2,9 PROMILA WE KRWI I JAZDA PO CAŁEJ DRODZE

Dodano: 2005-01-13

Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 57 letniemu obywatelowi Niemiec. Oskarżony w dniu 23 października 2004 r. na trasie publicznej nr 12 Trzebiel - Staszowice, jechał jako kierujący samochodem osobowym marki Ford Transit znajdując się w stanie nietrzeźwości 2,95 promila alkoholu we krwi.

Jak ustalono w/w dnia, jadący tą sama drogą świadek zdarzenia zauważył jadący przed nim samochód osobowy z niemieckimi tablicami, który poruszał się po całej drodze i wielokrotnie przekraczał oś jezdni zmuszając inne samochody jadące z przeciwka do ostrego zjeżdżania na pobocze. Świadek widząc, że kierujący tym pojazdem najprawdopodobniej znajduje się w stanie nietrzeźwości skontaktował się z posterunkiem policji, spowodował też zatrzymanie w/w auta, zarekwirował nietrzeźwemu mężczyźnie kluczyki i poczekał na przybycie funkcjonariusze policji.

Podczas przesłuchań oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył oświadczenie o dobrowolne poddanie się karze.

Wobec powyższego prokurator wniósł o skazanie oskarżonego na 50 stawek dziennych po 30 zł każda, orzeczenie świadczenia pieniężnego w kwocie 500 zł na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Chorym ze schorzeniami układu oddechowego w Żaganiu oraz zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

W razie odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności do lat 2.