BULWERSUJĄCY WYROK - PROKURATOR ZAPOWIEDZIAŁ APELACJĘ

Dodano: 2011-07-04

Wschowa. W dniu 3 marca 2011 roku w Sądzie Rejonowym we Wschowie zapadł wyrok wobec 27-letniego mężczyzny w sprawie spowodowania pod wpływem alkoholu wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W zdarzeniu zginęły dwie osoby, a jedna doznała obrażeń stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sąd uznał kierującego za winnego zarzucanego mu czynu i orzekł karę w wymiarze 5 i pół roku pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 lat.  

Zdarzenie miało miejsce w dniu 4 lipca 2009 roku w jednej z miejscowości powiatu wschowskiego. Nietrzeźwy 27-letni mężczyzna kierował swoim BMW mając 2,2 promila alkoholu we krwi. Znajdując się w takim stanie oskarżony umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jadąc tzw. slalomem, zjechał na przeciwległy pas ruchu na skutek, czego doprowadził do zderzenia z samochodem marki VW Passat, a następnie zjechał do przydrożnego rowu melioracyjnego, gdzie uderzył w betonowy krąg.

Na skutek tego zdarzenia 2 pasażerów prowadzonego przez mężczyznę pojazdu poniosło śmierć na miejscu, natomiast trzecia osoba doznała obrażeń ciała w postaci urazu wielomiejscowego, wstrząśnięcia mózgu, rany ciętej głowy i lewej małżowiny usznej, złamania szyjki kości udowej prawej z przemieszczeniem, złamania panewki stawu biodrowego lewego ze zwichnięciem w stawie biodrowym lewym, złamania nasady dolnej kości promieniowej lewej, ogólnych potłuczeń, otarć naskórka, które to obrażenia maja charakter ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.  

W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna kierował mając już orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.  

Przeprowadzone analizy wskazują, ze poziom bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego daje wiele do życzenia. Zgodnie z zapowiedzią Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze:
"Przejawem zaostrzenia polityki karnej w tym zakresie będzie między innymi:
- częstsze niż dotychczas składanie do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym,
- wnoszenie do sądów o surowszy wymiar kary, z reguły o karę bezwzględną pozbawienia wolności,
- składanie do sądów środków odwoławczych w przypadkach nieuwzględnienia wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz
- apelacji w każdym przypadku rażącej niewspółmierności orzeczonej kary pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym."  

Prokurator zapowiedział złożenie apelacji od wyroku, będzie domagał się surowszej kary dla sprawcy./APa

Zobacz także:
-w Ciekawie nie tylko o prawie:
- Apelacja 
- Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości  
- w Precedensach:
- Postępowanie odwoławcze/ apelacja na niekorzyść oskarżonego /uchylenie orzeczenia z powodu rażącej niesprawiedliwości
- Bezpieczeństwo w komunikacji/ nietrzeźwość kierującego/ zakaz prowadzenia pojazdów/ cele kary