PROKURATORSKIE WARSZTATY W NIESULICACH

Dodano: 2009-10-02

Zielona Góra - Niesulice. Możliwe, że rację mają ci specjaliści od zarządzania, którzy twierdzą, że kryzys ekonomiczny i związane z nim ograniczenia wyzwalają ciekawe i pożyteczne inicjatywy. Tegoroczny cykl szkoleń dla prokuratorów zajmujących się działalnością pozakarną przeprowadzonych w Ośrodku Szkoleniowym nad jeziorem Niesłysz w Niesulicach jest tego dobrym przykładem.

Mając na względzie potrzebę wymiany doświadczeń w stosowaniu różnych form działań pozakarnych oraz konieczność wypracowywania nowych środków reagowania na naruszanie prawa i ochronę praw osób poszkodowanych, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze podjęła inicjatywę organizacji wspólnych szkoleń z prokuratorami z sąsiednich okręgów: gorzowskiego, legnickiego i jeleniogórskiego. W celu zminimalizowania kosztów szkolenia przyjęto formułę, iż zajęcia będą przygotowane przez prokuratorów z każdego okręgu.

Pierwsze szkolenie odbyło się w dniach 23 i 24 kwietnia 2009 r. Z dużym zainteresowaniem przyjęto m.in. wykład przygotowany przez zielonogórskiego prokuratora Tomasza Świstaka na temat możliwości inicjowania przez prokuratora postępowań podatkowych oraz udziału prokuratora w postępowaniu podatkowym. To mało znana dotychczas dziedzina prawa. W praktyce okazuje się jednak, że jest wiele instrumentów do wykorzystania, zwłaszcza w sprawach karnych gospodarczych. Przypomnieć przy tym warto, że inspiracją do prokuratorskich działań pozakarnych są informacje i ustalenia zawarte w aktach spraw karnych.

Na tym samym szkoleniu prok. Renata Pawłowska przygotowała wykład, w którym zaprezentowała wachlarz różnych środków prawnych służących pomocy ofiarom przemocy w rodzinie przewidzianych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 29 lipca 2005 roku a także przedstawiła wykaz pozarządowych organizacji oferujących pomoc i wsparcie dla pokrzywdzonych. Zagadnienia dotyczące różnych form pomocy ofiarom przemocy w rodzinie pozostają w centrum uwagi opinii publicznej, a organy ochrony prawnej nie powinny sprawiać wrażenia bezczynności w sytuacji, gdy pokrzywdzony z obiektywnych powodów pozostaje bezradny.  

Prokurator Maria Dziedzic z Jeleniej Góry omówiła ostatnią, obszerną nowelizację przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a prok. Barbara Krzemień z Gorzowa Wlkp. postępowanie sądowe w sprawach o ubezwłasnowolnienie po zmianie przepisów kpc. Podczas tych zajęć szczególna uwagę poświęcono roli prokuratora w sprawach o ubezwłasnowolnienie. Prokurator Wanda Tabaczyk - Przysłupska z Legnicy w swoim wykładzie zaprezentowała metodykę pracy prokuratora przy ocenie legalności różnych rozstrzygnięć administracyjnych.

Wiele cennych uwag i praktycznych wskazówek uczestnicy szkolenia dowiedzieli się od prok. Jolanty Werle - Binas z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Przyjęta formuła prowadzenia zajęć i duże zainteresowanie tematyką szkolenia sprawiły, że każde wystąpienie wywoływało żywe dyskusje i kończyło się praktycznymi wnioskami.

Pozytywne opinie uczestników zajęć oraz poparcie idei wspólnego szkolenia specjalistycznego przez Prokuratorów Okręgowych w Gorzowie Wlkp., Legnicy i Jeleniej Górze, uzasadniają kolejne spotkanie prokuratorów - "cywilistów", które zaplanowano w Ośrodku Szkoleniowym w Niesulicach w dniach 5 i 6 października 2009 roku.

Na zajęciach tych przedstawione zostaną m.in. mało dotąd znane zagadnienia dotyczące: cywilnych aspektów uprowadzeń dziecka za granicę w świetle Konwencji Haskiej z 1980 roku oraz uregulowań Konwencji Haskiej dotyczących instytucji ubezwłasnowolnienia, a także adopcji zagranicznej w świetle obowiązujących przepisów prawa. 

Omówione też zostaną nowe koncepcje wykorzystania ustaleń spraw o ubezwłasnowolnienie do wytaczania powództw cywilnych w interesie chorych uczestników postępowania, którzy często stają się ofiarami oszustów. Podobnej analizie poddane zostaną prawne możliwości wykorzystania spraw o przestępstwa opisane w ustawie z dnia 26 października 1982r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie pozbawienia właścicieli placówek handlowych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. 

Uczestnicy najbliższych niesulickich warsztatów zajmą się także aspektami teoretycznymi i praktycznymi ostatnio zmienionej ustawy z 28 października 2002 roku o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. 

Danuta Sierechan - Kucharczyk