KUPIŁ AWARYJNY SAMOCHÓD , POSTANOWIŁ UPOZOROWAĆ JEGO KRADZIEŻ

Dodano: 2009-11-02

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 6 czerwca 2009 r. w Zielonej Górze, będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, złożył fałszywe zeznania dotyczące okoliczności kradzieży samochodu m-ki Chrysler 300c, mające służyć za dowód w sprawie oraz powiadomił organy ścigania o przestępstwie kradzieży samochodu, wiedząc że przestępstwa tego nie popełniono.

Podobne zeznania mężczyzna złożył jeszcze w dniu 10 lipca 2009 r. podtrzymując to co zeznał 6 czerwca. Nadto oskarżony w dniu 24 czerwca 2009 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadził w błąd przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym miał ubezpieczony samochód, co do okoliczności kradzieży, usiłując wyłudzić odszkodowanie w kwocie 99500 zł. Sprawca jednak zamierzonego celu nie osiągną z uwagi na ujawnienie faktycznych okoliczności kradzieży przez funkcjonariuszy policji. 

Jak ustalono oskarżony po zakupie auta miał z nim problemy. Często dochodziło do awarii. O swoich problemach z samochodem opowiadał znajomym. Pewnego dnia porozumiał się z mężczyzną , który zaproponował mu, że może zabrać jego samochód za który on dostanie od towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowanie. Oskarżony przystał na tą propozycję. W dniu 2 czerwca na peryferiach Zielonej Góry pozostawił otwarty samochód wraz z kluczykami i przestał interesować się pojazdem. Tego samego dnia na wskazane miejsce przyjechał umówiony mężczyzna, który zgodnie z ustaleniem zabrał samochód, a kluczyki niedługo po tym oddał oskarżonemu, twierdząc, że temat jest załatwiony. Polecił mu o fakcie kradzieży organy ścigania powiadomić dopiero po kilku dniach.. Misterny plan został jednak rozpracowany przez funkcjonariuszy Policji. 

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz 

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Kradzieże samochodów
- Pozoracja przestępstwa 
- w Precedensach:
- Kradzież/ włamanie/ otwarta przestrzeń/ zabór samochodu
- Oszustwo/ korzyść majątkowa/ wprowadzenie w błąd