WYŁUDZAŁ PIENIĄDZE

Dodano: 2004-10-19

Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 30 latniemu wcześniej karanemu Grzegorzowi S. Prokurator oskarżył go o to, że w dniu 6 maja 2004 roku w Szprotawie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim przerobieniu daty ważności decyzji MSWiA w sprawie zezwolenia Stowarzyszeniu Chorych na Łuszczycę w Sosnowcu na prowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy na obszarze Polski, posłużył się tak przerobionym dokumentem jako autentycznym.

Wprowadził tym samym w błąd nieustalone bliżej osoby odnośnie faktu posiadania uprawnień do prowadzenia publicznej zbiórki pieniędzy, czym doprowadził te osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym w kwocie łącznej 61,74 zł, działając tym samym na szkodę tych osób oraz na szkodę Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę w Sosnowcu.

Jak ustalono sprawca początkowo dokonywał legalnej zbiórki pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę. Po upływie okresu na jaki MSWiA udzieliło zezwolenia oskarżony przerobił datę w wystawionej na jego nazwisko legitymacji i kontynuował zbiórkę pieniędzy. Nie miał jednak zamiaru przekazywać ich Stowarzyszeniu Chorych na Łuszczycę.

Z danych uzyskanych w toku śledztwa wynika, że Grzegorz S. był wcześniej karany za to, że w podobny sposób wyłudzał pieniądze, które rzekomo miały być przekazywane innej organizacji społecznej.

Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.