NIE ZACHOWAŁ NALEŻYTEJ OSTROŻNOŚCI I POTRĄCIŁ KOBIETĘ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Dodano: 2012-03-19

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 -letniemu mężczyźnie, który w dniu 15 grudnia 2011 roku w Żarach, jadąc jako kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w ten sposób, że nie zachowując szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania przez przejście dla pieszych, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych, przez co spowodował potracenie jej, na skutek czego pokrzywdzona doznała m.in. złamania nogi, co naruszyło funkcjonowanie narządu jej ciała na okres powyżej 7 dni.  

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że wdniu 15 grudnia 2011 roku około godziny 06:35 oskarżony kierował  samochodem osobowym marki Opel Vectra ulicą Długosza w Żarach. Nawierzchnia jezdni była sucha. Mężczyzna dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, nie zauważył idącej nim pokrzywdzonej potrącając ww.

W wyniku uderzania samochodem pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci złamania roszczepienno-kompresyjnego kłykcia 64 bocznego kości piszczelowej prawej, złamania podgłowego kości strzałkowej prawej oraz stłuczenia tkanek miękkich goleni prawej, które to obrażenia naruszyły funkcjonowanie narządu jej ciała na okres powyżej 7 dni (ok. 3-4 miesiące).

Kierujący samochodem osobowym był trzeźwy. Samochód, którym poruszał się był sprawny technicznie.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, składając wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze bez przeprowadzenia rozprawy na uzgodnioną z prokuratorem karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres lat 2 oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku./APa