OBOWIĄZEK PRZEDE WSZYSTKIM - NARADA W PROKURATURZE OKRĘGOWEJ

Dodano: 2007-04-11

Pod koniec marca b.r. w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze z jej kierownictwem spotkali się przedstawicie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze z jej Szefem płk. Waldemarem Wrocławskim na czele. W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze - podinsp. Jankowski i Zastępca Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze - prok. Jacek Sowiński. Celem spotkania była wypracowanie zgodnych z obowiązującym prawem, a jednocześnie bardziej skutecznych niż dotychczas metod egzekwowania od poborowych obowiązku zasadniczej służby wojskowej i respektowania przez nich przepisów o ewidencji wojskowej.

Zgodzono się, że w wielu przypadkach przyczyną niestawiennictwa młodych ludzi do poboru czy niedopełnieniu przez nich koniecznych formalności w WKU jest ich pobyt w celach zarobkowych za granicą kraju. Jednocześnie jednak niejednokrotnie osoby, na których ciąży obowiązek służby wojskowej, uchylają się od stawiennictwa na wezwanie organów administracji wojskowej w celu dopełnienia obowiązków ewidencyjnych w zamiarze trwałego uniknięcia służby.

Bywa, że zobowiązani do stawiennictwa nie podejmują pod różnymi pretekstami wezwań, w czym solidarnie pomaga im rodzina, a nawet doręczyciele pocztowi sporządzający na nieodebranej korespondencji fałszywe oświadczenia o obiektywnym braku możliwości doręczenia wezwania.

Przypomnieć więc należy, że zarówno nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie organu wojskowego w celu uzupełnienia ewidencji, jak uchylenie się od stawiennictwa w jednostce wojskowej stanowią czynu ścigane przez prawo. Odpowiedzialności karnej podlegają też osoby udzielające im świadomie w jakiejkolwiek formie pomocy w uchylaniu się od spełnienia podstawowego obowiązku obywatelskiego, jakim jest służba wojskowa.

Z tego też powodu z chwilą otrzymania książeczki wojskowej każdy poborowy pouczany jest o spoczywających na nim obowiązkach, w tym konieczności zgłoszenia w WKU każdego pobytu za granicą trwającego powyżej 2 miesięcy oraz obowiązku stawiennictwa na każde wezwanie organów ewidencji wojskowej. Nie może więc tłumaczyć się nieświadomością.

Uczestnicy narady uzgodnili zasady współdziałania w razie konieczności zareagowania środkami przymusu administracyjnego oraz odpowiednio środkami pozostającymi do dyspozycji organów ścigania w przypadkach m.in. nie zgłaszania się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony, nie dopełnienia w określonym terminie wojskowego obowiązku meldunkowego i opuszczenia terytorium Państwa lub przebywania za granicą bez zezwolenia organów wojskowych. Stosownie do przepisu art. 224 ustawy o powszechnym obowiązku obrony czyny tego rodzaju podlegają karze grzywny lub karze ograniczenia wolności.

Sprawcy, których dotychczasowe postępowanie świadczy o szczególnie dużym nasileniu złej woli mogą spodziewać się, że w niedługim już czasie otrzymają kolejne wezwanie. Tym razem będzie to jednak wezwanie do stawienia się przed sądem. Spotkania z Temidą maja jednak szanse uniknąć, ci poborowi, którzy uprzedzą prokuratora i swoje wojskowe sprawy uporządkują jak najszybciej. [j.w.]

Prokurator Okręgowy apeluje do lokalnych mediów o spopularyzowanie opisanej problematyki w prasie i telewizji.