WRĘCZYŁ FUNKCJONARIUSZOM ŁAPÓWKĘ

Dodano: 2012-04-02

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, który w dniu 15 marca 2012 roku w Królowie udzielił korzyści majątkowej w kwocie 60 zł funkcjonariuszom policji w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych , skłaniając ich do naruszenia prawa polegającego na odstąpieniu od nałożenia mandatu karnego w wysokości 100 za wykroczenie drogowe polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości przez niego jako kierującego samochodem osobowym.

W toku postępowania ustalono, iż oskarżony w dniu 15 marca 2012r. jechał jako kierujący samochodem osobowym marki Opel Movano.

W miejscowości Królów, w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości, został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy KPP w Żarach. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze poinformowali oskarżonego o popełnionym przez niego wykroczeniu drogowym oraz o tym, iż w związku z tym zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. Następnie funkcjonariusze policji poprosili oskarżonego o przygotowanie gotówki na mandat kary i podejście wraz z dokumentami do radiowozu. Oskarżony oświadczył, że za odstąpienie od wypisania mandatu wręczy im kwotę 60 zł, po czym wyjął trzy banknoty po 20 zł i próbował je wręczyć funkcjonariuszom. Kiedy nie chcieli ich przyjąć położył pieniądze na dachu radiowozu. Na pytanie funkcjonariuszy w jakim celu to zrobił, oświadczył, ze chce aby nie wypisywali mandatu. W związku z tym został on poinformowany, iż takie zachowanie stanowi przestępstwo, a następnie został zatrzymany i przewieziony do Posterunku Policji.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Ponadto pouczony o treści art. 335 kpk wyraził zgodę na skazanie go bez przeprowadzenia rozprawy na karę uzgodnioną z prokuratorem.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, aby skłonić ją do naruszenia przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10./APa