Nasza misja:

Służyć
społeczeństwu stojąc na straży praworządności i odpowiadając za ściganie przestępstw
Chronić
obywateli przed naruszaniem prawa w różnych jego obszarach
Pomagać

w przypadkach naruszenia prawa karnego, cywilnego i administracyjnego
Żądać ukarania
przez Sąd wszystkich, którzy ten porządek prawny naruszają

Życzenia uniwersalne

Informujemy, że od 01.04.2021 roku strona www.zielona-gora.po.gov.pl zawiera tylko treści archiwalne.

Aktualna strona internetowa Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze  znajduje się pod adresem

https://www.gov.pl/web/po-zielona-gora

ZAPRASZAMY

News

 • TRAGICZNA, NIEDZIELNA PRZEJAŻDŻKA ROWEROWA. ZGINĘŁA 44 LETNIA ROWERZYSTKA PODCZAS MANEWRU JEJ WYPRZEDZANIA PRZEZ BUSA

  Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie poinformował o zdarzeniu, do którego doszło 09.08.2020 w pobliżu m. Mozów.
  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że na drodze wojewódzkiej W 278  w kierunku Sulechowa  poruszały się dwie rowerzystki, (jedna za drugą). W pewnym momencie postanowiły zjechać w  lewo pod wiadukt i gdy pierwsza z nich wykonywała ten manewr wówczas jadący za nimi w tym samym kierunku pojazd m-ki citroen typu bus kierowany przez 42 letniego mieszkańca gminy Sulechów,  podczas manewru wyprzedzania rowerzystek uderzył w tylne koło roweru. W wyniku uderzenia pokrzywdzona upadła na jezdnię.  Nieprzytomną 44-letnią rowerzystkę, mieszkankę Gminy Sulechów  przetransportowano śmigłowcem LPR do szpitala w Zielonej Górze, gdzie w nocy 10 sierpnia 2020 roku zmarła.

  Dodano dnia: 2020-08-10 [ID : 12776]

  » Read more

 • ZNIEWAŻYŁ SŁOWAMI OBELŻYWYMI RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH, NARUSZYŁ ICH NIETYKALNOŚĆ CIELESNĄ

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 - letniemu mężczyźnie.
  Oskarżonemu zarzucono, że  6 grudnia 2019 roku w Żarach, w karetce pogotowia oraz w pomieszczeniu SOR 105 Szpitala w Żarach, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przez ratowników medycznych, wielokrotnie używając słów obelżywych znieważył czterech z nich, a także  groził im pozbawieniem życia, przy czym groźby te wzbudziły w pokrzywdzonych realną obawę ich spełnienia. Dodatkowo oskarżonemu zarzucono, że w tym samym miejscu i czasie naruszył nietykalność cielesną dwóch ratowników medycznych uderzając jednego w twarz oraz klatkę piersiową, a drugiego kopiąc w lewe udo.

  Dodano dnia: 2020-08-07 [ID : 12775]

  » Read more

 • SYN OSKARŻONY O ZABÓJSTWO OJCA, JEGO MATKA O NIEUDZIELENIE POMOCY RANNEMU MĘŻOWI

  Zielona Góra. Przed Sądem Okręgowym w Zielonej Górze toczy się sprawa przeciwko 26 letniemu mężczyźnie i jego 58 -letniej matce.
  W skierowanym do sądu akcie oskarżenia prokurator zarzucił oskarżonemu, że 21 czerwca 2019 roku w Zielonej Górze, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia, dokonał zabójstwa swojego ojca w ten sposób, że podczas awantury domowej, uderzając rękoma spowodował u niego rany tłuczone głowy oraz ugodził go kilkakrotnie nożem kuchennym, powodując ranę ciętą śródbrzusza, powodując uszkodzenia ciała oraz chorobę realnie zagrażającą życiu w rozumieniu artykułu 156 par.1 pkt. 2 kk, a  w konsekwencji zgon pokrzywdzonego, przy czym zarzuconego mu czynu dopuścił się mając ograniczoną w stopniu znacznym zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

  Dodano dnia: 2020-08-05 [ID : 12774]

  » Read more

 • 26-LATEK …. ODCHORUJE ZA SWOJE CZYNY

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 26 letniemu mężczyźnie.
  Oskarżonemu zarzucono, że 30 sierpnia 2019 roku w Żarach, na terenie 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z przychodnią uszkodził mienie w postaci kabiny windy osobowej wyrywając w niej poręcze, a następnie przy ich użyciu zniszczył oświetlenie wewnątrz tej kabiny, lustro i wyrwał element sufitu podwieszanego.

  Dodano dnia: 2020-08-04 [ID : 12773]

  » Read more

 • ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA ZAKOŃCZYŁA DZIAŁALNOŚĆ…

  WYDZIAŁ ŚLEDCZY - PROKURATURA OKRĘGOWA W ZIELONEJ GÓRZE - Prokurator tego wydziału zakończył śledztwo i pod koniec lipca br skierował do sądu akt oskarżenia p-ko 9 osobowej zorganizowanej grupie przestępczej. 

  Poszczególnym członkom tej grupy prokurator zarzucił m.in., że w okresie od 2017 roku do 2019 roku wbrew przepisom ustawy i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej , a nadto czyniąc z prowadzonej działalności stałe źródło dochodu - wspólnie i w porozumieniu zorganizowali ( w różnych składach osobowych) co najmniej 14 tysiącom obywateli Ukrainy przekraczanie granicy RP w ten sposób, że wykorzystując specjalnie założone w tym celu podmioty gospodarcze (lub wcześniej istniejące) ale nie podejmujące żadnej działalności składali osobiście lub poprzez wyznaczone osoby, we właściwych Powiatowych Urzędach Pracy poświadczające nieprawdę oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca i w ten sposób wprowadzali tych urzędników w błąd, w wyniku czego uzyskiwali wpisy do ewidencji oświadczeń i tym samym dokumenty umożliwiające wjazd przez granicę państwową i pobyt cudzoziemcowi na terytorium RP wbrew obowiązującym przepisom prawa.

  Dodano dnia: 2020-08-03 [ID : 12772]

  » Read more

 • UDERZYŁ POKRZYWDZONEGO W GŁOWĘ BETONOWĄ PŁYTĄ A NASTĘPNIE PODPALIŁ CIAŁO

  Żary. W dniu 24 lipca 2020 r. Prokuratura Rejonowa w Żarach została powiadomiona o ujawnieniu zwłok mężczyzny na terenie ogródków działkowych w Żarach. W wyniku podjętych na miejscu zdarzenia czynności ustalono, że pokrzywdzony Ryszard Ż. przebywając na terenie ogródków spożywał alkohol wspólnie z znanym mu  Pawłem S. W trakcie tego pomiędzy wymienionymi doszło awantury w przebiegu której Paweł S. uderzył pokrzywdzonego betonową płytką w okolice głowy, a następnie wielokrotnie ugodził go ostrym narzędziem w okolicę szyi i twarzy, a następnie oblał ciało substancją łatwopalną i go podpalił.

  Dodano dnia: 2020-07-27 [ID : 12768]

  » Read more

 • OBYWATEL BUŁGARII OSKARŻONY O POBICIE OBCOKRAJOWCA

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu obywatelowi Bułgarii. Oskarżonemu zarzucono, że 15 stycznia 2020 roku w Żarach, działając wspólnie i w porozumieniu z inną nieustaloną dotychczas osobą, wziął udział w pobiciu innego obcokrajowca poprzez przetrzymywanie go za odzież, a następnie kilkukrotne uderzenie go pięściami po głowie i plecach. W wyniku pobicia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała które stanowiły lekkie naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój ciała na okres poniżej dni 7. Jednocześnie w wyniku tego zdarzenia pokrzywdzony narażony został na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku o którym mowa w artykule 156 par. 1 kk lub w artykule 157 par. 1 kk.

  Dodano dnia: 2020-07-27 [ID : 12767]

  » Read more

 • ZŁODZIEJ W SALONIE FRYZJERSKIM

  Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu mężczyźnie.

  Oskarżonemu zarzucono, że 15 lutego 2020 roku w Żarach z pomieszczenia jednego z salonów fryzjerskich w tym mieście zabrał w celu przywłaszczenia kurtkę o wartości 200 zł, w kieszeni której znajdowały się okulary korekcyjne wartości 300 zł oraz procesor mowy  o wartości 26000 zł, powodując łączne straty w kwocie 26500 zł na szkodę pokrzywdzonej oraz Centrum Słuchu i Mowy.

  Dodano dnia: 2020-07-23 [ID : 12766]

  » Read more

 • ODPOWIEDZĄ ZA UŻYCIE WYROBÓW PIROTECHNICZNYCH PODCZAS MECZU ŻUŻLOWEGO

  Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 mężczyznom.
  Oskarżonym zarzucono, że 28 lipca 2019 r. w Zielonej Górze, na terenie stadionu, podczas imprezy masowej - meczu żużlowego pomiędzy drużynami Stelmet Falubaz Zielona Góra, a Truly.work Stal Gorzów posiadali, a następnie użyli wyroby pirotechniczne,  tj. o czyn art. 59 par. 1 Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

  Dodano dnia: 2020-07-22 [ID : 12765]

  » Read more

 • KOMUNIKAT RZECZNIKA PRASOWEGO

  W dniach 24 - 31 lipca br. rzecznik prasowy tut. prokuratury nie będzie obecny. Wyjątkowo w okresie tym rzecznika zastępować będzie Pani prokurator Ewa Grześkowiak.
  Telefon kontaktowy do osoby zastępującej rzecznika - 508 180 446. Adres mailowy : egrzeskowiak@zielona-gora.po.gov.pl

  Dodano dnia: 2020-07-21 [ID : 12764]

  » Read more

News publications

Kampania "16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet"
Kampania
"16 Dni Przeciw
Przemocy Wobec Kobiet"
Nie daj się zrobić w słupa