PROKURATOR WSZCZĄŁ ŚLEDZTWO W SPRAWIE WYBUCHU SUBSTANCJI CHEMICZNEJ W GIMNAZJUM

Dodano: 2009-10-28

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze w dniu 27 października 2009r. wszczął śledztwo w sprawie spowodowania zdarzenia stanowiącego zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych poprzez zainicjowanie na terenie jednego z zielonogórskich gimnazjów substancji działaniem przypominającej nadtlenek urotropiny (HMTD) i spowodowanie wybuchu tej substancji w następstwie czego małoletni (15-latek) doznał urazu lewej dłoni z utratą 4 palców.

W toku dotychczasowych czynności przeprowadzono oględziny pomieszczeń sali lekcyjnej w gimnazjum, w której miał miejsce wybuch przesłuchano w charakterze świadków nauczycieli, oraz kilkoro z uczniów klasy III.

Prokurator wziął udział w przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez małoletniego i jego rodzinę. W trakcie przeszukania zabezpieczono m.in. 1 kg substancji wyglądem i zapachem przypominającej urotropinę, 5,5 kg substancji oznaczonej jako chloran potasu, oraz w słoiku o pojemności 0,25 l substancję o konsystencji galarety barwy białej wyglądem wskazującą na mieszaninę służącą do produkcji nadtlenku urotropiny i substancję krystaliczną w woreczku foliowym wyglądem odpowiadającą częściowo wysuszonemu nadtlenkowi urotropiny. 

W sprawie powołano biegłego specjalistę z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego który stwierdził, że substancje te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego, stąd jeszcze w nocy 27 października 2009r. prokurator skierował do sądu wniosek o orzeczenie zniszczenia zabezpieczonych substancji.

W nocy z 27 na 28 października 2009r. w godzinach od 1.15 do 2.40 na poligonie Jednostki Wojskowej w Czerwieńsku w obecności prokuratora dokonano neutralizacji materiałów wybuchowych i mieszanek pirotechnicznych. Aktualnie wykonywane są czynności zmierzające do ustalenia kręgu osób poszkodowanych przestępstwem, oraz źródła pochodzenia substancji wybuchowych, pod kątem zaistnienia występku posiadania amunicji bez zezwolenia zagrożonego karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. JP/jcz