DOKONALI W BERLINIE WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWEGO NABYCIA ZNACZNEJ ILOŚCI HEROINY

Dodano: 2012-01-31

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 30 i 29 lat. Pierwszemu z oskarżonych zarzucono, że w okresie od czerwca do 18 sierpnia 2011r w Berlinie na terytorium Niemiec działając sam, a także wspólnie i w porozumieniu z inną ustaloną osobą,  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kilkakrotnie dokonał  wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości środków  odurzających w postaci heroiny, nie mniej niż 87 porcji, tzw. "kulek" łącznie, o masie pół grama w jednej porcji narkotyku, czyniąc tym samym przygotowania do wprowadzenia tego narkotyku do obrotu. Prokurator przedstawił mu 11 zarzutów.

Nadto sprawcy zarzucono, że w okresie od czerwca do 30 lipca 2011r w Berlinie, wspólnie i w porozumieniu z 30 -letnim współoskarżonym dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości heroiny w ilości łącznej 20 porcji, tzw. "kulek", o masie po pół grama.

Z kolei w dniu 18 sierpnia 2011r, oskarzony po raz kolejny zakupił w  Berlnie znacząj ilość heroiny w ilości łącznej 27 tzw. "kulek", o łącznej wadze 15,38 gramów, za kwotę 300 euro, a następnie te środki odurzające wwiózł przez przejście graniczne w Słubicach na terytorium RP, przy czym zarzucanego mu czynu dopuścił się będąc już uprzednio skazanym za umyślne przestępstwo podobne na karę pozbawienia wolności i w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary.

Trzydziestoletniego mężczyznę oskarżono także o udzielanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej różnym osobom narkotyków w okresie od października 2010 do sierpnia 2011 r.

Zgodnie z przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli przedmiotem czynu, jest znaczna ilość środków odurzających, albo czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Zagrożenie górnej granicy kary zwiększa się o połowę, gdy czyn został popełniony w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.  /jcz

zobacz także:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

-Narkotyki - karanie, leczenie?- Aspekty normatywne. Nikt rozsądny nie ma chyba wątpliwości, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż karać. Podobnie lepiej leczyć niż karać. Te szczytne postulaty niestety nie zawsze są możliwe. Najlepsza profilaktyka nie jest czasem w stanie zabezpieczyć nas przed najgorszym nawet przestępstwem, a kara może w niektórych sytuacjach okazać się jedynym rozsądnym i sprawiedliwym sposobem potraktowania narkomana za popełnione przez niego przestępstwo. czytaj wiecej..

- Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.czytaj więcej..


- w Precedesnach:
 w kategorii: Narkotyki