PRZECHWYCONO "LOTKI" Z ARESZTU ZAWIERAJĄCE GROŹBY WOBEC ŚWIADKA

Dodano: 2011-12-14

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 37-letniemu mężczyźnie. Oskarżony pod koniec lipca 2011 r. w Zielonej Górze, przekazując Straży Więziennej Aresztu Śledczego 2 pisma,  usiłował wywrzeć wpływ groźbą bezprawną spowodowania postępowania karnego na zeznania złożone przez jego znajomą w toku postępowania, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na zatrzymanie korespondencji przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze.

Jak ustalono Dyrekcja AŚ w Zielonej Górze zatrzymała 2 pisma w formie "lotki" autorstwa tymczasowo aresztowanego 37-latka. Okazało się, że w pismach zawarte były groźby spowodowania postępowania karnego wobec kobiety, która w toku postępowania występuje w charakterze pokrzywdzonej, w celu zmiany złożonych przez nią zeznań.

Kobieta ta po zajściu w ciążę z oskarżonym została przez niego pobita. Sprawa została zgłoszona do organów ścigania i sprawca trafił wówczas do Aresztu. Od tamtej pory pokrzywdzona nie miała z nim kontaktu. Jakiś czas później, do jej miejsca zamieszkania przyszły 2 osoby, znajomi oskarżonego, którzy namawiali ją do zmiany złożonych zeznań. Z kolei w lipcu b.r. w przechwyconych "lotkach" ujawniono groźby kierowane do pokrzywdzonej.

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił skaładania wyjaśnień. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz


zobacz także:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

- Gryps -Podręcznikowa definicja wyjaśnia, że jest to forma przekazania, wbrew regulaminowi więziennemu, informacji lub poleceń związanych z przebiegiem toczącego się śledztwa [B. Hołyst, Kryminalistyka, Warszawa 1996, Wydawnictwa Prawnicze PWN, s. 277]. Gryps w swojej klasycznej postaci jest małym kawałkiem papieru z zapisem, którego treść ma pozostać tajemnicą wobec organu prowadzącego postępowanie karne lub wobec personelu więziennego. Samo słowo jest pochodzenia niemieckiego [Grips] i w języku tym ma takie samo znaczenie, jak jego spolszczona forma. czytaj wiecej..