UKRYŁY SIĘ POD KOCEM I W BAGAŻNIKU

Dodano: 2005-03-25

Prokurator Rejonowy w Żarach skierował w ostatnim czasie do sądu 2 akty oskarżenia w podobnych sprawach przeciwko trzem obywatelkom Ukrainy w wieku od 25 do 52 lat. W pierwszym akcie oskarżenia prokurator oskarżył dwie obywatelki Ukrainy o to, że w dniu 19 grudnia 2004 r. na przejściu granicznym w Zasiekach, działając wspólnie i w porozumieniu usiłowały bezprawnie przekroczyć granicę państwową z Polski do Niemiec, używając do tego podstępu polegającego na tym, że będąc ukryte pod kocem na tylnej kanapie w samochodzie osobowym marki Audi usiłowały uniknąć kontroli paszportowej, lecz zamierzonego celu nie osiągnęły z uwagi na interwencję funkcjonariusza Straży Granicznej.

Podobnie w drugim akcie oskarżenia prokurator oskarżył 52 letnią Ukrainkę o to, że w dniu 29 października 2004 r. na przejściu granicznym w Łęknicy, wbrew przepisom usiłowała przekroczyć granicę państwową ukrywając się w bagażniku samochodu osobowego marki Ford, próbując w ten sposób ominąć odprawę paszportową, co jednak nie nastąpiło na skutek interwencji funkcjonariuszy.

W pierwszym przypadku prokurator wniósł o skazanie dwóch Ukrainek na kary po 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby.

W drugim przypadku prokurator wniósł o skazanie oskarżonej na uzgodnioną z nią karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych po 10 zł każda.

W razie odrzucenia wniosku przez są grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.