22-LATKA DUSIŁA NA ULICY POKRZYWDZONEGO I UDERZAŁA GO OBCASEM W GŁOWĘ

Dodano: 2014-04-23

 Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22-letniej kobiecie i 22-letniemu mężczyźnie. Oskarżona w dniu 8 grudnia 2013 r. w Zielonej Górze na ul. Wrocławskiej, działając wspólnie i w porozumieniu ze współoskarżonym, dokonała pobicia pokrzywdzonego, dusząc go rękami za szyję oraz uderzając obcasem buta po głowie. Swoim działaniem naraziła go na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.

  Oskarżeni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

W przypadku odrzucenia wniosków przez sąd grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 69 spraw z art. 158 § 1 k.k. - penalizującego przestępstwo udziału w bójce lub pobiciu. /jcz

 zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

-Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia".czytaj więcej..

- Bójka, pobicie - kiedy prokurator? Nie każda bójka czy nawet pobicie musi kończyć się prokuratorskim aktem oskarżenia. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną tylko za udział w takiej bójce lub pobiciu, które stwarzały bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu ofiary pobicia czy innych uczestników zdarzenia.czytaj więcej..