Dodano: 2017-01-02

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 54-letniej kobiecie i 46 letniemu mężczyźnie. Oskarżonym zarzucono, że w nieustalonym bliżej dniu w okresie od kwietnia do połowy maja 2016 r. w Nowej Soli, w jednym z mieszkań, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą  pobili pokrzywdzonego mężczyznę uderzając jego głową o podłogę i kopiąc go po całym ciele przez co narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia.


Oskarżeni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie kobiety na kare 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 25 godzin miesięcznie a mężczyzny na karę 1 roku i 2 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej  pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.


W przypadku odrzucenia wniosków przez sąd, zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3./jcz
 
 
Zobacz także:
- w Ciekawie.. nie tylko o prawie:
    Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny
    Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia".
    więcej&187;
 
    Bójka, pobicie - kiedy prokurator?
    Nie każda bójka czy nawet pobicie musi kończyć się prokuratorskim aktem oskarżenia. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną tylko za udział w takiej bójce lub pobiciu, które stwarzały bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu ofiary pobicia czy innych uczestników zdarzenia.
    więcej&187;