POMAWIAŁ W LISTACH FUNKCJONARIUSZKĘ SŁUŻBY WIĘZIENNEJ I ZNIEWAŻAŁ JĄ WULGARYZMAMI

Dodano: 2011-12-08

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 54-letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że w bliżej nieustalonym dniu, w okresie do 20 października 2010 r. w Zakładzie Karnym, w piśmie kierowanym do funkcjonariuszki  groził jej rozgłoszeniem wiadomości mogącej narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu funkcjonariusza Służby Więziennej.

Jak ustalono, oskarżony zamierzał dopuścić się tego przestępstwa poprzez umieszczenie w miejscu publicznym nieprawdziwych informacji o kradzieży przez nią listów osób skazanych i osadzonych w Zakładzie Karnym. Groził także pokrzywdzonej wdarciem się do jej mieszkania i znieważał ją wulgaryzmami uwłaczającymi jej godności osobistej. Groźby te wzbudziły w pokrzywdzonej uzasadnioną obawę spełnienia.

Ustalono także, iż w okresie od lipca do sierpnia 2011 r. sprawca wysyłał również listy do kierownictwa Zakładu Karnego, w których pomawiał pokrzywdzoną o to, że poddaje się ona na terenie Zakładu Karnego czynnościom seksualnym. Pomówienia te naraziły kobietę na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu funkcjonariusza Służby Więziennej.

Powołani do sprawy biegli - psychiatra i psycholog - orzekli, iż oskarżony zdolność pokierowania swoim postępowaniem miał ograniczoną w stopniu znacznym. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności do innej do sprawy.

Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. /jcz


zobacz także:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie:

- Groźba karalna- Każdy człowiek ma prawo do wolności od zastraszania go przez inne osoby. W szczególności nie wolno grozić nikomu popełnieniem przestępstwa na jego szkodę albo szkodę osoby mu najbliższej. Przestępstwo to czyn opisany w kodeksie karnym albo innej ustawie zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą 1 miesiąc. Jeżeli czyn opisany w ustawie zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 alko kara surowszą uważa się go za zbrodnię. Pozostałe przestępstwa są występkami. czytaj wiecej..

- Zniewaga funkcjonariusza publicznego - Zniewaga funkcjonariusza publicznego. Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. czytaj wiecej..


- Poczytalność, odpowiedzialność, opiniowanie - Poczytalność, a więc zdolność rozumienia znaczenia czynu i zachowana możliwość pokierowania swoim postępowaniem to podstawowy warunek pociągnięcia sprawcy czynu karalnego do odpowiedzialności karnej. czytaj wiecej..