ODPOWIE ZA OSZUSTWO SPRZED 10 LAT

Dodano: 2015-04-15

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu mężczyźnie, który w dniu 27 grudnia 2004 r., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszukał pokrzywdzonego w ten sposób, że zaoferował do sprzedaży na aukcji internetowej telefon komórkowy marki Nokia 6600, a następnie po otrzymaniu ww kwoty pieniędzy, telefonu tego nie wysłał pokrzywdzonemu.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że dane sprzedającego podane na aukcji były prawdziwe i sprzedającym był rzeczywiście oskarżony.

Próba wykonania czynności z jego udziałem zakończyła się niepowodzeniem, miejsce jego pobytu było nieznane.
           
Poszukiwania oskarżonego trwały przez ponad 10 lat, aż do początku 2015 r.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, po czym skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Wyraził też chęć dobrowolnego poddania się karze.

Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Mężczyzna odpowie przed sądem za popełnienie zarzucanego mu czynu, mimo upływu 10 lat, bowiem zgodnie z art. 101. § 1.ust.2a kodeksu karnego karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 15 (gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat)./AP

Czytaj więcej:
-  w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Oszustwo
Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Więcej