33-LATEK DOPROWADZIŁ MAŁOLETNIĄ Z PLACÓWKI OPIEKUŃCZEJ DO PODDANIA SIĘ INNEJ CZYNNOŚCI SEKSUALNEJ

Dodano: 2016-08-18

Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze (zbrodnia) akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 16 lutego 2016 r. w jednej z miejscowości woj. lubuskiego, po uprzednim zaciągnięciu siłą w odosobnione miejsce, trzymając za rękę i tułów pokrzywdzoną doprowadził ją wbrew jej woli do poddania się innej czynności seksualnej w postaci całowania jej po twarzy oraz dotykania po miejscach intymnych, czym dopuścił się zgwałcenia wobec małoletniej poniżej lat 15.

Jak ustalono tamtego dnia pokrzywdzona, będąca wychowankiem placówki opiekuńczo - wychowawczej przebywała po godzinie 17 poza jej terenem. Spotkała wówczas innego wychowanka placówki, który był w towarzystwie swojego 33-letniego brata. Wszyscy wspólnie udali się w kierunku placówki. W pewnym momencie kolega pokrzywdzonej odszedł on nich  i dziewczyna została jedynie z jego bratem. Nagle mężczyzna zaczął ciągnąć pokrzywdzoną w ustronne i zaciemnione miejsce, gdzie wbrew jej woli dotykał ją i całował. Pokrzywdzona wiedziała, że sprawca ma przy sobie scyzoryk. Próbowała się wyrwać napastnikowi. Gdy w pewnym momencie jej się to udało zaczęła uciekać w stronę placówki. Mężczyzna ruszył za nią. Po drodze dziewczyna spotkała kobietę, która udzieliła jej pomocy i odwiozła ją do ośrodka, przed którym stał oskarżony. Gdy dziewczyna zobaczyła napastnika wpadła w panikę i nie chciała opuścić auta.

Nadto ustalono, że oskarżony tego samego dnia, na przystanku autobusowym, po uprzednim zagrożeniu innej małoletniej poniżej lat 15, która oczekiwała na swojego ojca po zajęciach sportowych   -  wyciągnięciem noża stanowiącym groźbę karalną i możliwym sprowadzeniem  niebezpieczeństwa   dla zdrowia zagrożonej w postaci spowodowania obrażeń ciała -  usiłował dokonać na niej rozboju - kradzieży  papierosów (których pokrzywdzona nie miała), lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na spłoszenie przez nieustaloną osobę przechodzącą w pobliżu. Dziewczyna wówczas  uciekła z przystanku do mieszkających w pobliżu znajomych rodziców, gdzie uzyskała pomoc.

W obu przypadkach oskarżony swoich czynów  dopuścił się mając ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozumienia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Podobne zdarzenie miało miejsce kolejnego dnia, gdy oskarżony gonił inne, małoletnie dziewczynki. O zdarzeniu została powiadomiona Policja. Mężczyzna został wówczas zatrzymany.

Sprawca, decyzją sądu, na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany.

Powołani do sprawy biegli, w wydanej opinii stwierdzili, że istnieje wysokie ryzyko popełnienia  przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości  i dlatego powinien być skierowany na leczenie  w PZP oraz poradni uzależnień.

Oskarżonemu grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. /jcz

 


zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Zgwałcenie -Pod tym pojęciem zwykle rozumie się zmuszenie kobiety do odbycia stosunku płciowego [por. Słownik języka polskiego, PWN]. Zgwałcenie w rozumieniu prawa karnego jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Obowiązujący kodeks przewiduje odmienną odpowiedzialność karną za kilka różniących się od siebie postaci tego przestępstwa.czytaj więcej..

- Rozbój, rabunek, napad rabunkowy - Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności.  czytaj więcej..

- Psychiatria kryminalna -Wg Słownika języka polskiego PWN, psychiatrią nazywamy dział medycyny traktujący o pochodzeniu, rozpoznawaniu i leczeniu chorób psychicznych. Dla znakomitego znawcy problemu prof. A. Bilikiewicza, psychiatria jest dziedziną medycyny, przedmiotem zainteresowania której są zaburzenia psychiczne uwarunkowane genetycznie, konstytucjonalnie, biologicznie, psychologicznie i społecznie. Natomiast bardziej nas tu interesujący termin "psychiatria sądowa" - jak ujął to prof. M. Cieślak - oznacza dyscyplinę zajmująca się badaniem i ustalaniem zjawisk psychiatrycznych dla celów stosowania prawa.czytaj więcej..

- Psychiatria kryminalna - powołanie biegłych- W polskim prawie karnym obowiązuje zasada domniemania poczytalności.. Zasada ta oznacza, że poczytalności nie kwestionuje się tak długo, jak długo nie ujawnią się okoliczności nasuwające wątpliwości, czy faktycznie sprawca czynu karalnego w chwili jego dokonania posiadał zachowaną zdolność rozumienia jego znaczenia oraz możliwości kierowania swoim postępowaniem. Poczytalność jest więc nie wymagająca przeprowadzenia dowodu regułą, niepoczytalność względnie poczytalność w znacznym stopniu ograniczona - wyjątkiem, który wymaga udowodnienia.czytaj więcej..

- Areszt tymczasowy -Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj więcej..

zobacz także :
- Precedensy :
- kategoria - Zgwałcenie

(aktualizacja 19.08.2016 r.)