BEZ WYMAGANYCH UPRAWNIEŃ JECHAŁ Z PRĘDKOŚCIĄ NIEDOSTOSOWANĄ DO WARUNKÓW DROGOWYCH

Dodano: 2010-03-18

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 21 letniemu mężczyźnie. Prokurator oskarżył go o to, że w dniu 15 listopada 2009r. w woj. lubuskim naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, kierując samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości - 1, 48 promila alkoholu we krwi. Nadto prowadził samochód bez wymaganych uprawnień, jadąc z nadmierną prędkością, niedostosowaną do warunków drogowych.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 15 listopada ub. r. około godz. 3:50 w woj. lubuskim miał miejsce wypadek drogowy, w wyniku którego troje ludzi doznało obrażeń ciała. Sprawcą wypadku był młody mężczyzna. 

Jak się okazało oskarżony wcześniej bawił się na dyskotece. Wypił około sześciu butelek piwa. Mężczyzna wsiadł za kierownicę. Zabrał ze sobą znajomych. Funkcjonariusze Policji, którzy byli w pobliżu udali się radiowozem za pojazdem. Kierujący autem nie reagował na policyjne sygnały błyskowe i dźwiękowe do zatrzymania się. 

Na skrzyżowaniu drogi Łęknica - Przewóz oskarżony nie zmieścił się w zakręt i zjechał częściowo na pobocze, zatrzymując samochód. Wówczas jeden z funkcjonariuszy Policji zajechał radiowozem z jego lewej strony. W tym czasie oskarżony cofnął samochodem i jechał dalej w kierunku pobliskiej miejscowości. Po przejechaniu 2,5 km od dyskoteki na łuku drogi w prawo, gdzie jezdnia była mokra i pokryta wilgotnymi liśćmi, auto, które prowadził oskarżony zjechało na prawe pobocze i uderzyło w przydrożne drzewo. 

W wyniku wypadku licznych obrażeń ciała doznali wszyscy pasażerowie samochodu. Obrażenia pokrzywdzonych naruszyły czynności narządu ciała na okres powyżej 7 dni. 

Dwudziestojednolatek przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się jedynie do tego, że przed wypadkiem wypił około sześciu butelek piwa. Zastosowano wobec niego dozór policji. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 4, 5. /mz

zobacz także
w Ciekawie...nie tylko o prawie
- Dozór Policji
- Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości

w Precedensach
- Bezpieczeństwo w komunikacji / szczególna ostrożność / manewr skrętu w lewo