ZAGROŻENIE PRZESTĘPCZOŚCIĄ. BILANS I - GO PÓŁROCZA

Dodano: 2007-07-13

Zielona Góra - Poznań.W dniu dzisiejszym w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu odbywa się podsumowanie wyników pracy podległych prokuratur okręgowych. Przypomnijmy, poza prokuraturą poznańską i konińska, należy do nich Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Warto więc z tej okazji przypomnieć, że w okresie od stycznia do końca czerwca 2007r. w powiatach okręgu zielonogórskiego, podobnie jak w całym województwie lubuskim, odnotowano wyraźny wzrost ilości stwierdzonych przestępstw. W porównaniu z I-szym półroczem roku ubiegłego, największą dynamikę wzrostu odnotowano w powiatach żarskim - o 27 %, wschowskim - 23 % i świebodzińskim - 20 %. Jedynie w powiatach żagańskim i krośnieńskim zagrożenie przestępczością utrzymywało się na poziomie zbliżonym do okresu porównawczego.

Za najbardziej niebezpieczną tendencję uznać należy zwiększenie się ilości rozbojów i wymuszeń. W powiecie zielonogórskim np. z 67 do 95 [o 42%], a żarskim z 27 do 44 [63 %]. Popełniono też zdecydowanie więcej przestępstw narkotykowych. Ta patologia dotknęła najbardziej powiat żagański, żarski i świebodziński. W powiatach nowosolskim, żagańskim i żarskim stwierdzono po 3 zbrodnie zabójstwa. Zdarzenia tej kategorii nie odnotowano jedynie w powiecie wschowskim.

Na poziomie podobnym do ubiegłorocznego utrzymywało się nasilenie kradzieży pospolitych oraz włamań. Włamania nie oszczędzały jednak mieszkańców powiatów krośnieńskiego i wschowskiego, gdzie było ich wyraźnie więcej.

Pozytywnym objawem jest dalszy zdecydowany spadek kradzieży samochodów. W powiecie nowosolskim np. z 16 do 4, w żagańskim z`18 do 8. Także w powiecie zielonogórskim, gdzie tradycyjnie kradzieży samochodów było najwięcej - odnotowano ich o 38 mniej.

Znacznie większe niż przed rokiem były rozmiary ujawnionej korupcji. Ilość przestępstw zaliczanych do tej kategorii wzrosła bowiem z 29 w pierwszym półroczu 2006r. do 62 w pierwszym półroczu 2007r. Najwięcej, bo 36 przypadków zachowań korupcyjnych ujawniono w powiecie zielonogórskim. W pozostałych ilość ta wahała się od 2 [Wschowa] do 9 [Nowa Sól]. Dominowały zachowania polegające na usiłowaniu wręczenia łapówki policjantom.

Z wyjątkiem Zagania i Żar we wszystkich jednostkach terytorialnych dał się zauważyć wzrost przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu. W Zielonej Górze np. z 55 do 88, a w Krośnie Odrz. z 5 do aż 59. Podobnie rosła ilość przestępstw karno-skarbowych.

Rosła też niestety przestępczość na drogach. W całym województwie lubuskim z 3. 182 do 3.808 przypadków tego rodzaju [prawie 20 % wzrostu]. Ogromną większość tych zdarzeń stanowiło prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości. W powiecie zielonogórskim wszystkich przestępstw drogowych stwierdzono 516, z czego aż 484 stanowiło naruszenie obowiązku trzeźwości przez kierujących wszelkiego rodzaju pojazdami. Niewiele mniej przestępstw drogowych stwierdzono w powiecie nowosolskim. Było ich bowiem 426, w tej liczbie nietrzeźwych kierowców aż 413.

Pomimo wzrastającej ilości zdarzeń o znamionach czynów karalnych, prokuratorzy okręgu zielonogórskiego ukończyli 14.674 postępowania karne, a więc o 524 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Aż 5.313 spraw, a więc ponad 40 % prowadzonych spraw znalazło swój finał sądowy. Sprawy te bowiem zakończono wywiedzeniem aktu oskarżenia, wnioskiem o warunkowe umorzenie lub wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym. Tych ostatnich było 324. Najwięcej, gdyż 86 wniosków w trybie przyspieszonym skierował do sądu Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim.

Relatywnie surowa okazała się praktyka stosowania środków zapobiegawczych. Prokuratorzy wystąpili do sądów o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 513 podejrzanych. Z zasady chodziło o osoby, którym zarzucono popełnienie przestępstw poważnych albo też takie, które uporczywie uchylały się od dobrowolnego stawiennictwa. W 446 przypadkach sądy uznały zasadność prokuratorskich wniosków i zastosowały areszt. Wobec 784 podejrzanych zastosowano zabezpieczenie majątkowe zajmując mienie o wartości ponad 2,5 mln zł na poczet przyszłych kar grzywny oraz konieczność naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Sądy okręgu zielonogórskiego w okresie I-go półrocza osądziły 6.473 osoby oskarżone w trybie publiczno-skargowym. W tej ilości osądzonych 1.759 jednak poddało się karze dobrowolnie. Kolejne 164 osoby osądzone, w tym 3 odpowiadające z tymczasowego aresztu, zostały uniewinnione od stawianych im w akcie oskarżenia zarzutów.

Oceniając zapadłe wyroki, w co piątej sprawie prokurator odwołał się do sądu wyższej instancji wnosząc apelację. Sądy odwoławcze zdążyły rozpoznać 592 apelacje, z tego w 327 przypadkach [55 %] w całości lub częściowo potwierdziły słuszność prokuratorskich argumentów uchylając lub zmieniając orzeczenie sądu pierwszej instancji.

W minionym półroczu prokuratorzy okręgu zielonogórskiego w szerokim zakresie podejmowali działania wykraczające poza problematykę ścigania karnego, ale z reguły mające swoje źródło w ustaleniach faktycznych poczynionych w wyniku postępowania karnego. Sporządzono m.in. 190 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego, 18 sprzeciwów od decyzji już zapadłych oraz 7 skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W sprawach cywilnych odnotowano natomiast 68 pozwów i 491 wniosków o wszczęcie postępowania nieprocesowego. W efekcie prokuratorskich inicjatyw sądy zasądziły na rzecz uprawnionych podmiotów 153 tys. zł. Dalsze 7 tys. osoby zobowiązane do zwrotu nienależnych korzyści majątkowych zwróciły dobrowolnie po stosownym pouczeniu przez prokuratora. [jw.]