BEZ ZEZWOLENIA SPROWADZIŁA DO POLSKI 25 750 KG ODPADÓW

Dodano: 2010-02-24

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował w ostatnim czasie do sądu akt oskarżenia 65 letniej kobiecie. Oskarżonej zarzucono, że w dniu 10 września 2009 spółki, nie stosując procedur określonych w rozporządzeniu Parlamenr. w przejściu granicznym Olszyna, jako prezes zarządutu Europejskiego i Rady z 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów oraz przepisów ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, sprowadziła do Polski 25 750 kg odpadów w postaci łuski kakaowej.

Jak ustalono w dniu 10 września 2009 r. Mobilna Grupa Kontrolna w Olszynie Izby Celnej w Rzepinie podczas rutynowej kontroli drogowej ciągnika siodłowego z naczepą ujawnila łuskę kakaową przewożoną bez wymaganych zezwoleń. 

Wezwany Inspektor WIOŚ po dokonaniu analizy stwierdził, że powyższy ładunek stanowi odpad, na którego wwiezienie do kraju niezbędna jest decyzja Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. 

GIOŚ w Warszawie wspólnie z organami ochrony środowiska Holandii skutecznie przeprowadził procedurę zwrotu zatrzymanych odpadów do kraju wysyłającego. 

Oskarżonej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także:
- w Precedensach - Ochrona środowiska/ pojęcie posiadacza odpadów/ zobowiązanie usunięcia