PODZIĘKOWANIE DLA ZIELONOGÓRSKIEJ PROKURATOR

Dodano: 2016-05-27

Zielona Góra. We wrześniu 2015 roku w Leeds ( Wielka Brytania) w parku miejskim doszło do zabójstwa mężczyzny - obywatela naszego kraju.  Na podstawie monitoringu tamtejsza policja i prokuratorzy ustalili, że sprawcą tej zbrodni mógł być inny obywatel RP. Został on zatrzymany. Prowadzący to śledztwo niestety nie mieli niezbytych dowodów, a sam zatrzymany nie przyznawał się do zabójstwa mężczyzny, a nawet do pobytu w parku w dniu zabójstwa.

Brytyjczycy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej zwrócili się do naszej prokuratury o ustalenie pobytu i przesłuchanie dwóch świadków, którzy mogli mieć informacje o zdarzeniu i zatrzymanym podejrzanym o zbrodnię. Zlecone przez stronę brytyjską czynności zostały wykonane , a kiedy akta śledztwa trafiły do sądu w Leeds ponownie poproszono naszą jednostkę o zorganizowanie przesłuchania tych świadków w ramach bezpośredniego łączenia teleaudiowizualnego (tzw. przesłuchanie na odległość) . Było to jednoczesne łączenie się z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze, Płocku (tam mieszkał drugi świadek) z sądem w Leeds.

Jak okazało się zeznania tych dwóch świadków i czynności przeprowadzone w naszej prokuraturze okazały się koronnym dowodem w sprawie brytyjskiej i sąd w Leeds skazał zabójcę na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Prowadząca czynności zlecone w ramach międzynarodowej  pomocy prawnej i koordynująca obsługę prawną ze stroną brytyjską Pani prokurator Anna Fąfera otrzymała właśnie specjalne podziękowanie od Ambasadora Wielkiej Brytanii wraz ze specjalnym zaproszeniem na uroczystość z okazji 90 urodzin Królowej Wielkiej Brytanii  - Elżbiety II./zf