NIE ZAPRASZAJMY ZŁODZIEI DO SWOICH DOMÓW

Dodano: 2013-07-08

Zielona Góra - okręg zielonogórski. Prokuratura stoi na straży praworządności i czuwa nad ściganiem przestępstw. W ramach ustawowych kompetencji prokuratorzy dokonują bieżącej analizy negatywnych społecznie zjawisk związanych z różnymi rodzajami przestępczości. Nauczeni doświadczeniem płynącym z lat praktyki prokuratorzy i funkcjonariusze Policji wskazują charakterystyczne dla danego okresu w roku kalendarzowym rodzaje popełnianych przestępstw. Specyfika rozpoczynającego się okresu wakacyjnego charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną liczbą przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - co związane jest ze zwiększonym ruchem i masowymi wyjazdami na urlop - oraz przestępstw włamań do domów i mieszkań.  

Szacuje się, że w tym roku średnio dokonano już ok. 15 włamań do mieszkań i domów na każdym z obszarów podlegających kognicji prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego.

W dniu 29 maja, na przykład, skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu mężczyźnie, który w okresie od dnia 11 marca 2013 roku do dnia 30 marca 2013 roku w jednej z miejscowości gminy Szlichtyngowa, dokonał kradzieży z włamaniem do domu jednorodzinnego. Oskarżony dostał się do wnętrza budynku wybijając szybę w drzwiach wejściowych, a następnie zabrał m.in. monety, banknoty przedwojenne, dwie obrączki złote, 2 zegarki, telefon komórkowy.

W jednej z prokuratur okręgu zielonogórskiego zarejestrowano również sprawę 19-latka, który po wyłamaniu kłódki dokonał włamania do szafki z której zabrał m.in. komputer stacjonarny i 2 komplety halogenów z żarówkami; oraz włamał się do do komórki skąd zabrał głośniki wieży, nieustaloną liczbę zasilaczy do telefonów komórkowych i stacjonarnych, narzędzia. Prokurator przedstawił mężczyźnie w akcie oskarżenia skierowanym do sądu jeszcze 6 innych zarzutów, m.in. kierowania gróźb pozbawienia życia.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie Odrzańskim zarejestrowała sprawę 18-latka, który w jednej z miejscowości gminy Gubin, działając wspólni i w porozumieniu z ustalonym nieletnim poprzez wypchnięcie okna znajdującego się w budynku, dostał się do jego wnętrza skąd zabrał pieniądze w kwocie 8 300 zł. Również wobec tego mężczyzny skierowano do sądu akt oskarżenia.

Praktycy - prokuratorzy, funkcjonariusze Policji - alarmują jednak, że wskazane powyżej szacunkowe statystyki ulegną zdecydowanemu pogorszeniu po zakończeniu okresu wakacyjnego. Corocznie, bowiem w tym czasie dochodzi do wielu kradzieży z włamaniem. W ciągu całego 2012 roku tylko na obszarze działania zielonogórskiej prokuratury rejonowej dokonano 95 tego rodzaju czynów zabronionych pod groźbą kary. Wiele z nich popełniono właśnie w okresie wakacyjnym.  

Warto zwrócić szczególną uwagę, że niejednokrotnie sprawy o przestępstwa kradzieży z włamaniem kończone są postanowieniami o umorzeniu wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa. Konsekwencją nieustalenia sprawcy jest fakt, że skradzionego mienia nie udaje się właścicielom odzyskać.

Powodem braku skuteczności w ściganiu sprawców włamań do mieszkań i domów jest duża anonimowość charakterystyczna dla nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. nawet "niewielkie" zainteresowanie sąsiedzkie w tym przypadku może odnieść duży efekt profilaktyczny. Uprzątnięcie zalegających ulotek reklamowych nie oburzy naszego sąsiada bardziej niż widok splądrowanego mieszkania.  

Z tego powodu prokuratorzy okręgu zielonogórskiego apelują o zwiększoną rozwagę i odpowiednie zabezpieczanie lokali mieszkalnych - tj. zamykanie i sprawdzanie okien i drzwi - przed wakacyjnym wyjazdem. Pozostawienie niedomkniętych, czy często otwartych okien, nieodpowiednio zabezpieczone drzwi nie tylko ułatwiają przestępcom dostanie się do środka, ale przede wszystkim niejednokrotnie stanowią "zachętę" do niepożądanych odwiedzin.  

Sami przez swoją nieostrożność nie zapraszajmy złodziei do swoich domów!!!