BYŁY FUNKCJONARIUSZ SG I FAŁSZYWE ZEZNANIA

Dodano: 2006-03-02. Żary.

Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 23 listopada 2005 r. w Żarach, będąc przesłuchiwanym w charakterze świadka przez Sądem Rejonowym w Żarach w sprawie karnej, po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania zeznał nieprawdę, ze podejrzany, w sprawie którego zeznawał, nie przyjmował korzyści majątkowych oraz, że nie dzielił się z nim korzyściami majątkowymi uzyskanymi w związku z pełnieniem służby jako funkcjonariusz Straży Granicznej, podczas gdy w lipcu 2003 r. dzielił się z nim pieniędzmi uzyskanymi jako łapówki, w związku z dokonywaną kontrolą graniczną oraz wiedział o faktach przyjmowania korzyści majątkowych przez podejrzanego.

Na etapie śledztwa sprawa ta była prowadzona przez Prokuraturę Rejonową w Żarach, a następnie Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, zaś czynności procesowe wykonywali funkcjonariusze Lubuskiego Oddziału straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Jak ustalono oskarżony zeznający w charakterze świadka we wrześniu 2003 r. podał, że na jego zmianie łapówki brali oprawie wszyscy, m.in. osoba w sprawie której był przesłuchiwany. Jednak 2 miesiące później podczas ponownych przesłuchań oznajmił, że nie wie jak to się stało, iż takie zeznania znalazły się w protokole jego przesłuchania oraz że nie pamięta, czy czytał taki protokół, a nadto odwołał wszystko to co było w nim zapisane. Wyjaśnienia powyższe nie zasługiwały jednak na wiarygodność , ponieważ jak ustalono podczas zeznań, we wrześniu 2003 r. oskarżony na bieżąco monitorował wypowiedzi utrwalane w protokole, a po jego wydrukowaniu podpisał dokument.

Oskarżonemu za składanie fałszywych zeznań grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

zobacz także:
- Poplecznictwo
Przesłuchanie - wybór miejsca
- Protokół
- Upominek, napiwek, łapówka