POBIŁ W CELI WSPÓŁWIĘŹNIA POWODUJĄC U NIEGO CIĘŻKI USZCZERBEK NA ZDROWIU

Dodano: 2012-03-19

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 3 września 2011 r. w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, uszkodził ciało innego współwięźnia poprzez uderzenie go pięścią i kopnięcie w brzuch. Sprawca spowodował tym samym u niego obrażenia ciała w postaci urazu śledziony, zapalenia otrzewnej i wstrząsu hipowolemicznego, które to stanowią ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.

Jak ustalono, mężczyźni przebywali razem w celi. W pewnym momencie oskarżony zaatakował współwięźnia kopiąc go i bijąc. Podczas przesłuchań oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdził jego sprawstwo. Mężczyzna nadal przebywa w zakładzie karnym do innej sprawy.

Grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także:
w Ciekawie..nie tylko o prawie:

Bójka i pobicie - problem prawny i społeczny -Z formalno - prawnego punktu widzenia sprawa jest znacznie prostsza, gdy jeden człowiek atakuje innego, narusza jego nietykalność cielesną, powoduje obrażenia ciała, czy nawet śmierć. W takim przypadku ponosi odpowiedzialność za wywołane przez siebie skutki, których oczekiwał, albo przewidywał i godził się na nie. Gdy pokrzywdzonych jest wielu, sprawca odpowiada osobno za następstwa wywołane u każdego z nich z osobna. Rzecz komplikuje się jednak, kiedy atakujących jest wielu. Trudno wówczas ustalić, kto spowodował konkretne obrażenia i wyważyć winę indywidualnie. Pociągnięcie do odpowiedzialności ułatwia w takiej sytuacji prawne pojęcie "bójki" oraz "pobicia". czytaj więcej..

- Bójka, pobicie - kiedy prokurator? -Nie każda bójka czy nawet pobicie musi kończyć się prokuratorskim aktem oskarżenia. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną tylko za udział w takiej bójce lub pobiciu, które stwarzały bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu ofiary pobicia czy innych uczestników zdarzenia.czytaj więcej..