PONAD 800 KIEROWCÓW - PIJANYCH LUB POD WPŁYWEM ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO

Dodano: 2011-03-22

Prokuratura Okręgowa-Świebodzin. Nadchodzący okres wiosenno-letni, to czas, w którym corocznie dochodzi do zwiększonej liczby śmiertelnych zdarzeń na drogach. Przyczyny tych wydarzeń upatruje się przede wszystkim w brawurze kierujących, którzy kuszeni piękną pogodą przekraczają dopuszczalną ustawowo prędkość, nie dostosowując jej do warunków panujących na drodze, a także w zwiększonej ilość osób kierujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Kierowanie pod wpływem alkoholu stanowi niezwykle poważny problem w skali całego kraju, niestety na terenie działalności prokuratur okręgu zielonogórskiego sytuacja nie przestawia się odmiennie.

Statystyki potwierdzają, że także na terenie działania prokuratur okręgu zielonogórskiego, który, co warto zaznaczyć stanowi 2/3 województwa lubuskiego, od początku 2011 roku do dnia 18 marca 2011 roku ilość zarejestrowanych spraw dotyczących przestępstw z artykułu 178a §1 i §2 kk wyniosła 802. Warto zwrócić uwagę, że liczba ta nie wskazuje wszystkich wypadków na lubuskich drogach, ale jedynie ilość zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierujących pojazdami.

Wielokrotnie na naszym portalu wskazywaliśmy, jak wielki problem stanowią osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Z niepokojem zauważyliśmy jednak, że pomimo, iż ilość postępowań dotyczących nietrzeźwych kierowców, zakończonych w większości aktami oskarżenia jest nadzwyczaj duża, to na naszej stronie ograniczyliśmy publikację komunikatów dotyczących skierowania przez prokuratora aktów oskarżenia w sprawach z artykułu 178a kk.

Mając świadomość wielości spraw dotyczących zjawiska kierujących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających pragniemy zwrócić uwagę opinii publicznej jak realny jest to problem. Dlatego w tym tygodniu przedstawimy Państwu informacje zbiorcze dotyczące przestępstw na drogach popełnianych przez nietrzeźwych kierowców. 

Przypomnijmy, że okręg zielonogórski podzielony jest na siedem obszarów funkcjonowania jednostek organizacyjnych prokuratur. Są to prokuratury rejonowe: w Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Świebodzinie, Wschowie, Zielonej Górze, Żarach i Żaganiu.

Pierwszym rejonem, na który chcemy zwrócić uwagę jest teren działalności Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie obejmującej swoją właściwością gminy Babimost, Bojadła, Kargowa, Sulechów, Trzebiechów, Zbąszynek, Szczaniec, Lubrza, Skąpe, Łagów, Świebodzin.

Od 01 stycznia 2011 roku do dnia 18 marca 2011 w świebodzińskiej prokuraturze zarejestrowano 135 spraw z artykułu 178a kk, w tym 96 spraw dotyczących kierowania pojazdami mechanicznymi i 39 innymi pojazdami. Natomiast spraw zakończonych aktami oskarżenia było 95, w tym 64 z udziałem kierowców i 31 rowerzystów.

Jedna ze spraw, w których Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia dotyczyła 44-letniego recydywisty - mężczyzny pracującego jako kierowca ciągnika. Prokurator oskarżył go o to, że w dniu 12 stycznia 2011 roku w jednej z miejscowości powiatu świebodzińskiego prowadził w ruchu lądowym na drodze publicznej pojazd mechaniczny - motorower, znajdując się w stanie nietrzeźwości - zawartość alkoholu w 1dm 3 wydychanego powietrza wynosiła 0,44 mg.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył do sądu wniosek o dobrowolne poddanie sie karze. W złożonych wyjaśnieniach podał, że owego dnia po zakończeniu pracy - przypomnijmy, pracy w charakterze kierowcy - wypił litr nalewki zakupionej na stacji, a następnie motorowerem udał się do miejsca zamieszkania. W drodze powrotnej do domu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji i poddany badaniu alkotestem.

Oskarżony czynu tego dopuścił się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, z wyłączeniem pojazdów, do prowadzenia których uprawnienia nadaje kategoria T prawa jazdy, orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Świebodzinie - Zamiejscowego VI Wydziału Karnego w Sulechowie.

Sąd uzasadniając wyrok wskazał, że mężczyzna utrzymuje rodzinę (żonę i czworo małoletnich dzieci) i dlatego nie pozbawił go możliwości zapewniania środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych rodziny. Mężczyzna jednak nie zastosował się do zakazu.

O innym, niezwykle bulwersującym i głośnym medialnie zdarzeniu z udziałem nietrzeźwego kierowcy pisaliśmy wcześniej na naszej stronie. W dniu 25 stycznia w miejscowości Poźrzadło, kierujący samochodem osobowym marki Audi 24-letni mężczyzna, wyjeżdżając z jednego z zajazdów nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo samochodowi ciężarowemu marki MAN. 

Kierowca Audi uderzył w samochód ciężarowy. Na miejscu śmierć poniosło dwóch pasażerów samochodu osobowego, natomiast dwie kolejne osoby zmarły po przewiezieniu ich do szpitala.

W toku śledztwa, ujawniono, że w chwili zdarzenia sprawca wypadku miał 0,70mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna był już karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 24-letniego sprawcy wypadku, jednak Sąd Rejonowy w Świebodzinie nie przychylił się do wniosku prokuratora i nie zastosował wobec sprawcy wypadku żadnego wolnościowego środka zapobiegawczego.

Opisane wyżej przypadki nie są odosobnione. Każdy dzień niesie ze sobą kolejnego nietrzeźwego kierowcę, często sprawcę śmiertelnych zdarzeń na drogach.

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2./ap


zobacz także:
- w Precedensach:
- Bezpieczeństwo w komunikacji/ nietrzeźwość kierującego/ zakaz prowadzenia pojazdów
- Bezpieczeństwo w komunikacji/ stan nietrzeźwości/ dowodzenie związku przyczynowego
- Bezpieczeństwo w komunikacji/ nietrzeźwość/ prowadzenie pojazdu/ spowodowanie wypadku