TRZYMAŁ SUKĘ I 8 SZCZENIĄT W NIEWŁAŚCIWYCH WARUNKACH - ODPOWIE ZA TO PRZED SĄDEM

Dodano: 2012-03-21

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia wobec 60-letniego mężczyzny, który w okresie od 02 grudnia 2011 roku do 12 grudnia 2011 roku w Żarach znęcał się nad 8 szczeniętami rasy mieszanej oraz dorosłą suką rasy mieszanej poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania tj. w zamkniętym na kłódkę zimnym, zawilgoconym i zaśmieconym pomieszczeniu piwnicznym bez dostępu światła dziennego oraz świeżego powietrza.  

W dniu 12 grudnia 2011 roku Funkcjonariusze KPP Żary zostali zawiadomieni o tym, że w zamkniętej, zimnej, ślepej i zawilgoconej piwnicy ujawniono 8 szczeniąt rasy mieszanej wraz z suką. Wszczęto postępowanie, w toku, którego ustalono, że w okresie w dniu 02 grudnia roku oskarżony - właściciel suki oszczenionej pod koniec listopada 2011 roku wziął 8 szczeniąt wraz z suką i zamknął je na kłódkę w swojej piwnicy. Pomieszczenie było nieogrzewane, zawilgocone, nie posiadało okien, ani żadnego oświetlenia oraz brak było w nim dostępu do świeżego powietrza. Dodatkowo w/w piwnica była zaśmiecona niepotrzebnymi rzeczami (starymi sprzętami, gazetami, kartonami itd.).

Zwierzęta przetrzymywane we wskazanych warunkach trzęsły się z zimna i skomlały.

Oskarżony pomimo dwukrotnej interwencji Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami nie zapewnił zwierzętom właściwych warunków bytowania.

w dniu 12 grudnia 2011 roku szczeniaki wraz z suką odebrano oskarżonemu i umieszczono Schronisku dla zwierząt w Żarach.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym.

Mężczyźnie grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2./APa