Bezpieczeństwo na drogach

 • PRZEDŚWIĄTECZNY APEL PROKURATURY O ROZWAGĘ NA DROGACH

  Dodano: 2013-03-29

  Zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach publicznych są przedmiotem szczególnej troski Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze. Na naszych łamach prowadzone są działania propagujące szeroko rozumianą kulturę na drogach okręgu zielonogórskiego. Publikacje artykułów związanych z tym zagadnieniem, apele prokuratorów są uzasadnione dużą ilością niebezpiecznych zdarzeń w naszym regionie. Każdy wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniósł uczestnik ruchu ku przestrodze opisywany jest na naszym portalu. Podawane są do publicznej wiadomości wyroku zapadające w sądach wobec osób bezpieczeństwo na drogach naruszających.

 • ALARM NA LUBUSKICH DROGACH

  Dodano: 2013-02-07

  Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim poinformował o wypadku drogowym, do którego doszło w dniu 06.02.2012 r. na trasie K-32 Krosno Odrzańskie-Gubin. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym Citroen Xsara jadący w kierunku Gubina z nieustalonych powodów zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym marki Fiat Cinquecento. Kierujący samochodem ob. Niemiec lat 67 poniósł śmierć na miejscu.

 • CZARNA SERIA NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO

  Dodano: 2012-12-05

  Jesienno-zimowa aura, zmieniające się z każdą godziną warunki na drodze, brawura kierowców oraz alkohol to główne przyczyny wypadków drogowych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 2 tygodni. Jak wynika z doniesień Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w tym czasie na drogach okręgu zielonogórskiego miało miejsce 18 wypadków, w tym 5 ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęło 6 osób.

 • KRUCJATA ZIELONOGÓRSKIEJ PROKURATURY I POLICJI DOT. BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH SKUTECZNA

  Dodano: 2012-09-24

  Jedną z kwestii poruszonych w opublikowanym w dniu 5 września Raporcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2011 roku są zagrożenia w ruchu drogowym. Jak wynika z przedmiotowego opracowania, w zeszłym roku, po raz pierwszy od 4 lat w Polsce w 2011 roku, nastąpił wzrost (o 3,2%) liczby wypadków drogowych. W zdarzeniach tych zginęło o 7,2% więcej osób, 1,1% więcej odniosło obrażeń. Analizując jednak bardziej wnikliwie to opracowanie nie trudno zauważyć, że to "ogólnopolskie" obniżenie poziomu bezpieczeństwa nie dotyczy województwa lubuskiego. Wprost przeciwnie, można tu zaobserwować spadek liczby wypadków drogowych oraz osób rannych w tych zdarzeniach.

 • POLICYJNE "RĘKAWY" – OGRANICZENIEM WOLNOŚCI CZY NARZĘDZIEM REALIZACJI PRAW I WOLNOŚCI OBYWATELI?

  Dodano: 2012-08-16

  Zielona Góra. Mimo optymistycznych komunikatów umieszczanych nie tylko na naszej stronie internetowej, ale także w mediach, zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich, wciąż zagadnienie kierowana pod wpływem alkoholu jest problemem na lubuskich drogach. Zauważając potrzebę wdrożenia zdecydowanych działań w ostatnim czasie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, inspirowani przez prokuratorów, kilkukrotnie zorganizowali akcje "Rękaw", które od kilku lat realizowane są w dużych miastach Polski. Działania te o charakterze czysto kontrolnym, miały zapewnić bezpieczeństwo i stać się narzędziem hamującym zapędy kierowców, którzy pod wpływem alkoholu, także wypitego poprzedniej nocy, siadają za kierownicę.  

 • "WYROK W SIECI STRASZY NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW" – ARTYKUŁ W RZECZPOSPOLITEJ

  Dodano: 2012-07-04

  Okręg zielonogórski. Miło nam poinformować, że w dniu 29 czerwca 2012 roku na łamach Dziennika Rzeczpospolita opublikowano artykuł pt. "Wyrok w sieci straszy nietrzeźwych kierowców", w którym autorka (Agata Łukaszewicz) porusza zagadnienie nietrzeźwych kierowców. (Z artykułem można się również zapoznać wpisując adres: http://www.rp.pl/artykul/757715,905468-Prawo-karne--Informacje-o-skazanych-za-jazde-po-alkoholu-coraz-czesciej-podawane-sa-do-wiadomosci-publicznej.html). Asumpt dla tej publikacji stanowiło między innymi osiągnięcie prokuratur okręgu zielonogórskiego, jakim jest zmniejszenie o 23% ilości kierujących pod wpływem alkoholu. TO REKORD W SKALI KRAJU. Te napawające optymizmem dane są rezultatem zaostrzonej polityki karnej wprowadzonej w prokuraturach naszego okręgu.  

 • TANKUJĄ I JADĄ - JUŻ 1.475 PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH, ALE POD PRĄD TENDENCJOM OGÓLNOPOLSKIM

  Dodano: 2012-06-22

  Okręg zielonogórski. Czy drogi okręgu zielonogórskiego są bezpieczne? To pytanie bardzo często zadaje Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze. Na tak postawione pytanie trudno znaleźć jednak jednoznaczną odpowiedź, gdyż nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo na drogach publicznych zależy od wielu czynników. W czerwcu zaistniały na naszych drogach 17 wypadków drogowych, w tym 3 ze skutkiem śmiertelnym. Niewiele, bo przecież codziennie na drogach publicznych w całym kraju giną dziesiątki osób, ale o co najmniej trzy za dużo - te najpoważniejsze.

 • MAJÓWKA BEZPIECZNA, ALE LICZNIK ENTUZJASTÓW KIEROWANIA NA PODWÓJNYM GAZIE PRZEKROCZYŁ JUŻ 1000

  Dodano: 2012-05-07

  Prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji podsumowali kolejny długi weekend na drogach okręgu zielonogórskiego. W ciągu 10 dni "majowego weekendu" miało miejsce 10 wypadków, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym. O zdarzeniu informowaliśmy w artykule pt. "Motocyklista zginął w czołowym zderzeniu z samochodem osobowym". W dniu 03 maja na drodze Świbna - Jasień kierujący motocyklem Suzuki 26-letni mężczyzna, na łuku drogi zjechał na pas ruchu jadącego z przeciwka samochodu osobowego Fiat Brava doprowadzając do czołowego zderzenia.

 • PIJANI I NIEBEZPIECZNI - BILANS ŚWIĄTECZNEGO WEEKENDU

  Dodano: 2012-04-10

  Tegoroczny długi weekend związany z obchodami Świąt Wielkanocnych, na drogach okręgu zielonogórskiego minął wyjątkowo spokojnie. Na terenie działania prokuratur okręgu zielonogórskiego, który, co warto zaznaczyć stanowi 2/3 województwa lubuskiego, miały miejsce tylko 3 wypadki drogowe, tym jeden - w dniu sobotę, tj. 7 kwietnia - spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę. Ok. godziny 22:20 na drodze nr 350 pomiędzy miejscowościami Łęknica - Nowe Czaple, kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra 28-letni mężczyzna, z nieustalonych przyczyn zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał także 28-letni pasażer w postaci złamania zatoki szczękowej prawej oraz złamania kości nosa. Jak ustaliła na miejscu Policja kierujący był pod wpływem alkoholu.

 • KIERUJĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU I ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH MNIEJ ANONIMOWI

  Dodano: 2012-04-05

  Kierujący na podwójnym gazie są plagą lubuskich dróg. Tę tendencję próbują powstrzymać zarówno funkcjonariusze lubuskiego garnizonu policji, jak i prokuratorzy okręgu zielonogórskiego oraz sędziowie. Pierwsi sukcesywnie organizują akcje przeciwko pijanym kierowcom i zatrzymują prowadzących pod wpływem alkoholu i środków odurzających rozmaite pojazdy, a pozostali korzystając z dostępnych im ustawowych środków dbają o to, aby osoby te odpowiedziały za swoje czyny i poniosły odpowiednią karę.