POBICIE PRZY UŻYCIU NIEBEZPIECZNEGO NARZĘDZIA

Dodano: 2014-09-01

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 59 letniemu mężczyźnie, który  07 czerwca 2014 r. w Świebodzinie działając w porozumieniu z inną osobą, brał udział w pobiciu dwóch mężczyzn, uderzając ich niebezpiecznym narzędziem - drewnianym trzonkiem, po ciele. W wyniku pobicia pokrzywdzeni doznali obrażeń, które naruszyły czynności ciała na czas nie przekraczający siedem dni.

Oskarżony działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. W wyjaśnieniach swoich odpierał zarzuty sugerując, że to on został pobity. Nie potrafił jednak wyjaśnić skąd zatem obrażenia u pokrzywdzonych i tzw. niebezpieczny przedmiot na który w zeznaniach powoływali się pokrzywdzeni.

W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie od początku roku zarejestrowano 4 sprawy, których przedmiotem były przestępstwa z art. 159 kk (udział w bójce i użycie niebezpiecznego przedmiotu, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności).

W związku z tym, że oskarżony działał w warunkach recydywy, może mu grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności./AP

Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny
Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia". Więcej