ARESZT DLA ZŁODZIEJA, KTÓRY UKRADŁ SAMOCHÓD CIĘŻAROWY WRAZ Z NACZEPĄ NA TERENIE NIEMIEC

Dodano: 2014-04-18

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie prowadzi śledztwo przeciwko 37 letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o to, że 13 kwietnia 2014 r. na terytorium Niemiec dokonał kradzieży z włamaniem zestawu pojazdów, tj. samochodu ciężarowego marki Mercedes Actros wraz z naczepą typu chłodnia z ładunkiem w postaci różnych artykułów spożywczych o łącznej wartości 606897,50 zł. Mężczyzna działał w warunkach tzw. recydywy czyli powrotu do przestępstwa.

Jak ustalono w toku prowadzonego postępowania, mężczyzna włamał się, a następnie uruchomił pojazd przy pomocy tzw. łamaka. Kilka godzin po kradzieży funkcjonariusze Policji drogowej podjęli w okolicy m. Torzym, próbę zatrzymania tego pojazdu jednakże kierujący nie reagował na sygnały do zatrzymania, zdecydował się na ucieczkę i pokonał blokady policyjne.

W trakcie kontynuowanego pościgu mężczyzna ostatecznie porzucił pojazd i podjął próbę ucieczki pieszo, podczas której został zatrzymany.

Jak ustalono, podejrzany był już w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu, odbywał kary pozbawienia wolności w zakładach karnych, a ostatnią taką karę zakończył odbywać w marcu 2014 roku. Jak więc z powyższego wynika niemal zaraz po odbyciu ostatniej kary rozpoczął swoją dalszą działalność przestępczą.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Świebodzinie zastosował w dniu 16.04.2014 roku wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Mężczyzna odpowiadać będzie za kradzież z włamaniem w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat. Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wspólnie z Policją zapowiada bardziej zdecydowane działania wobec sprawców kradzieży samochodów, gdyż w ostatnim czasie nasiliła się przestępczość tego rodzaju na terenie województwa lubuskiego./AP


Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Kradzież - W rozumieniu prawa karnego, kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Istotą zaboru jest wyjęcie cudzej rzeczy ruchomej spod władztwa osoby uprawnionej do niepodzielnego władania [dysponowania] tą rzeczą. Rzecz ruchoma to każdy przedmiot o właściwości materialnej, który daje się przeliczyć na pieniądze. Więcej...