OŚMIU MĘŻCZYZN OSKARŻONYCH O UDZIAŁ W ZAMIESZKACH ZIELONOGÓRSKICH. PIERWSZE WYROKI

Dodano: 2012-04-03

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze w ostatnich dniach skierował do sądu akty oskarżenia przeciwko 8 mężczyznom w wieku od 18 do 51 lat, oskarżonym w sprawie zamieszek, do których doszło w Zielonej Górze w dniu 3 października 2011r. w Zielonej Górze, przy al. Konstytucji 3-go Maja, po imprezie z okazji zdobycia tytułu Mistrza Polski przez klub żużlowy "Falubaz" Zielona Góra w ekstralidze żużlowej.

W pierwszym akcie oskarżenia oskarżono trzech mężczyzn w wieku 18 lat i 32 lata. Trzydziestodwulatkowi zarzucono czynny udział w zbiegowisku publicznym oraz udział w czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji, podczas i w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych polegających na zabezpieczaniu miejsca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, a także w celu odstąpienia przez nich od wykonywania powyższych czynności służbowych, rzucał kamieniami oraz butelkami w funkcjonariuszy Policji, przy czym czyn ten miał charakter chuligański.

Dwóm osiemnastolatkom zarzucono czynny udział w zbiegowisku publicznym oraz znieważanie funkcjonariuszy policji. Pierwszemu mężczyźnie grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a dwóm pozostałym kara do 3 lat pozbawienia wolności.  

Drugi akt oskarżenia dotyczy 5 mężczyzn w wieku od 18 do 51 lat. Wszystkim oskarżonym zarzucono znieważanie funkcjonariuszy policji, a jednemu z nich - osiemnastolatkowi - dodatkowo czynny udział w zbiegowisku publicznym. Oskarżeni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.  

Pragniemy również poinformować, że Sąd Rejonowy w Zielonej Górze w dniu dzisiejszym skazał 6 mężczyzn oskarżonych przez Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze w tej sprawie. Wszystkim tym mężczyznom zarzucono czynny udział w zbiegowisku publicznym. 

Ponadto dwóch z nich stało pod zarzutem czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, a czterech - znieważania funkcjonariuszy policji. Wśród skazanych jest także mężczyzna, któremu zarzucono zniszczenie mienia. Wszyscy oskarżeni wyrazili chęć skazania bez przeprowadzenia rozprawy.

Na ich prośbę Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował taki wniosek do sądu, proponując skazanie na uzgodnioną z oskarżonymi karę. Sąd podzielił zdanie prokuratora i skazał wszystkich mężczyzn na uzgodnione kary. Orzeczone kary, to kary pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 2 lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres od 3 do 5 lat próby. Sąd w okresie próby oddał oskarżonych pod dozór kuratora, orzekł również nawiązki na cele społeczne i podanie wyroku do publicznej wiadomości na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Wyrok nie jest prawomocny. jcz/gs

zobacz poprzednie informacje w tej sprawie: