ZAMACH SAMOBÓJCZY 30-LATKA - PROKURATURA PROWADZI ŚLEDZTWO

Dodano: 2014-07-01

Świebodzin. Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie prowadzi śledztwo w sprawie targnięcia się na życie przez powieszenie 30-letniego mężczyzny w dniu 26.06.2014 r. w jednej z miejscowości niedaleko Sulechowa.

Prokurator w trakcie prowadzonych na miejscu zdarzenia czynności ustalił, iż zmarły był osobą lekko upośledzoną umysłowo. W lokalnym środowisku postrzegany był pozytywnie, zajmował się pracami dorywczymi, z których osiągał dochody. Zamieszkiwał wspólnie z matką i jej konkubentem oraz dwoma nieletnimi braćmi.

Z dalszych ustaleń - zwłaszcza z rozpytania mieszkańców i sąsiadów -wynikało, że zmarły był zmuszany do pracy fizycznej przez matkę, a zarobione przez niego pieniądze były przez nią zabierane i przeznaczane na utrzymanie rodziny. Ustalono w szczególności, że zmarły często wyganiany był z domu przez matkę, był przez nią bity, szykanowany, upokarzany, a także pozbawiany pożywienia. Z tego też powodu - jak ustalono - skarżył się swoim nieletnim braciom, że nie wytrzyma dłużej takiego traktowania.

Zarówno matka zmarłego, jak też jej konkubent są osobami niepracującymi, mającymi skłonności do nadużywania alkoholu.

Ustalono również, że matka i jej dwóch synów (12 i 13 lat) objęci są nadzorem kuratora ustanowionego przez sąd rodzinny.

Na miejscu zdarzenia prokurator dokonał oględzin miejsca zdarzenia i zwłok, a także pomieszczenia, tzw. przybudówki gospodarczej, w której przed zdarzeniem miał przebywać zmarły.

Zabezpieczono zwłoki do sekcji.

Dwoje młodszych dzieci zostało umieszczone w Domu Dziecka.

Wskazane wyżej okoliczności targnięcia się 30-latka na życie, a w szczególności wykazane wstępnie ewentualne motywy takiego czynu wymagać będą wyjaśnienia i doprecyzowania w toku prowadzonego w tej sprawie śledztwa.

O wynikach prowadzonego postępowania w tej sprawie poinformujemy w późniejszym czasie.

Polskie prawo karne nie penalizuje samobójstwa. Zgodnie jednak z przepisami Kodeksu karnego, kto namową lub przez udzielnie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Również należy przypomnieć, że za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną, a gdy następstwem takich działań jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Zobacz także w:
- Ciekawie...nie tylko o prawie:

Samobójstwa Jest uważane za symptom społecznego nieprzystosowania. Powszechnie uważa się, że samobójca z przyczyn środowiskowych [zewnętrznych] lub tkwiących w jego psychice [endogennych, wewnętrznych] nie potrafi prawidłowo ukształtować sobie relacji ze środowiskiem społecznym, w którym przyszło mu egzystować. Samobójstwo jest działaniem godzącym w jedną z najważniejszych wartości - ludzkie życie. Unicestwienie własnego życia wymaga przezwyciężenia jednego z najsilniejszych popędów, jakim jest instynkt życia. Jego następstwa dotykają nie tylko osobę samobójcy. zobacz więcej...