SYN ZNĘCAŁ SIĘ NAD MATKĄ - W NASTĘPSTWIE POBICIA .. KOBIETA ZMARŁA

Dodano: 2016-08-05

Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. w jednej z miejscowości powiatu krośnieńskiego, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką w ten sposób, że wszczynał awantury w trakcie których wyzywał pokrzywdzoną słowami obelżywymi, niszczył sprzęty gospodarstwa domowego w mieszkaniu oraz wielokrotnie naruszał jej nietykalność cielesną i bił ją po całym ciele.

Jak ustalono oskarżony mieszkał wraz z rodzicami. Od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, a pod jego wpływem wszczynał awantury domowe swoją agresję kierując głównie do matki. Od stycznia 2013 r. zachowanie syna wobec matki przybrało formę psychicznego i fizycznego znęcania. W trakcie awantur oskarżony groził kobiecie pobiciem i pozbawieniem życia.

Z uwagi na przemoc stosowaną przez oskarżonego wobec matki stosowane były procedury niebieskiej karty, jednakże z uwagi na postawę pokrzywdzonej nie były prowadzone postępowania karne, gdyż kobieta nie chciała składać zeznań, twierdziła nawet że zachowanie jej syna uległo poprawie.

Oskarżony w nieustalonym czasie od 28 do 31 stycznia 2016 r. podczas kolejnej awantury, bijąc swoją matkę pięściami po całym ciele oraz kopiąc ją, a także skacząc na nią, spowodował u niej liczne obrażenia ciała oraz trwały uszczerbek na zdrowiu w postaci pęknięcia śledziony, co skutkowało krwawieniem do jamy otrzewnowej, a w rezultacie śmierć pokrzywdzonej w dniu 1 lutego 2016 r.,  w wyniku wstrząsu krwotocznego.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie sprawcy zarzutu z art. 207 par 1 kk - znęcania się nad osobą najbliższą i art. 156 par. 1 pkt. 2 i 3  - spowodowania uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć człowieka. 

Mężczyzna, decyzją sądu, na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany.

Grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. /jcz

Zobacz także:
- w Ciekawie ..nie tylko o prawie;

- Fizyczne i psychiczne znęcanie się -Jest jedną z form przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Jego istota polega na zadawaniu osobie pokrzywdzonej cierpień o charakterze cielesnym, psychicznym, a najczęściej jednym i drugim jednocześnie. "Znęcanie się" nie jest stylem życia dwojga czy więcej osób w określonym środowisku społecznym, np. w rodzinie. Do uznania określonych zachowań sprawcy za przestępstwo znęcania się konieczne jest ustalenie, że jego uczynki wyraźnie podyktowane są wolą dręczenia ofiary. Cechuje je określona intensywność i dokuczliwość. Więcej

Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny -Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia".więcej;


Bójka, pobicie - kiedy prokurator? -Nie każda bójka czy nawet pobicie musi kończyć się prokuratorskim aktem oskarżenia. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną tylko za udział w takiej bójce lub pobiciu, które stwarzały bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu ofiary pobicia czy innych uczestników zdarzenia.więcej..


Areszt tymczasowy
-Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. więcej