NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKÓW PRZEZ FUNKCJONARIUSZY POLICJI

Dodano: 2006-12-01. Świebodzin.

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom w wieku 30,33,37 lat funkcjonariuszom Policji w Nowej Soli, którzy nie dopełnili swoich obowiązków jako funkcjonariusze publiczni w ten sposób, że oddalili się od miejsca dokonywanego pobrania krwi od sprawcy wypadku drogowego co uniemożliwiło przeprowadzenie badań krwi na zawartość alkoholu oraz niewłasciwie zabezpieczyli miejsce wypadku.

W dniu 19 listopada 2005 r. funkcjonariusz Policji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze jadąc swoim samochodem do domu nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego potrącił pieszego, na skutek czego pokrzywdzony doznał ciężkich obrażeń ciała.

Sprawca wypadku zadzwonił ze swojego telefonu na numer alarmowy Policji informując dyżurnego KMP w Zielonej Górze o tym, że potrącił człowieka.

Na miejsce zdarzenia przyjechali jako pierwsi dwaj oskarżeni funkcjonariusze. Jednego z nich sprawca wypadku poprosił aby mu pomógł i zawiózł do domu. Oskarżony spełnił jego prośbę podwożąc go do domu a następnie, po krótkim czasie wrócili na miejsce zdarzenia.

W międzyczasie na miejsce zdarzenia zgłosił się ojciec sprawcy wypadku podając, ze to on kierował samochodem. Ojciec był trzeźwy.

Przeprowadzone na miejscu zdarzenia badania na zawartość alkoholu wykazało iż sprawca wypadku posiada w wydychanym powietrzu 0,55 promila. Następnie został on przewieziony do szpitala w Nowej Soli, gdzie miała zostać od niego pobrana krew do badań na zawartość alkoholu.

Z informacji uzyskanych w toku prowadzonego postępowania wynika, że pielęgniarka opuściła gabinet lekarski przed przystąpieniem pobrania krwi i nie uczestniczyła w tej czynności.

W toku postępowania przeprowadzono badania genetyczne krwi, która miała zostać pobrana od sprawcy wypadku, jednak badania wykazały, iż krew nie pochodzi od niego.

W trakcie czynności pobierania krwi oskarżeni nie nadzorowali przebiegu tej czynności, oddalili się od miejsca dokonywania przez lekarza pobrania krwi, czego konsekwencją było zaniechanie obserwacji czynności wykonywanych przez lekarza skutkujące zabezpieczeniem jako materiału dowodowego krwi nie pochodzącej od sprawcy wypadku.

Oskarżonym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

/AP