MIŁOŚNIK ŚREDNIOWIECZA KUPIŁ PRZEZ INTERNET WARTE PONAD 6 TYS. ZŁ ZBROJE RYCERSKIE ..I NIE CHCIAŁ ZA NIE ZAPŁACIĆ

Dodano: 2014-11-24

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 15 lipca - do 14 sierpnia 2012 roku w Łagowie, w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (oszustwo) w postaci trzech replik zbroi rycerskich o łącznej wartości 6.826 złotych, po uprzednim wprowadzeniu go w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zobowiązania i dokonania zapłaty ceny zakupu tych zbroi.

Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego, pokrzywdzony w ramach prowadzonej przez siebie działalności zajmował się sprzedażą militariów związanych z okresem średniowiecza. Oskarżony w dniu 15 lipca 2012 roku skontaktował się z pokrzywdzonym telefonicznie i po zapoznaniu się z jego ofertą zamówił u niego 3 komplety zbroi rycerskich o łącznej wartości 6.826 złotych. Przedmioty te zostały oskarżonemu wysłane. Oskarżony nie wywiązał się jednak z zobowiązania i nie zapłacił pokrzywdzonemu za zamówione i dostarczone zbroje.

Powyższe stanowiło podstawę do przedstawienia zarzutu oskarżonemu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu składając wyjaśnienia nie korespondujące z zeznaniami pokrzywdzonego, jak i też z pozostałym materiałem dowodowym sprawy, zwłaszcza z wydrukami korespondencji elektronicznej pomiędzy oskarżonym, a pokrzywdzonym. 

Jak ustalono, wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego w Kaliszu 2010 roku oskarżonego skazano na karę łączną trzech lat pozbawienia wolności za oszustwo. Oskarżony karę tą odbył w okresie od 31 grudnia 2010 roku do dnia 31 stycznia 2012 roku, gdy postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2012 r. został warunkowo przedterminowo zwolniony.

Z powyższego wynikało, że opisanego wyżej czynu dopuścił się on w warunkach powrotu do przestępstwa.

Oskarżony obecnie jest pozbawiony wolności w innej sprawie i przebywa w Areszcie Śledczym w Warszawie.

Za oszustwo popełnione w recydywie, grozi mu kara od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2014 r. zarejestrowano 865 spraw z art. 286 par 1 kk - penalizujacego przestępstwo oszustwa. /jcz


Zobacz także;
- w Ciekawie&8230;nie tylko o prawie;
- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. więcej...


- w Zagadnieniach problemowych:
- Wirtualna rzeczywistość - realna kara. Oszustwa internetowe w okręgu zielonogórskim