KOLEJNE ARESZTOWANIE W SPRAWIE KORUPCJI W AMW

Dodano: 2006-12-14. Zielona Góra - Wydział VI.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo przeciwko Włodzimierzowi S. pełniącemu funkcją Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Mienia Wojskowego w Gorzowie Wlkp. oraz Andrzejowi J. byłemu Prezesowi Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, podejrzanym o wielokrotne przyjmowanie w związku z pełnioną funkcją, korzyści majątkowych, za zachowania stanowiące naruszenia przepisów prawa przy sprzedaży mienia Skarbu Państwa. Śledztwem objęto szereg nieruchomości, w tym m.in. jedną na terenie Gorzowa Wielkopolskiego nabytą /przez łańcuch pośredników/ przez znaną sieć handlową, której sprzedaż dokonana została z mającym charakter korupcyjny z naruszaniem obowiązujących procedur przetargowych przez osoby pełniące funkcje kierownicze w Agencji Mienia Wojskowego.

Prowadzone czynności wykazały, iż osobami udzielającymi korzyści majątkowej byli Stanisław P. i Marek R., działający w imieniu i na rzecz nabywcy nieruchomości, którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstw z art. 229 § 4 kk w zw. z art. 229 § 1 kk i innych.

Sąd Rejonowy w Zielonej Górze postanowieniem z dnia 24.11.2006 r. zastosował w stosunku do Stanisława P. i Marka R. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Informowano uprzednio o planowanych kolejnych zatrzymaniach, z których jedno zostało zrealizowane w dniu 3.12.2006 r., kiedy przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w Zielonej Górze zatrzymany został pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 229 § 1 k.k. Maciej J., występujący w transakcji jako kolejna osoba udzielająca w ujawnionym łańcuchu powiązań korupcyjnych, korzyści majątkowej.

Sąd Rejonowy w Zielonej Górze postanowieniem z dnia 5.12.2006 r. zastosował w stosunku do Maciej J. środek zapobiegawczy tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

W sprawie prowadzone są ponadto czynności do innych nieruchomości, które były przedmiotem obrotu - jak ustalono w śledztwie - o podłożu korupcyjnym przez Agencję Mienia Wojskowego, a w tym jej oddziałów terenowych oraz samego Biura w Warszawie. Postępowaniem, na obecnym etapie objęto, także nieruchomości, których sposób rozdysponowania zakwestionowała Najwyższa Izba Kontroli. W sporządzonym raporcie wskazano na szereg nieprawidłowości w odniesieniu m.in. do nieruchomości mających charakter strategiczny z punktu widzenia interesów państwa. Z uwagi na to, iż ujawnione okoliczności wskazują na godzącą w interesy ekonomiczne państwa działalność osób pełniących wysokie funkcje publiczne, śledztwo w tym wątku zostało powierzone do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu.

Dotychczasowe czynności Biura potwierdzają ustalenia śledztwa w zakresie korupcyjnego charakteru sposobu rozporządzenia przez osoby pełniące funkcje kierownicze w Agencji Mienia Wojskowego jedną z nieruchomości spełniającej rolę lotniska zapasowego, którą po uprzednim przekazaniu przez Centralę w Warszawie innemu (poza właściwością terytorialną) Oddziałowi Terenowemu Agencji, wniesiono - jak ustalono - aportem do specjalnie utworzonej w tym celu spółki z udziałem podmiotów prywatnych.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała następnie udziały w tej spółce, wyzbywając się w ten sposób z pominięciem wymaganych prawem procedur tytułu do nieruchomości. Ustalenia wskazują, iż decyzją władz Agencji transakcja zrealizowana została przez Oddział nie będący dysponentem nieruchomości, a zatem przez osoby w pełni dyspozycyjne, co miało zagwarantować nabycie nieruchomości przez podmioty prywatne uczestniczące "w korupcyjnej spółdzielni".
/as/