UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA BIGAMICZNEGO

Dodano: 2014-07-23

Wschowa. Zadaniem prokuratury jest "strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw". Działanie w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach karnych to tylko jeden z wielu aspektów pracy prokuratora. Uczestniczy on bowiem także w innych postępowaniach "bierze udział w postępowaniu cywilnym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia oraz w innych postępowaniach, co określają odrębne ustawy.".

Jednym z narzędzi jakimi dysponuje prokurator jest powództwo o unieważnienie zawartego wbrew prawu małżeństwa. W listopadzie 2012 roku Prokurator Rejonowy we Wschowie skorzystał z przysługujących mu kompetencji i skierował do sądu pozew o unieważnienie małżeństwa zawartego w 1945 r. Jak ustalono, przystępujący do zawarcia tego związku małżeńskiego mężczyzna pozostawał już od 1933 r. w związku małżeńskim z inną kobietą. Wcześniejsze małżeństwo nie zostało unieważnione ani rozwiązane.

Ponieważ w 1945 r. zawarto małżeństwo wbrew prawu, prokurator skierował powództwo o jego unieważnienie.

O sprawie informowaliśmy w artykule "Głos prokuratora nie tylko w sprawach karnych" w którym poruszaliśmy problematykę działalności pozakarnej prokuratora.

29 stycznia 2014 roku Sąd Okręgowy w Zielonej Górze unieważnił małżeństwo zawarte w 1945 roku uznając, że pozwany zawierając drugi związek małżeński działał w złej wierze. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że mężczyzna wiedział, że małżeństwo zawarte przed II Wojną Światową, tj. w 1933 roku jest ważne i nie ustało. O działaniu w złej wierze świadczy fakt, że określając swój stan cywilny przed zawarciem związku bigamicznego podał, że jest kawalerem, a nie chociażby wdowcem.

Apelację od unieważniającego małżeństwo wyroku wniósł kurator pozwanego zarzucając błędną ocenę materiału dowodowego i przyjęcie, że pozwany w chwili zawierania drugiego małżeństwa był świadomy pozostawania w uprzednio zawartym związku małżeńskim. Jednocześnie kurator wniósł o zmianę częściową zaskarżonego wyroku poprzez stwierdzenie, że żadne z małżonków nie zawarło małżeństwa w złej wierze.

W dniu 16 lipca Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił apelację kuratora./APa